Yeni gelen New Yorklular için kutlama şansı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,928
0
0
Yeni gelen New Yorklular için kutlama şansı
Margo Tipán, 8 yaşındaki kızı Genesis’e uzun ve zorlu bir ayın ardından bir nefes olarak Noel Günü’nde bir tabak fasulye ve ispa besledi.

Bayan Tipán, “Bu ülkeye geldiğimizden beri ilk kez bir şeyi kutladık,” dedi. Sadece birkaç hafta önce Ekvador’dan New York’a geldiniz. Pazar günü, yeni gelen yaklaşık 125 göçmenle birlikte Noel’i kutladılar.

Parti, Yukarı Batı Yakası’ndaki Yahudiliğin İlerlemesi Derneği’nde gerçekleşti. Çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlardan gönüllüler ve eyaletin dört bir yanından bireyler – çoğu Yahudi – etkinliğin düzenlenmesine yardımcı oldu.

Eski Manhattan İlçe Başkanı Ruth Messinger, “Elbette, Noel’de kiliselerin hiçbiri müsait olmadığında, Noel’i kutlamadığımız için sinagoglar devreye girdi!” Dedi.

Başka bir gönüllü olan Evie Litwok, yeni gelenlerin New Yorklulardan daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi – ve sadece tatillerde değil. “Bugün bu etkinliğe çekildim çünkü bu popülasyonun onlara bakması için başka insanlara ihtiyacı var” dedi. “Bunu yaptığımız için çok heyecanlıyım ama bu sadece bir gün.”

Parti konuklarına sıcak tutan giysiler, atkılar, şapkalar, eldivenler ve oyuncaklarla dolu hediye çantaları verildi. Partinin öne çıkan özelliği Güney Amerika mutfağıyla dolu menüydü: pollo guisado, pabellon criollo, arepas, queso ve daha fazlası.

Noel Baba bile ortaya çıktı ve sinagog koridorundaki derme çatma bir fotoğraf kabininde çocuklarla poz verdi. Alexander Frías Canario, aile fotoğrafının basılmasını beklerken New York’taki soğuk hava ve yemekler hakkında Peru’daki hayatıyla karşılaştırarak şaka yaptı. Bay Canario, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Ekim ayı başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

El işi masası, resim çerçeveleri süslemekle ve keçeli kalemler ve boya kalemleriyle boyama yapmakla meşgul olan her yaştan çocukla doluydu. 12 yaşındaki Danieliza Piamo, 8 yaşındaki kuzeni Steiberlin Vasquez ile bir Noel ağacını süslemek için yarım saat harcadı. “Bize yardım eden ve bir aile olarak birlikte olabildiğimiz için çok mutluyum” dedi. “Ve eve döndüğü için büyükannemi özlüyorum.”