Yoksulluğun gururu Endrick, küçük kardeşine yazdığı mektupta: “Real Madrid'e gidiyorum, artık aç kalmayacağız” – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
706
0
0
Genç bir şampiyon, dört yaşındaki erkek kardeşine bir mektup yazar ve ona hayatı anlatır: onlarınki, çok fakir ailelerininki, ama aynı zamanda diğeri, daha yaşlı olanı, bir işaret, bir hayal ve bir hayal arayanların hayatı. Anlam. Midenin ve ruhun açlığını gideren hayat. Wembley'de Seleçao formasıyla gol atan ve Real Madrid'e gidecek olan 17 yaşındaki fenomen Brezilyalı Endrick'in, hala okuyamayan kardeşi Noah için yazdığı “The Players Tribune” gazetesinin yayınladığı mektup: bir ergenlik romanına benziyor. Endrick ona fakir oldukları, buzdolabında hiçbir şey olmadığı, “çok sevdiğin yoğurtlar olmadığı”, babaları Douglas'ın bu konuda ağladığı ve Palmeiras stadyumunda sokak temizleyicisi olarak işe alındığı zamanı anlatıyor. Daha sonra A takım soyunma odasında “Bir gün oğlum seninle birlikte burada oynayacak” diye tekrarladı.

Endrick, Brezilya'ya attığı gol ve küçük kardeşine yazdığı mektup: “Real Madrid'e gidiyorum, artık yemek kaçırmayacağız. Annem yerde uyudu, babam rüyasında bir elmayı ısırmayı gördü”

25 Mart 2024

Endrick'in “Vila Guaìra”sı Maradona'nın “Villa Fiorito”suna çok benziyor. Akan su, elektrik veya televizyon yok. Tabakta hiçbir şey yok. “Yatağına git, böylece açlık dinecek” dedi annesi, o da gözyaşları içinde “muhteşem tadı olan” bir parça bayat ekmek almak için iki reali almayı bekliyordu. Yerde uyuyan anne, “bir elmayı ısırma” hayali kuran hasta ve dişsiz baba, ta ki Palmeiras oyuncuları bir koleksiyon alıp ona takma dişler verene kadar.

Baumgartner şimdiye kadarki en hızlı golü atıyor. Endrick'in önceden belirlenmiş golüyle Brezilya, İngiltere'yi şaşırttı. Fransa'da Almanya yeniden ayağa kalktı

kaydeden Jacopo Manfredi

23 Mart 2024

“Ama Noah, aynı zamanda Tanrı'nın ve futbolun sayesinde harika bir çocukluktu.” Küçük kardeşine yazdığı mektupta acıklı hiçbir şey yok; anılarla ve şiirle dolu Yeni-Gerçekçi bir tatlılık var. “Noah, bir akşam ben gol atarken sen doğdun ve hediye olarak sana turnuvanın altın topunu getirdim, çünkü sana oyuncak alacak param yoktu.” Endrick, gecekondu mahallesinin üzerindeki bir tür tepede futbol oynadığını ve hata yapan kişinin gidip yokuşun altındaki topu alması gerektiğini söylüyor. “Yanılıyor musun? Kaçıyorsun!»: Bu sadece bir anekdot gibi görünüyor, ama bu hayat.

Genç şampiyon, futbolun “günde en az iki, bazen üç öğün” yemek yemenin amacı ve aracı olduğunu, şimdiki günlerin tesadüfen gelmediğini yazıyor. Ama trajik bir şey yok, hatta neşeli bir kader duygusu, imkansıza olan inancı içeren bir şey. Başka bir döneme ait gibi görünen bir hikaye ve belki de öyledir, çünkü dünyanın gerçek yoksulları her zaman eski ve çağdaş bir şey olarak kalır, özellikle de onları görmediğimizde: Belki de şampiyonun küçük kardeşine söylemek istediği şey budur. . Hiçbir şeyi olmayan ama yine de çok şeye sahip olan birinin anısı, ama aynı zamanda pek çok şeyin bu kadar gururlu ve sonuçta neredeyse mutlu olan hiçbir şeyden geldiğinin farkındalığıdır.

Stadyumdaki bilet gişesinin altında uyuyan baba, yerde sadece bir minder, bir sandalye ve İncil'e sahipken annesi ve bu üç şeyle Endrick'e futbolcu olması için başka bir şehre giderken sosis pişirirken eşlik etti. para vardı, yoksa bayat ekmek ya da hiçbir şey yoktu. Anne duyulmasın diye banyoda ağlıyor, baba ise kanepede. “Fakat nereden geldiğimizi unuttuğumuz anda yolumuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırız.” Böylece bu güzel mektup, bir aşk mektubu bitiyor.

©TÜM HAKLARI SAKLIDIR