Süleyman Özışık’ın ‘Dosyaları Soylu’ya götürdüm’ kelamları gündem oldu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Süleyman Özışık’ın ‘Dosyaları Soylu’ya götürdüm’ kelamları gündem oldu 15 Temmuz darbe teşebbüsü daha sonrasında kamudan ihraç edilen ve OHAL Kuruluna başvuran birtakım şahısların iade edilmesi için ‘aracılık’ yaptığını açıkça söyleyen Süleyman Özışık gündem oldu. Özışık kelam konusu yayında “Süleyman Soylu’ya günahsız olduğuna inandığım binlerce insanın belgesini götürdüm; vazifelerine iade edildiler” tabirlerini kullanıyor.

18 Haziran 2020 tarihindeki yayında Özışık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ‘masum olduğuna inandığı’ binlerce kişinin belgesini götürdüğünü söylüyor: “Dedim ki; bu beşerler şayet pak çıkmazsa hesabını benden sorun. Araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı. Hepsi bakılırsavlerine iade edildi.”

‘HUKUKTA BU TÜRLÜ BİR YOL YOK’

Özışık’ın kelamlarıyla ilgili Odatv’ye konuşan Yargıtay Cumhuriyet Eski Savcısı Mehmet Ruşen Gültekin “Hukukta bu biçimde bir yol yok. OHAL komiteleri yargı makamı üzere çalışıyor. Orada yargıçlar da çalışıyor, bakılırsav yapıyor. bu biçimde bir metot yargıyı etkileyemeye teşebbüs üzere anlaşılır. İçişleri Bakanlığı siyasi bir makam OHAL komitesi bir yargı makamı üzere çalışıyor. Bunun hudutlarını nerede çizeceğiz biz. Yani bu mahkemeye, savcılığa intikal ettiğinde de birebir şeyler mi olacak bunlarla ilgili. Bir gazetecinin işi midir bu? Değildir olağan ki bunlar etik dışı davranışlar ve sonlarının nerede olacağı muhakkak olmayan davranışlar” tabirlerini kullandı.

OHAL komitelerinde yargıçların çalıştığını hatırlatan Gültekin, bu davranışların binlerce yargıç ve savcıyı töhmet altında bıraktığını söylemiş oldu.