Tavukların ‘metrobüs çilesi’ uzadı: 2025 sonuna kadar sıkışacaklar

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Tavukların ‘metrobüs çilesi’ uzadı: 2025 sonuna kadar sıkışacaklar Türkiye’nin AB ahenk sürecindeki yavaşlama, tavukları da olumsuz etkiledi. Eski üretim yerlerinde yaşayan tavukların ‘daha geniş kümes’ ve ‘daha geniş kuluçka alanı’ imkânı devlet tarafınca ertelendi.

Kısa Dalga’da yer alan habere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, 2014 yılında Avrupa Birliği ahenk süreci kapsamında, “Yumurtacı Tavukların Korunması Yönetmeliği” çıkarmıştı. Yönetmelik, kümeslerdeki tavukların ömür şartlarını iyileştiriyordu. Buna göre mesela, tavukların sirkülasyon alanları genişliyor, su içme musluklarına daha kolay ulaşabilmeleri sağlanıyordu. Yönetmelik yeni yapılacak üretim çiftliklerinin buna nazaran düzenlenmesini hükmediyordu. Yönetmelikte beraberinde bu “iyileştirme” şartlarına uymayan üretim alanlarının bu düzgünleştirilmiş standartlara getirilmesi için mühlet veriyordu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çıkardığı bu yönetmelik geçerliliğini koruyor. Yani yeni yapılacak üretim tesisleri ve kümesler bir daha “geniş hayat alanları”na göre düzenlenecek. Lakin Bakanlık, eski tesis ve kümeslerin bu yeni standartlara bakılırsa düzenlenmesi zorunluluğunun mühletini uzattı.

‘GENİŞLEME SÜRECİ’ 31 ARALIK 2025’E ERTELENDİ

Yönetmelik, kümes ve üretim çiftliklerinde her metrekareye 9’dan fazla tavuk düşemeyeceğini düzenleyen karar getirdi. Yönetmelik, bu kaideleri taşımayan daha dar hayat alanlı kümeslerin de en geç 31 Aralık 2022’ye kadar, metrekareye en çok 9 tavuk düşecek biçimde düzenlemesi zorunluluğunu getirmişti. Artık yapılan yönetmelik değişikliğiyle bu mühlet 31 Aralık 2025’e uzatıldı. Yani eski kümes ve üretim çiftliklerinde yaşayan tavuklar 2025 yılı yılbaşı gecesine kadar eski kümeslerde kalabilecek.

GURK TAVUKLAR DA DAR KAFESELERDE CİVCİVLEYECEK

Yönetmelik birebir biçimde gurk tavukların kuluçkaya yatma alanlarını genişletmişti. Buna bakılırsa bir tavuğun civcivleme alanı en az 550 santimetrekare yani yarım metrekareden çok olacaktı. Yeni tesis ve kümeslere bu koşulu getiren yönetmelik, eski tesislerdeki bu koşulları taşımayan alanların 1 Ocak 2023’e kadar kullanılmasına imkan tanıyordu. Yani eski tesislerdeki gurk tavuklar da 2023’ü daha ferah civcivleme kümeslerinde gireceklerdi. Yönetmelik değişikliği ile bu mühlet 3 yıl uzatıldı. Buna bakılırsa eski çiftliklerdeki gurk tavuklar, 1 Ocak 2026 ‘ya kadar, daha dar civcivleme kümeslerinde tutulabilecek. (KAYNAK)