Senato’da onaylandı: İşte ABD’nin Türkiye’de nazaranv yapacak yeni büyükelçisi

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,316
0
0
Senato’da onaylandı: İşte ABD’nin Türkiye’de nazaranv yapacak yeni büyükelçisi ABD eski lideri Donald Trump devrinde senatoda nazaranv alan Flake, o periyotta Cumhuriyetçi Parti’nin genel yapısı dışına çıkması ve Trump siyasetlerini eleştirmesi ile gündeme gelmişti. 2019 yılında bakılırsav mühletinden daha sonra tekrar aday olmayan Flake 2020 seçimlerinde Biden’ı desteklemişti.

Temmuz ayında misyon için aday gösterilmiş olan Flake, Osman Kavala davası konusunda yabancı ülke elçileri tarafınca yazılan bildiriye imza atan ve Dışişleri Bakanlığı tarafınca Türkiye’nin içişlerine müdahale etmekle suçlanan David Satterfield’in yerine geçecek.

Flake adaylığının açıklanması akabinde yaptığı açıklamada “ABD’nin uzun müddettir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilgisinin stratejik kıymeti göz önüne alındığında, Lider Biden’ın bu büyükelçilik adaylığı ile bana duyduğu itimattan onur ve gurur duyuyorum” demişti.

Bugün senatoda elçiliğinin kabulünden daha sonra Flake “Senatodaki eski çalışma arkadaşlarımı partiler üstü kararlarından dolayı kutluyorum” dedi.