Uludağ: AYM’ye davet edildim, Altun’un müdahalesiyle listeden çıkarıldım

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Uludağ: AYM’ye davet edildim, Altun’un müdahalesiyle listeden çıkarıldım ANKARA – Gazeteci Alican Uludağ, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yeni üyesi Sayın İnce’nin yemin merasimine AYM tarafınca evvel davet edildiğini, daha sonrasında İrtibat Başkanlığı tarafınca ismine ambargo konulduğunu duyurdu.

Davetli listesinden isminin Bağlantı Başkanlığı’nın müdahalesi daha sonrasında çıkarıldığını belirterek toplumsal medya hesabından yaşadığı durumu aktaran Uludağ, “AYM’de bugün saat 14:00’da yeni üye Sayın İnce’nin yemin merasimi yapılacaktı. AYM evvel merasime davet etti. Lakin son dakika Bağlantı Başkanlığı tarafınca adıma ambargo konuldu. Bu niçinle davetli listesinden çıkarıldım. Sansür yasası yürürlüğe girmeden sansür ve yasak başladı” dedi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN TASA VERİCİ’

Gazeteci Alican Uludağ’ın paylaşımı şu tabirlerle sürdü:

“Fahrettin Altun’un başında bulunduğu Bağlantı Başkanlığı, artık anayasal yargı kurumları üzerinde açıkça bir vesayet oluşturmuş durumda. Temel hak ve özgürlükleri müdafaa bakılırsavi verilen AYM’nin bu vesayete direnmemesi ise basın özgürlüğü açısından telaş verici. Daha geçen ay sonunda Bağlantı Başkanlığı, basın kartımı iptal etti. sebebi sansür maddesine karşı sesimizi çıkarmamızdı. Bugün AYM’de ambargo koydular. Zira Amasra katliamında Fahrettin Altun’a ihmalleri sorduk. Eleştirel haberciliğe savaş açmış durumdalar.”