Washington’da darbe üzere adım: ABD’li kumandan Çin’e Trump garantisi verdi

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,316
0
0
Washington’da darbe üzere adım: ABD’li kumandan Çin’e Trump garantisi verdi ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley’in, Donald Trump’ın başkanlık koltuğunu bırakmamak için bakılırsavinin son haftalarında Çin’e savaş açabileceği kaygısı konusunda iki sefer Çin Genelkurmay Lideri Li Zuocheng’e teminat verdiği argüman edildi.

Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa tarafınca yazılan ve yakında yayına çıkacak olan “Tehlike” başlıklı kitabın ortaya çıkan kimi kısımlarında, Milley’in biri 3 Kasım seçimlerindilk evvel, 30 Ekim 2020 ve başkası 6 Ocak Kongre baskınının akabinde, 8 Ocak 2021’de olmak üzere iki kere Çinli mevkidaşı Li’yi aradığı ve iki devlet içinde savaşın çıkmasına müsaade vermeyeceklerini söylemiş olduği ileri sürüldü. ABD merkezli Axios’un haberine bakılırsa Milley’nin emir-komuta zincirini sorgulatacak biçimde attığı kapalı adım Washington’u sarstı.

SİVİL İRADEYE AÇIK MÜDAHALE

ABD Genelkurmay Başkanı’nın yetkisini aşarak, Çinli mevkidaşına “saldırmazlık garantisi” vermesi ve ülkenin iç siyasetine ait yorumlarda bulunduğunun ortaya çıkmasıyla, Cumhuriyetçi Parti saflarından Milley’nin misyonundan azledilmesi talebi yükseldi. Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen senatörlerinden Marc Rubio, Milley ile ilgili argümanların ABD’nin sivillerin ordu üstündeki kontrolü prensibini önemli halde tehdit ettiğini belirtti. Birebir kitapta Milley’in, üst seviye yetkililerden, Trump’ın nükleer silah kullanma buyruğunu vermesi halinde kendisinin bu sürece müdahil olmasını sağlamaları için “yemin” etmelerini istediği tez edildi. ABD ordusunun 3 Kasım 2020 seçimleri sürecinde daha evvel hiç olmadığı kadar siyasete müdahil olduğu belirtiliyordu.

Milley’nin 28 Eylül’de Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde Afganistan’la ilgili bilgilendirme yapacağı toplantının gündeminin yeni tezler ışığında değişeceği ve ABD Genelkurmay Başkanı’nın sert tenkitlerle karşı karşıya kalabileceği bedellendiriliyor.