Tekken 7 İnceleme

UniMOD

Global Mod
Global Mod
14 Şub 2021
20
0
1
Tekken 7 İnceleme

Tekken 7 inceleme ve sistem gereksinimleri ile sizlerleyim. Bir tarafta her zaman Street Fighter olmuştur, bir tarafta da Tekken. Birisi iki boyutlu dövüş oyunlarının imparatorudur, diğeri de üç boyutlu olanların kralı. Dövüş oyunu denilince aklınıza hangi oyun gelirse gelsin, Tekken’i öyle ya da böyle mutlaka duymuşsunuzdur. Tekken Tag Tournament 2’den sonra yeni bir Tekken oyunu için “Atari salonlarında” dolandığımız artık yetmişti ki yeni Tekken oyunu –nihayet- konsollar ve tarihte ilk defa PC için açıklandı, şöyle derin bir “oh” dedik.

Uzunca bir süre her türlü dövüş oyununu oynamayı bir görev edinmiş olan ben, elbette Tekken 7’yi de büyük bir hevesle beklemekteyim ve size de oyunda neler olacak, yeni yüzleri kimler oluşturacak, anlatmaktan zevk duyacağım…

“Tag” mantığını, yani çift karakter seçme olayını bir kenara bırakarak temellere dönen Tekken 7, aslına bakarsanız 2015’in başından beri piyasada. Piyasada ama nerede? Elbette ki Japonya’nın ünlü Arcade salonlarında…

Japonya’da kaldığım sıralarda bolca uğradığım bu salonlar, bizdekilerden bir ölçüde farklı ziraözellikle dövüş oyunları direkt olarak internete bağlı olarak çalışıyor. Sahip olduğunuz kartlarda kendi karakter bilgilerinizi tutabiliyor ve online desteği bulunan salonlarda, sanki konsolun başına geçip hesabınıza giriş yapmış gibi dövüşe katılabiliyorsunuz. Haliyle Tekken 7 bu anlamda da büyük sükse yaptığından Namco Bandai oyunu konsollara getirmek için resmen rahat davrandı. Oyun o kadar uzun süredir ortalıkta ki bir eklentisi bile çıktı. Fated Retribution adındaki eklentiyle birlikte oyuna bir takım yenilikler geldi ve en önemlisi, Street Fighter’ın ünlü ismi Akuma oyuna iniş yaptı. İşte oyunun bu son versiyonu şimdi, basit bir isimle Tekken 7 olarak konsollara ve PC’ye geliyor.

Yeni karakterler, yeni eğlence
Hemen en basit ve en ilgi çekici kısımdan başlayalım. Tabii az sonra söyleyeceklerim sıkı Tekken fanatiklerini daha çok ilgilendirecektir; Tekken’le çok ilgilenmeyenler, “Bunlar kim ki?” diyecek gibi geliyor. Tekken 7’ye tam 10 tane yeni karakter geliyor. Bunlardan ilki elbette ki ünlü Akuma. Akuma’nın oynanışı Street Fighter’dakinden pek farklı değil ama Hadouken hareketinin işlevi bir hayli düşmüş durumda; yakın mesafede kullanmazsanız kaçmak çok kolay. Akuma ayrıca oyunda sürekli zıplayan da tek karakter konumunda şu an. Her şekilde Tekken mekaniğine biraz aykırı duruyor ama seveni olacaktır.

Claudio hakkında çok fazla yorum yapamayacağım, kendisiyle münasebetim az oldu. Bir takım tekmeler, yumruklar atıyor ama belirli bir dövüş stilini kullandığından bile emin değilim. Görünüş olaraksa Soul Calibur’un Maxi’sine benzettim.

Marduk ve Jack’in bir karışımı gibi duran Gigas, bahsettiğim bu heybetli karakterlerle oynamayı sevenlerin hoşuna gidecektir. (Ben elendim bu durumda.) Bir dolu güçlü saldırısı bulunuyor Gigas’ın ve King gibi yarı yolda sizi yakalayıp yere çalmayı da iyi biliyor. Jack’in bir modeli Jack-7 hakkında söyleyecek çok şey yok. Zaten Jack’i de oldum olası hiç sevmedim, insanlar niye onu seçer hiç de bilmiyorum…

Şimdi çoğu dövüş oyununda hikaye arka plandadır ama asırlardır piyasada olan Tekken serisinde bir Mishima destanıdır gidiyor –ki serinin takipçileri neler olup bittiğini de iyi bilir. Heihachi Mishima ile Kazuya Mishima arasındaki amansız mücadele Tekken 7 ile birlikte sonlanıyor. Akuma’yı da hatta hikayeye dahil etmeyi ihmal etmemiş yapımcılar. Meğer yayımlanan o fragmanlarda Kazumi hep Akuma’yla konuşuyormuş ve Akuma da Kazumi’ye, Kazumi’nin ölmesi durumunda Heihachi ve Kazuya’yı öldüreceğinin sözünü vermekte. Mishima destanının bitmesiyle birlikte biz de artık yeni bir Tekken oyununda, yeni bir hikaye görürüz gibi geliyor zira Mishima olayı bence biraz fazla uzadı. (Zaten Heihachi, Kazuya ve Jin üçlüsünün popülerliğine de bir noktadan sonra sinir olmadım değil.)

Bu bağlamda da oyunda şık bir hikaye modunun bulunacağı müjdesini verelim. Tabii bu hikayeden çıktıktan sonra oyunu direkt online olarak oynamak isteyeceksiniz –ki bunu yapmayacaksanız Tekken 7 ile çok bir işiniz olduğunu söyleyemem. Tekken 7 piyasaya çıktığında güzel bir incelemesini yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Dövüş oyunlarına giriş için de çok iyi bir seçenek olacaktır Tekken 7, eklemeden gitmeyeyim…

Tekken 7 Sistem Gereksinimleri

Tekken 7 Sistem Gereksinimleri
Minimum Sistem Gereksinimleri;
İşletim Sistemi Windows XP / Vista / Windows 7
RAM 1 GB
İşlemci Intel Pentium 4 2.0 GHz
Boş Disk Alanı 10 GB Boş Disk Alanı
Ekran Kartı Shader 3.0 – 256 MB Ekran Kartı
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri;
İşletim Sistemi Windows XP / Vista / Windows 7
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
RAM 2 GB