TOGG’un vadedilen kimi özellikleri iptal edildi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
TOGG’un vadedilen kimi özellikleri iptal edildi Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafınca geliştirilen arabanın üretim tesisinin açılışı ve birinci seri üretim aracın banttan inme merasimi cumartesi günü yapıldı. TOGG’un maliyetini düşürmek için bir epey karakteristik özelliğinin ise iptal edildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine bakılırsa, TOGG birinci tanıtıldığından bu yana değişime uğradı. 29 Ekim 2019’da makul bir basın kümesinin davet edildiği tanıtım toplantısında, aracın öne çıkarılan özellikleri üç yılda iptal edildi. Bunlardan en kıymetlisi araca ayna yerine kamera sistemi konulmasıydı. Geçtiğimiz gün gösterilen arabada ise bunun yerini standart aynaların aldığı görüldü. Prototipte bulunan bâtın kapı kolları da bir daha kaldırılan başka karakteristik özellikti. Birinci tanıtılan TOGG’da bulunan fütüristik direksiyon da yerini daha sıradan bir dizayna bıraktı.

Açıklamalara bakılırsa yüzlerce yerli tedarikçinin yer aldığı aktarılan TOGG’un eser aldığı endüstricinin maliyeti ise bir yılda katlanarak arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca açıklanan eylül ayı Üretici Fiyat Endeksi datalarına bakılırsa ana sanayi kümelerinin yıllık değişimleri, orta malda yüzde 129.59, güçlü tüketim malında yüzde 100.36, dayanıksız tüketim malında yüzde 130.54, güçte yüzde 347.35 ve sermaye malında yüzde 97.29 artış olarak gerçekleşti.

FİYATI AŞİKÂR DEĞİL

Bursa’nın Gemlik ilçesinde, 29 Ekim’de yapılan fabrika açılışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Üreticilerle yaptığımız toplantıda birinci koşulumuz araçların yüzde 51’inin yerli olma kuralı. 2025’te de en az yüzde 65 yerliliği yakalayacak” diye konuştu. Yerli üreticinin ise maliyetlerindeki süratli artış daha sonrası TOGG’un fiyatının açıklanması konusunda üreticilerin en büyük kaygısı ise enflasyon. Bulunduğu segmentte Türkiye’de satışta olan diğer markaların fiyatları 800 bin ile 1.5 milyon TL içinde değişiyor. Geçtiğimiz ay piyasaya giren C SUV segmentindeki KIA Niro tanıtıldığında fiyatı 1 milyon 470 bin TL olarak belirlendi. TOGG ile tam manasıyla rakip olan bir model ise Skywell’in ET-5 tam elektrikli C SUV aracı. Geçtiğimiz yıl kasım ayında Türkiye pazarına giren modelin fiyatı 550 bin TL’den başlıyordu. Enflasyonla bir arada aracın fiyatı 11 ayda yüzde 136 artış kaydetti ve 1 milyon 300 bin TL’ye geldi.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş da aracın meblağlarının her insanın ulaşabileceği bir düzeyde olacağını söylemişti. Karakaş, “Fiyatlar muhakkak değil, günümüz dünyasında hiç bir profesyonel şirket 5-6 ay daha sonrası için fiyat açıklamaz. Birinci çeyreğin sonunda trafiğe çıkacağımız için ona nazaran planlıyoruz” biçiminde karşılık verdi. TOGG’un en yakın rakibi üzere enflasyon baskısı ile satışa çıkacağı günden itibaren maliyetlerle birlikte fiyatının artması bekleniyor.

TOGG’un kimi rakiplerinin meblağları şöyleki:

Hyundai Kona Elektrik – 836 binTL

TOGG C-SUV – Belirsiz

Seres 3 – 920 binTL

Skywell ET-5 Premium Line – 1 milyon 299 bin TL

Kia Nira MESKEN -1 milyon 415 bin TL

Volvo XC40 Recharge – 1 milyon 636 bin 639 TL

Subaru Solterra-1 milyon 652 bin 583 TL

Mercedes Benz EQA – 1 milyon 841 bin 500 TL

Hyundai Ioniq 5 – 1 milyon 970 bin TL (HABER MERKEZİ)