Times Square Ball Drop gece yarısı başladığında

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,924
0
0
Times Square Ball Drop gece yarısı başladığında
Ancak bu, kaçınılmaz soruyu akla getiriyor: bugün bildiğimiz geri sayım tarzı top düşürmeye geçiş ne zamandı?

Haberler dijital arşivinin derinliklerine indim ve olayın 31 Aralık 1938’de olduğu sonucuna vardım.

31 Aralık 1937’deki top düşüşü, 1907’deki gibiydi. The Times 1 Ocak 1908’de “Işıklı top gece yarısı Times Binası’ndaki asaya düştüğünde, bir ses ve korna sesi duyuldu” dedi.

1938 düşüşü farklıydı. Yine The Times’dan: “Gece yarısına tam üç saniye kala, ilk kez 1914’te ‘topu düşürme’ görevini üstlenen elektrikçi Thomas Ward, gümüş yıldönümünü Times Binası’nın tepesindeki yüksek istasyonunda Ampul çivili bir düğmeyi çevirerek kutladı. altmış beş fit yüksekliğindeki bayrak direğinden aşağı top. Üsse ulaştığında tam olarak gece yarısıydı.” Makale, Ward’ın daha sonra yeni yıl rakamlarını – 1,9,3 ve 9 – aydınlatmak için başka bir düğmeyi çektiğini ekledi.

Ertesi yıl düşüş beş saniyeye uzatıldı. Sonunda, elbette, 60 saniye olacaktı.

Belki de 1938’deki değişiklik fark edilmedi çünkü o gece haber değeri olan daha fazla ilgi çekici yer vardı. 1939 Dünya Fuarı’nın açılışına sadece dört ay kala, fuarın tanıtım mekanizması bir numara yaptı: “Yarının Kızı” – Jamaika, Queens’ten 18 yaşındaki Gladys Bensen – minyatür bir “Perisphere”den tırmandı. Uzatılmış piramit şeklindeki “Trylon” ile birlikte fuarın bir simgesi olan devasa beyaz küre.

Gelecekteki fuar, teknoloji, moda ve yaşam tarzındaki kalıcı değişiklikleri öngörecekti. Ama bir bakıma, Ward anahtarını çevirdiğinde dünya çoktan değişmişti. Times Meydanı’ndaki Yılbaşı Balosu asla eskisi gibi olmayacaktı.