Yangın bölgesinde tehdit edilen Gazeteci Metin Yoksu: Bellerinde silahlarla yol kesip kimlik soruyorlar

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Yangın bölgesinde tehdit edilen Gazeteci Metin Yoksu: Bellerinde silahlarla yol kesip kimlik soruyorlar Antalya ve Muğla’da çıkan orman yangınları daha sonrasında birfazlaca kişi hukuksuz olarak yol kesti. Yol kesenler kimlik denetimi yaptı, bu sırada kimi bireyler linç edilmek istendi. Yolu kesilenler içinde gazeteci Metin Yoksu da vardı. Yoksu, yolu kesen ve kimlik denetimi yapmak isteyen Muharrem Duygu’nun imajlarını toplumsal medyada yayınladı.

Reaksiyon çeken manzaralardan daha sonra Yoksu tehdit edildi. Durumun berbata gittiğini ve can güvenliğinin olmadığını fark eden Yoksu, memleketi Batman’a dönmek zorunda kaldı. Milas Cumhuriyet Başsavcılığı, Milas-Yatağan kara yolunda siviller tarafınca yolun kesilmesiyle ilgili soruşturma başlattı.

Olayın meydana geldiği yerin yaklaşık 2-3 kilometre uzağında aslına bakarsan bir trafik ve asayiş denetim noktası bulunduğunu söyleyen Yoksu, “Biz seyir halindeyken bizim yolumuzu kesen aracın öncesinden tehlikeli sollamaları yaptığını fark ettik. Biz de termik santrale gerçek ve Ören’deki tahliyeyi takip etmek için gidiyorduk. Bir araç yanımızda süratle sollama yaparak geçti. Ailesine ulaşmak istiyor diye düşündük. Ama biraz ilerledikten daha sonra yol kapatıldı. Birinci başta ne olduğunu anlamadık. Ben sürücüye, emniyet şeridine girip yola devam etmesini söylemiş oldum. Zira yetişmemiz gereken bir haber var. Tüm Türkiye’nin gözünü kulağını diktiği Ören de olmak istiyorduk. Arkadaşlar bakalım deyince, yolun iki şeritten de kapatıldığını fark ettik. Adam elini kolunu sallayarak GBT yapacağım diyor. Kimlik istiyor. Akabinde elimde kamera olduğu için bana da basın kartı sorunca ben de çabucak kameramın kayıt tuşuna bastım” diye anlattı.

‘ORTADA BÜYÜK BİR HATA VAR’

Bilhassa yolu kesen şahsın ve aracının kaydını aldığını, zira ortada büyük bir hata olduğunu belirten Yoksu, şunları söylemiş oldu: “Diyelim ki biz orada değiliz, yangın bölgelerinde birinin ‘bu yaktı’ deyip maksat göstermesiyle linç başlıyor. Ben buna Marmaris Turgut’ta şahitlik ettim. Büyük bir felaket yaşanırken, bu biçimde şeylerle karşılaşmak büyük acı! Toplumda oluşturulan nefret telaffuzları maalesef sokağa şiddet olarak yansıyor. Başta basın olmak üzere her insanın ayrıştırıcı ve ötekileştirici lisanı terk etmesi gerekiyor. Zira her an büyük felaketler yaşanabilir, yaşanıyor da. İşte Konya’daki Kürt aileye yapılan katliamın bundan farkı yok. Yayınladığım manzaraların kimleri kızdırdığını fazlaca uygun biliyorum. Bana karşı yalnızca toplumsal medyadan bir linç olsa anlarım fakat epeyce daha fazlası var. İstanbul’daki arkadaşlarım ve meslektaşlarım ile yaptığımız toplantıda, alanı terk etmemin daha sağlıklı olacağı söylemiş olduler. Bu sonucu aldıktan iki saat daha sonra Halk TV canlı yayını basıldı. Öbür bir yerde iki meslektaşım silahlı bireylerce tehdit edildi.”

‘BELİ SİLAHLI ŞAHISLAR KİMLİK SORUYOR’

Gece sokakta yatan gazetecilerin olduğuna dikkat çeken Yoksu, “Bazı bireyler sokakta uyuyan meslektaşlarıma kimlik soruyorlar. Meslektaşlarım da polis yahut jandarma olup olmadıklarını sorduklarında ise tehdit edip korkutmaya çalışıyorlar. Bellerinde silah olduğunu fark eden gazeteciler, kimlik göstermek zorunda kalıyor. Çantaları aranıyor, hatta kimlik fotoğraflarında meslektaşımız güldüğü için, bu şahıslar meslektaşlarıma ‘hele dişlerini göster’ biçiminde hakaret etmeye çalıştı. Artık soruyorum, orada ben olsaydım ve o bireyler de beni arayanlar olsaydı ne olacaktı? Kendi güvenliğimi de sağlamak için Batman’a dönme sonucu aldım. Yangın bölgelerinde meslektaşım var. Onlar da emsal baskıları yaşıyor… O gün beni orada yalnız bırakanlara da bırakmayanlara da sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum” dedi.