TEKNOFEST’ten mükafatla dönen öğrenciler sevinç yaşıyor

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
TEKNOFEST’ten mükafatla dönen öğrenciler sevinç yaşıyor Fen Lisesi, Mesleksel Teknik ve Anadolu Lisesi, Çelikel Lisesi, İMKB Anadolu Lisesi ve Meslek Eğitim Merkezinde eğitim bakılırsan 16 öğrencinin bir ortaya gelerek 6 günde 15 bin lira harcayarak yaptıkları araç, TEKNOFEST’te katıldıkları “Tübitak Memleketler arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”nda şura özel mükafatına layık görüldü.

TÜBİTAK sponsorluğunda kısa müddette yaptıkları ve kentin en eski yerleşim yeri olan Gaca bölgesinin ismini verdikleri araçla beğeni toplayan grup, kadro öğretmenleri Tolunay ve Neriman Demirci ile kente kupayla dönmenin sevincini yaşıyor.

Tolunay Demirci, gazetecilere, müsabakalardan dereceler elde etmekten çok gençlerin yüksek teknoloji içeren projelerde çalışmalarını ve birer paha olduklarını topluma göstermelerini önemsediklerini söylemiş oldu.

Bu yıl TEKNOFEST’te “Karaelmas”, “The Gaca” ve “Kapuz” takımları ile 3 farklı kısımda final yaptıklarını anlatan Demirci, The Gaca’nın elektrikli bir araç olduğunu ve imalini baştan sona öğrencilerin gerçekleştirdiğini belirtti.

Demirci, “Bu öğrencilerimiz bununla birlikte insansız hava aracı ve şoförsüz otomobil yaptı. Hepsinde final yaptılar. Bu araçla Körfez Yarış Pisti’nde ödül aldılar. Ödül almalarının en büyük sebebi hakemlerin bu aracı baştan sona onlara bir daha yaptırmalarıydı. Öğrencilerimiz TÜBİTAK hakemlerinin önünde bu aracı baştan sona kendileri yapınca mükafata layık görüldü.” diye konuştu.

Demirci, öğrencilerin uğraşının ve çalışma azminin kendilerini sevindirdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Burada en sevindiğimiz nokta maddi ödül, kupa ve madalya değil, burada en çok kazanımımız öğrencilerimiz oldu. Onlar değişik alanlarda ve buldukları alanlarda çalışıyor. Kozlu Park bize go-kart alanını verdi. Güzel bir iş yaptığımızı düşünerek sahayı kullanmamıza müsaade verdiler. Öğrencilerimiz burada aracın sürüş testlerini gerçekleştirdi. Daha güzel imkanlarda daha düzgününü yapacaklardır. Öğrencilerimiz TÜBİTAK liderimizden ve TÜBİTAK’ın profesörlerinden, değişik düzeyde müdürlerden, CEO’lardan, bakanlardan fazlaca büyük övgüler alıyor zira öğrencilerimiz kendi maharetleri olduklarını ispat ediyor. “

Öğrenci Melek Zeren Çakmak da sürecin kendileri için güçlü olduğunu söylemiş oldu.

Gruptaki birçok arkadaşının birinci yılı olduğunu anlatan Çakmak, şöyleki konuştu:

“Çoğu arkadaşımızla birinci yılımızdı. Deneyimli arkadaşlarımız, tecrübelerini kendilerine saklamak yerine bizimle paylaşmayı tercih etti. Aslında bu da grup ruhunu güçlendiren çalışmaydı. Takımımızla epeyce âlâ bir irtibat kurduk ve bu bize hayli faydalı oldu. ötürüsıyla yaşadığımız sıkıntıları göz gerisi etmek yerine bir ortaya getirdik ve üzerinde ortak çalıştık, sonuca ulaştık. Çok fazla teknik bilgim yoktu, bunu geliştirdim. Gruba yazılımcı olarak girdim. Müsabakalarda öğrendiklerimizi ve yeteneklerimizi uyguladık ve meyvesini aldık, epey memnunuz.”