Üniversiteliler elektromobil ve hidromobil kategorisinde iki araba yaptı

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Üniversiteliler elektromobil ve hidromobil kategorisinde iki araba yaptı Türkiye’nin “Milli Teknoloji Hamlesi” maksadı doğrultusunda çalışmaları destekleyen Selçuk Üniversitesinde, iki akademik danışman öncülüğünde 35 öğrenci, elektromobil (bataryalı) ve hidromobil (hidrojen güçlü elektrikli araç) geliştirdi.

Projenin genel koordinatörü SÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şakir Taşdemir, AA muhabirine, öğrencilerin yetişmiş mühendisler olarak bu alandaki gereksinimi karşılamayı hedeflediğini söylemiş oldu. Taşdemir, elektrikli araba konusunda büyük açık olduğunu lisana getirdi.

Üniversitenin bu açığı pahalandırmak ismine çalışma başlatmış olduğunı belirten Taşdemir, “Rektörümüzün de takviyesiyle hoş sonuç elde ettik. Arkadaşlarımız abartısız gece gündüz çalıştı. Öğrenciler burada sabahladı. Elektrikli araç konusunda ülkemize, firmalarımıza, endüstrimize yetişmiş eleman kapasitesi noktasında büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Başladığımızda ortada hiç bir şey yoktu. Kısa vakitte bunları başarmak epeyce değerli bir düzey olarak görüyorum.” diye konuştu.

SÜ Makine Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Kolu öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Engin Özçelik de araçların 2 ay tasarım, 3 ay da üretim kademesinin sürdüğünü aktardı.

Üniversitenin birinci araba projelerini gerçekleştirdiklerine değinen Özçelik, “Aracın toplam tartısı 200 kilogramı bulmuyor. Pilotla birlikte maksadımız 250 kilogramdı, bunu da başardık. Kapı üretimi epey zorladı. Burada asıl muvaffakiyet öğrencilerin. Bilhassa son 1 ay hayli az uyuyarak projeyi tamamladılar.” dedi.

“Öğrenciler TOGG ile yaşanacak gelişmenin kesimi olacaklar”

Hidromobil aracının danışmanı SÜ Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Hakan Terzioğlu ise hidrojen yakıtlı arabanın elektriklisine göre daha maliyetli olduğunu söylemiş oldu.

Öğrencilerle zora talip olduklarını söz eden Terzioğlu, şunları kaydetti: “Hidrojen yakıtlı araçlarla ilgili gelecekte yaşanabilecek gelişmeleri önbakılırsarek, öğrencileri hazırlamak ve teknik ayrıntılara hakim olmaları için bunu tercih ettik. Burada en büyük fark yakıt olarak hidrojen gücünün de batarya ile bir arada kullanıyor olması. Onun haricinde genel olarak tıpkı sistem. İki araçta yerlilik manasında bize ilişkin olan motorlar var. Bu arkadaşlar artık elektrikli araçların ne olduğunu, ne üzere modüllerden oluştuğunu bu kesimlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini, tasarım basamağından üretim evresine kadar neleri yapmaları gerektiğini, neleri yapmamaları gerektiğini biliyorlar. Öğrenciler TOGG ile yaşanacak gelişmenin modülü olacaklar. Asıl tecrübesi ise fabrikada alanında ve gerçek uygulamaların ortasında edinecekler.”

Grubun araç test pilotu Ömer Cem Gökdoğan ise arabanın baştan sona her kademesiyle kendileri için büyük bir deneyim olduğunu, okulda gördükleri teorik bilgiyi pratiğe dökebildiklerini belirtti.