“Yanlış bir dönüş yaptım ve Triborough Köprüsü’ne indim”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,884
0
0
“Yanlış bir dönüş yaptım ve Triborough Köprüsü’ne indim”
Randalls Adası çıkışı

Sevgili günlük:

Eşim ve ben, 2002 yazında kızımızı 86. Cadde’deki bir apartmana taşıdık ve mobilyalarımızı gece yarısından sabah 2’ye kadar dört kat yukarı taşıdık.

Sabah kiralık karavanı 135. caddedeki U-Haul’a ve Broadway’e iade etmem gerekti. Şehir dışında olduğum için, özellikle Pazartesi trafiğinin yoğun olduğu saatlerde New York’ta araba kullanma konusunda gergindim.

Bir kez yanlış bir dönüş yaptım ve kendimi Manhattan’dan çıkarken Triborough Köprüsü’nde buldum. Gişeye geldiğimde gişe görevlisine hatamı anlattım ve nasıl geri döneceğimi sordum.

Randalls Island çıkışından dönebileceğimi söyledi. O anda en sağ şeritteydim ve Randalls Adası çıkışı birkaç şerit boyunca en soldaydı.

Çıkışa nasıl gideceğimi düşünürken başka bir gişe görevlisi yanıma yaklaştı. ihtiyacımı anlattım. Güneyli aksanımdan New Yorklu olmadığımı anlamıştı.

“Biraz burada bekle,” dedi.

Telsizle konuştu, sonra bana döndü.

“Sana gitmeni söylersem,” dedi, “gideceksin.”

Ve bununla birlikte, tüm kabinler için, kabindeki kişi ben yürürken kollarını indirdi.

—Charles Williamson

“çan sesleri”

Sevgili günlük:

Eylül 1958’de bir Cumartesi günü, annem beni 10. doğum günümü kutlamak için Judy Holliday ile birlikte “Çanlar Çalıyor” matinesine götürdü.

Cennetteydim: annemle yalnız bir gün, Automat’ta öğle yemeği ve ilk Broadway şovum.

Balkonun en üst sırasındaki yerlerimize geçtik, orkestra başladı ve Holliday Hanım şarkı söylemeye başladı. Bana dik dik bakıyor gibiydi.

“Anne,” dedim, “ona benim doğum günüm olduğunu söyledin!”

Yıllar sonra, Bayan Holliday’in sadece seyircilerin merkezine baktığını fark ettim. Yine de annemin süper güçlerine olan inancım hiçbir zaman o günkü kadar güçlü olmamıştı.

— Susan Rutberg

diz boyu

Sevgili günlük:

Yoğun bir kar yağışından sonra bir arkadaşımla West Village’daki Yedinci Cadde’de yürüyordum. Bir kaldırımdan atladık ve diz boyu dondurucu çamura battık.

Kızgındık çünkü su birikintisinin ne kadar derin olduğunu anlayamadık. Tam o sırada, birkaç metre öteden, belli ki bizim pahasına kahkahalar duyduk.

Üzüldüm ama arkadaşım gülen insanlarla konuşmak için durdu. Bana el salladı ve kendilerinin de su birikintisine bastıklarını açıkladılar.

Konuşmaya devam ettik. Biz orada dururken birkaç kişi daha kaldırımdan indi, su birikintisine daldı, sinirlendi ve bizim gibi gülmeye başladı.

– Peter Jamesson

pembe balon

Sevgili günlük:

Arkadaşım Mindy ve ben, sağanak yağmur altında Prince ve Lafayette Caddelerinde kırmızı ışıkta duruyorduk. Yakınlarda duran genç bir kız pembe bir balon çıkardı. Uzandık ama trafiğe çarptı.

Balon bir arabanın altına indi. Ölümüne mahkum olduğunu düşündük ama mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Arabanın arkasına çarptı ve onu şemsiyesinin altından yakalayan bir adam tarafından kurtarıldı.

Bana aktardı. Ben başkasına verdim, onlar da kızın annesine verdiler.

Başarı!

– Cathy Strauss

Yayın

Sevgili günlük:

Yirmili yaşlarımda Manhattan’da geçimimi sağlamaya çalışırken, deri montlar, platform ayakkabılar, büyükanne el çantaları, kiramı ödemek için üçüncü taraf markalara dönüştürmek istediğim genellikle ikinci el eşyalar gibi kıyafetler gönderirdim.

East Village’daki Ninth Street’teki Cobblestones en sevdiğim mağazaydı. Geçmişte sıkışmış modern görünümlü bir kadın olan sahibi Delanee Koppersmith ile tanıştım.

Küçük antika masasında çalışır durumda bir çevirmeli telefon bulunduruyor, eski AM radyolarını çalıyor ve duvardan duvara vintage ürünler satıyordu.

Bir hafta sonu ya da belki akşam işten sonra erken saatlerde, ellerimi arkamda kavuşturup göz atmak, sohbet etmek, belki bir şeyler alıp bazen de satmak için kalabalık butiğe giderdim. Genellikle önemsiz bir meblağ içindi, ama yine de dürüst bir değiş tokuştu.

30 yıl ileri sar. Bir arkadaşımızla East Village’ı ziyaret ederken, serin ve yapraklı bir Cumartesi öğleden sonra Second Avenue’da dolaştık.

“En sevdiğim mağaza hala orada mı bakalım” dedim.

Gerçekten de öyleydi ve Delane koyu kahverengi kabarık saçları ve koyu kahverengi gözleriyle aynı görünüyordu.

Sanki daha bir hafta önce tanışmışız gibi beni gelişigüzel karşıladı.

“Merhaba küçük hanım” dedi. “Senin için bir şeyim var.”

Lastik bantlı parçalanmış 3×5 kart destesini çıkardı, aralarından geçti, birinin yanına bir onay işareti koydu ve bana 11 dolar verdi.

– Ali Perlman

okuman tüm son girişler ve bizimki Gönderim Yönergeleri. Bize e-posta ile ulaşın günlük@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri