Türk-İş Lideri’nden tenkitlere karşılık: İşçiler rahat olsun

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Türk-İş Lideri’nden tenkitlere karşılık: İşçiler rahat olsun Türk-İş Lideri Ergun Atalay’ın önümüzdeki hafta başlayacak minimum fiyat görüşmeleri için 4 kişilik bir ailenin açlık sonu olarak deklare ettikları 7 bin 785 TL’nin kırmızı çizgileri olduğunu, bu sayının aşağısında bir sayıyla masaya oturmayacaklarını söylemesi tartışmalara niye oldu.

‘VERİLMESİ GEREKEN ÇABAYI EN DÜZGÜN HALDE VERECEĞİZ’

Sözcü’den Cem Yıldırım’ın haberine gore
emekçiler, “Başkan gel bu para bile bir ay sen geçin” diyerek Atalay’ın kelamlarına reaksiyon gösterdiler. Ergün Atalay yansıların akabinde yaptığı açıklamada “Açlık sonunu güya taban fiyat olarak kabul etmişiz üzere bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sonu ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sonunun altında artırım aldığımız da oldu. Lakin tabanın isteği bu yöndeydi” sözlerini kullandı.

Televizyondaki programda açlık sonundaki bir fiyatın, taban fiyat olarak kabul edilip edilmeyeceği sorulduğunu belirten Atalay, “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu mutlaka kabul etmeyeceğimizi, esasen onun bir açlık hudut olduğunu, bu meblağın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söylemiş oldum. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi epey daha âlâ anlarlar. İşçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken çabayı en düzgün biçimde vereceğiz” dedi.

Türk-İş’in, çalışanların geçim şartlarındaki değişimi gösteren Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması’na nazaran kasım ayında 4 kişilik ailenin “açlık sınırı” 7 bin 786 lira oldu. Araştırmada “yoksulluk sınırı” ise 25 bin 365 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 10 bin 171 lira olarak belirlendi.