Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer: İkili sisteme geçilebilir

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer: İkili sisteme geçilebilir Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullardaki korona virüsüyle ilgili son gelişmeleri paylaştı. Özer, olaylar niçiniyle tatil edilen hiç bir okulun olmadığını söylemiş oldu.

‘İKİLİ SİSTEME GEÇİLEBİLİR’

TRT Haber canlı yayınında açıklamalarda bulunan Bakan Özer, 850 bin sınıfın yalnızca 198’inde hadiseler niçiniyle yüz yüze eğitime orta verildiğini söylemiş oldu. “Okullar açık kalacak, yüz yüze eğitimi inşallah devam ettireceğiz” diyen Bakan Özer, “Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü önlem alınacak. Olayların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek” dedi.

Ayrıyeten “ders mühletleri ile ilgili vilayet yahut ilçe değil okul bazlı karar alınması” gerektiği görüşünü aktaran Bakan Özer, “Problemin olduğu okulda ikili sisteme geçilebilir” dedi.

“Aşı gönüllülük aslına dayalı bulunmasına karşın öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek” diyen Özer, şu biçimde devam etti: “En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91’e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz yalnızca kendi sıhhatleri için değil toplumda örnek olma açısından da epeyce başarılılar.”

‘VELİ İSTEĞİ OLMADAN PCR TESTİ YAPILMAYACAK’

Özer son olarak şunları söylemiş oldu: “Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zaruriliği var. Velinin isteği olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak. Uygulamanın ne vakit başlayacağını yakında Sıhhat Bakanlığımız açıklayacak” diyen Özer, bakanlığın duyurduğu “15 bin yeni atama” hakkında da konuşu. Özer, “15 bin yeni atama ek atama değil bu. 2020 KPSS’sine girenler diyor ki 2021’ler bu hakkı kullanımın. Müddeti geçmemiş tüm adaylara müracaat hakkı tanıdık. Tüm öğretmenlerimize eşit bir biçimde kapı açtık. En yüksek puanda olan öğretmeni sisteme dahil etmeye çalışıyoruz.”