‘Şehir Hastanesi açılınca İzmir’deki 5 devlet hastanesi kapanacak mı?’

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘Şehir Hastanesi açılınca İzmir’deki 5 devlet hastanesi kapanacak mı?’ CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Bayraklı Kent Hastanesi’nin açılması ile 5 devlet hastanesinin kapatılacağı savlarını meclise taşıdı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle sorular yönelten Arslan “113 ayda bitiremediğiniz Bayraklı Kent Hastanesi için verdiğiniz garantiler niçiniyle 165 yıldır hizmet veren devlet hastanesini mi kapatacaksınız?” diye sordu.

Arslan, Bayraklı Kent Hastanesi’nin temeli atılırken 3 yıl daha sonra bitirileceğinin belirtildiğını lakin 9 yıl geçmesine karşın tamamlanmadığını hatırlattı. Kent Hastanesi açılınca 5 devlet hastanesinin kapatılacağı söylentisinin yayıldığını belirten Arslan o hastaneleri şu biçimde sıraladı: “Alsancak Devlet Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi.”

‘KURUMSAL HAFIZA YOK EDİLİYOR’

ANKA’nın aktardığına nazaran,
Alsancak Devlet Hastanesi’nin 1857’de açıldığını ve Müdafaa Heyeti tarafınca sit binası olarak tescil edildiğini söz eden Arslan ve hastane kapatılınca bina ve toprağa ne olacağını sordu. Arslan şöyleki devam etti: “bir daha bakınız Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi 1910 yılından beri, Behçet Uz Çocuk Hastanesi 1938’de imaline başlanmış ve 1947’den beri sıhhat hizmeti vermekte, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1958’den beri, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise 1971’den beri sıhhat hizmeti vermekte. Yani, Cumhuriyetle ve Cumhuriyet öncesi sıhhat hizmeti veren, esaslı, kurumsal kimliği oluşmuş, mesleksel birikimi, takımları prestijiyle da fevkalade bir tecrübe ve deneyime sahipler. İşte AK Parti kent hastaneleri siyaseti ile bu takımları ve kurumsal hafızayı darmadağın ediyor.”

Arslan, devlet hastanelerinin İzmir halkına hizmet verdiğini ve insanların kolay ulaşabildiklerine dikkat çekerek Sıhhat Bakanı Koca’ya şu soruları yöneltti:

• “-36 ay içerisinde bitirileceği ilan edilen İzmir Bayraklı Kent Hastanesi Yerleşkesi, temel atma merasiminden günümüze 113 ay (9 yıl) geçmiştir. Bu süreç içerisinde Bayraklı Kent Hastanesi Yerleşkesi niye hala bitirilmemiştir?
  • -İlan edilen tarihin 3 katından fazla bir süre geçmesine karşın bitirilmemesinde; 4 farklı bakanın nazaranv yapması, başbakanlık kurumunun kaldırılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin olumsuz tesiri mi niye olmuştur?
  • -Bayraklı Kent Hastanesi’nin imali için yüklenici firmaya önergenin cevaplandığı tarih prestijiyle yapılan ödeme ölçüsü ne kadardır?
  • -Bayraklı Kent Hastanesi Yerleşkesi tam teşekkülü olarak ne vakit hizmete açılacaktır?
  • -Bayraklı Kent Hastanesi Yerleşkesi hizmet vermeye başladığında kent merkezinde hizmet veren;
    Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, olmak üzere, bu 5 hastanenin garanti verilen doluluk oranın sağlanması için kapatılacağı telaş ve söylentisi İzmir Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Sayın Süleyman Kaynak tarafınca paylaşılmıştır. Kelam konusu bu hastaneler kapatılacak mı?
  • -İzmir halkına epeyce önemli hizmet veren, insanların kolay ulaşabildikleri, uygun hizmet alabildikleri bu hastanelere AK Parti iktidarları devrinde yapılan yatırım ölçüsü, bakım tamir, tadilat tamirat ve başka hizmetlerle bir arada ne kadardır? Kapatılmaları halinde yapılan bu yatırım fiyatları heba edilmiş olmayacak mı? bir daha, kapatılmaları kelam konusu ise hastanelere ilişkin mevcut yapılar ve/veya topraklar hangi emelle kullanılacaktır?”
(HABER MERKEZİ)