Trap’tan Gattuso’ya çeviride kaç koç kaybedildi – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
782
0
0
Bir aşk konuşmasından parçalar. “Birisi kendi içinde, sevgiyle, diğerinin (sevilen nesnenin) önünde konuşur, o ise bunun yerine konuşmaz.” Fransız böyle yazdı Roland Barthes. Peki, şans getirdiği için kel noktasına dokunulan milli takım kalecisi kim? Hayır işte bu Fabien Barthez. Peki Roland’ın bununla ne ilgisi var?

Bir futbol konuşmasından parçalar. Bir koç, hiçbir şey anlamayan diğer tercümanın önünde kendi kendine konuşuyor. Bu olur Rino Gattuso ve tercümanı, Olimpiyat Marsilya maçı sonrası basın toplantısında. Aslında bir göstergebilimciye ihtiyacımız var. Çeviriden memnun değil gibi görünüyor (konuşmadığı belli ama iyi anlıyor). Bu yüzden yanındaki genci rahatlatmak için gazetecilerden çok ona kendi ağzıyla anlatmaya çalışır.

Bunlar: “Sağ ayaklı bir oyuncuyu sola koymak istemedim çünkü rotasyon yapıyorduk: bek dışarı çıktı, orta saha oyuncusu yere düştü ve o anda sağ ayaklı bir oyuncuyu sol kanada koydu. biraz daha az akıcı.” Her zaman “sağda çift düğmeli erken süperkazzola”ya en yakın şey olmuştur. Gattuso sanki Antani’ymiş gibi. Çevirmen kayıp. “Hayır, tamam, Coverciano’da okumak zorundaydın”. Covercianese, hayır: turnaların, sis bombası atan bayların ve teknik görünmek isteyen yorumcuların kayıp dili.

Aslında yurtdışındaki İtalyan antrenörlerin iki tercümana ihtiyacı olacaktı. Birincisi anlaşılır bir İtalyancayla ikinciye asist yapıyor. “Taraf değiştirmeyi düşünmedim, yoksa her şey berbat olurdu”. Nokta. Peki neden eğitim aldıkları yerin dilini öğrenmiyorlar? Değilim Stramaccioni İran’da. Bu hayalet olmalı Trapattoni Ve Strunz. Gialappa’nın kendisini yücelten ve zulmeden geçmişinin olmadığını görünce çok net bir şey söyledi: “Strunz asla oynamıyor, her zaman sakatlanıyor ve takım arkadaşları Strunz’a daha fazla dayanamıyor!”. De ZerbiKendi içinde uygulamalı dilsel trigonometriye yönelecek olan bu kavram Brighton’da İngilizce olarak basitleştirilmiştir: “Geliştirmeye çalışıyoruz”.

Bunu nasıl anlayamazsın? Her söylemin maksimum düzeyde basitleştirildiği bir zamanda yaşıyoruz. Aşk, ekrandaki kalp atışının sembolüne indirgenmiştir. İki kelimeyle politik olan (“Nous, Tous”Macron), üç (“Evet yapabiliriz”Obama), dört (“Amerika’yı Yeniden Büyük Hale Getirin”, Koz). Kendi kendine çeviri canavarlar yaratır: “Merak etmeye açık”. “İkinci yarıda beşinciler dördüncüyü yaptı ve ben de Terzic’i oyuna soktum.”