Tesla, Almanya’daki üretim kapasitesini 1 milyona yükseltmek istiyor

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Dünyanın en tanınan elektrikli araba üreticisi Tesla, Almanya’nın Berlin kentine kurduğu fabrikayı geçtiğimiz mart ayında açmıştı.

Yeni fabrikasında yılda 500 bin elektrikli araç üretmek isteyen şirket, ayrıyeten 12 bin bireye de iş imkanı sağlayacak.

Tesla, Avrupa pazarındaki satışlarını ve eser çeşitliliğini artırmak için kurduğu Berlin fabrikasını daha da genişletmek için çalışan sayısını artırmayı planlıyor.

Hedef yıllık 1 milyon adet üretim

Almanya’daki üretim tesisinin yıllık kapasitesini 1 milyon adete yükseltmek isteyen Tesla, su arama çalışmalarına başladı.

Tesla temsilcisi; bölgenin su kaynakları bilgi tabanını güncellemek için yapılacak sondaj masraflarını Tesla’nın karşılayabileceğini söylemiş oldu.

Yeni bulunacak yeni bir su kaynağının Tesla tarafınca kulanılabilmesi için lisans çıkarılması gerekiyor.

Çevre Bakanlığı’nın mahallî bir sözcüsü, Tesla’nın mahallî yetkililerle temas halinde olduğunu lakin çabucak hemen bir müracaat yapılmadığını söylemiş oldu.

Türkiye planları da etkileniyor

Tesla Berlin Fabrikası’nın kapasite artışı Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 2022 yılı yaz aylarında Türkiye’ye gelmesi planlanan Tesla modelleri, Almanya’da üretilir üretilmez satılıyor.

Bu niçinle şirket, araçlarını Türkiye’ye getirebilmek için üretim kapasitesini artırmak zorunda.