Sokaktaki akıl hastası insanları tedavi etme mücadelesi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Sokaktaki akıl hastası insanları tedavi etme mücadelesi
Günaydın Bugün perşembe. Bugün, sokaktaki ciddi akıl hastası insanları tedavi eden bir programa ve denetimin neden şehrin sonuç almasını sağlamak için yeterince çaba göstermediğini ortaya çıkardığına göz atacağız. Ayrıca Newark'taki 16 ve 17 yaşındaki gençlerin neden umdukları kadar hızlı oy kullanamadıklarını da öğreneceğiz.

Amy Julia Harris ile birlikte Times'ın sistem, denetim ve raporlamayla ilgili sorunlar hakkındaki hikayelerini yazan Jan Ransom'a sordum.

Denetim, şehrin gerçekten işe yarayıp yaramadığını kontrol etmeden bu programa para akıttığını ortaya çıkardı.

Evet. Araştırmacılar, neler olduğunu öğrenmek için bir grup katılımcıyı kontrol etti ve bu katılımcıların üçte birinden azının ilaçlarını düzenli olarak aldığını buldu.

Dört kişiden biri tedavi için hiç psikiyatriste ya da psikiyatri hemşiresine başvurmadı.

Denetçi Brad Lander, bunun iyi bir program olduğunu ancak Sağlık ve Zihinsel Hijyen Bakanlığı'nın uyguladığı şekilde işlemediğini söyledi.

Birinin ilaçlarını alıp almadığını kontrol etmek neden bu kadar zor görünüyor?

Ekipler sıklıkla müşterilerinin izini kaybediyordu.

Denetimde görülmemeleri halinde ilaçlarını alamayacakları tespit edildi.

Ekiplerin direnen bir katılımcıya zorla ilaç veremeyeceğini belirtmekte fayda var. Bir ekip birinin rahatsız olduğunu fark ederse, kişi intihara meyilliyse, cinayete meyilliyse ya da kendisi veya başkaları için tehlike oluşturacak şekilde davranıyorsa, ekip harekete geçmekle yükümlüdür; bu da şunları içerebilir: kişiyi bir hastaneye götürmek. ek tedavi için hastaneye.

IMT hastaneye yatışları ve aynı zamanda hapsedilmeleri azaltmak için tasarlanmadı mı?

Denetim, şehrin bu göstergeyi düzenli olarak incelemediğini ortaya çıkardı.

Şehir tarafından gerçekleştirilen en son araştırma, 2018 yılında programa kaydolan kişilere odaklandı ve bu kişilerin hapsedilme oranlarının yüzde 22 oranında düştüğünü ortaya çıkardı.

Akıl sağlığı sistemiyle ilgili araştırmamızın bir parçası olarak, yıllarca IMT ekipleri tarafından bakılan, sıklıkla hastaneye geri dönen ve tedavi ekibine başlamadan öncekiyle aynı oranda tutuklanan kişilerin örneklerini bulduk.

Kendisine Kral diyen Dejanay Kantin adında evsiz bir adam bulduk. Programa başladıktan kısa bir süre sonra IMT ekibini kurdu. Şizoaffektif bozuklukla mücadele etti ve bisikletiyle hastanelere ve hapishanelere gitti.

IMT ile iletişime geçtiği anda bu durum değişecekti.

Tamamlanmış?

Döngünün devam ettiğini resmi kayıtlardan görebiliyorduk. Tutuklanmaya devam etti. Güneş gözlüklerini çalmaya çalışan bir sokak satıcısını bıçakla tehdit etmekle suçlandı. Polis, ayrı bir olayda zanlının bir restorandan bahşiş kavanozunu çalmaya çalıştığını ve içinde bıçak da bulunduğunu söyledi. Şu anda soyguna teşebbüs suçundan yedi yıl hapis cezasını çekiyor.

Departman denetime nasıl yanıt verdi?

Yetkililer, bu nüfusun büyük ölçüde tedaviye dirençli olduğunu, sorunlarının doğasının “karmaşık” olduğunu ve özel bakım gereklilikleri belirlemenin gerçekçi olmadığını söyledi.

Programın ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için performans ölçümleri oluşturacaklarını söylediler ancak bunu 2025'e kadar yapmayacaklar. Bu, programın başlatılmasının üzerinden neredeyse on yıl geçti.

Haberimizin bir kısmı yıllar içinde çeşitli belediye başkanları ve valiler döneminde gerçekleşen olaylara baktı. Son zamanlarda tedavi görmeyen akıl hastası kişilerin metroyu itmesi gibi yüksek profilli olayların seçilmiş yetkilileri harekete geçmeye teşvik ettiğini gördük. Ancak yaptıkları şeyin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için çok az takip yapıldığını gördük.

Belediye Başkanı Vekili Eric Adams, kriz olarak adlandırdığı bu durumda IMT'nin ruh sağlığı gündeminin büyük bir bölümünü oluşturduğunu belirtti. Denetim, belediyenin bu girişimlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için yapması gerekenleri yapmasında bir sorun olduğunu açıkça ortaya çıkardı.

Özel hastaneler psikiyatri yataklarını azaltırken, şehrin kamu hastaneleri yılda 50.000'e yakın psikiyatri hastasıyla dolup taşmıyor mu?

Kesinlikle. IMT ekiplerinin arkasındaki fikir, en ciddi akıl hastası kişilere, bulundukları yerde onları karşılayan bakım sağlamaktı.. Ekiplerin, devlet tesislerinde uzun süreli psikiyatri yataklarının ortadan kalkmasının yarattığı boşluğu doldurması gerekiyordu.

IMT'nin ardındaki fikrin işe yarayabileceğini ve işe yaraması gerektiğini gördük, ancak şehrin programı uygulama şekli nedeniyle işe yarayıp yaramadığını bilmiyoruz.

Hava durumu

Çoğunlukla güneşli bir gün olacak, sıcaklıklar 40°C civarında olacak, çoğunlukla bulutlu bir akşamda sıcaklıklar 30°C'ye kadar düşecek.

ALTERNATİF OTOPARK

Bugün yürürlükte. Yarın (Ay Yeni Yılı) askıya alındı.

En son Metro haberleri

Newark'ta 16 ve 17 yaşındakiler için henüz oy yok

Geçen ay, Newark Şehir Meclisi 16 ve 17 yaşındaki çocuklara okul yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanma hakkı verdi.

Gerçekten oy verebildiklerinden emin olmanın söylenmesi yapmaktan daha kolay olduğu ortaya çıktı.

Oy verme yaşını düşürmeye çalışan savunucular bu hafta eyalet ve şehir yetkililerinin bilgisayarlı seçmen kayıt sisteminde ayarlamalar yapmak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu kabul etti. Meslektaşım Tracey Tully, hedefin, 16 Nisan'da yapılması planlanan bir sonraki okul yönetim kurulu seçimlerinde oy kullanabilmek için 16 ve 17 yaşlarındaki uygun kişileri zamanında kaydettirmek olduğunu söyledi.

New Jersey Sosyal Adalet Enstitüsü'nün hukuk ve politika direktörü Henal Patel, bu yılki seçim döngüsünün zaman çizelgesinin her zaman iddialı olduğunu, Nisan seçimleri için son kayıt tarihinin 26 Mart olduğunu söyledi. Newark'ta yaklaşık 7.000 gencin uygun olması bekleniyor.

“Bu işlerin doğru yapıldığından emin olmak istiyorsunuz” dedi. “Gelecek yıldan çok daha umutluyuz”

Yaklaşan okul yönetim kurulu seçimlerinde 16 ve 17 yaşındaki çocuklara oy kullanma hakkı veren yönetmelik, okul yönetim kurulu seçimlerinde 195.000 kayıtlı seçmenin yalnızca yüzde 3,1'inin oy kullandığı bir şehirde sivil katılımı artırmanın bir yolu olarak görülüyordu Geçen Nisan ayında sekiz aday oylamaya çıkmıştı. Eski okul müdürü Belediye Başkanı Ras Baraka, tedbiri “bir eğitim alanı ve gençleri büyük seçimlere fiilen katılmaya hazırlamak için bir fırsat” olarak nitelendirdi.

Vali Philip Murphy eyalet çapındaki okul yönetim kurulu seçimlerinde oy verme yaşının düşürülmesini desteklediğini söyledi ve bir eyalet seçim yetkilisi bu hafta New Jersey'in bunu yapmaya kararlı olduğunu söyledi. Oy verme yaşının düşürülmesinin önde gelen savunucularından biri olan enstitünün başkanı ve genel müdürü Ryan Haygood, “Devlet bunu gerçekleştirmeye çalıştı” dedi. “Ve olacak.”

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Güzel gözüküyor

Sevgili günlük:

Eşim ve ben yakın zamanda Carnegie Hall'da bir opera gösterisine katıldık.

Her zamanki gibi eski okul üniformamı giydim: lacivert ceket, papyon, cep mendili ve Fransız manşetler.

Asansörü yerlerimize aldık ve başka bir çiftle paylaştık. Kocası biraz dağınık görünüyordu.