Savunma endüstrinin kritik gereçlerinin üretimi için deneme üssü kurulacak

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Savunma endüstrinin kritik gereçlerinin üretimi için deneme üssü kurulacak SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren bir üniversite ve bir alüminyum firması iş birliğinde, “Magnezyum Alaşımları İçin İkiz Merdaneli Döküm Sistemi” protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında üniversite içerisinde kurulacak tesiste magnezyum ve alüminyum plakaların farklı kompozisyonları üretilecek. tıpkı vakitte üretim yapılırken maliyet ve vakitten tasarruf sağlanacak. bu türlü üretimi yapılan gereçlerin mutfak, otomotiv ve savunma sanayi alanlarında kullanılabilmesi amaçlanıyor.

“Magnezyum plakaların farklı kompozisyonlarının üretilmesini bu tesiste gerçekleştireceğiz”

Protokol kapsamında üniversitenin sonları içerisinde yer alan Marmara Araştırma Merkezinin yetkinliği ile birlikte bir prototip üretim tesisi kurulacağını söyleyen, Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, “Bu tesiste biz farklı metal alaşımların AR-GE çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Bilhassa savunma endüstrideki gereksinim duyulan kritik metal alaşımlarının deneme üretimlerini, prototip üretimlerini ve AR-GE çalışmalarını birliktece gerçekleştireceğiz. Tesisin aslında kurulumunun Marmara Araştırma Merkezimizde bir evvel deneyimledik. Bu tecrübesi ve bilgi birikimini kullanarak burada mevcut bir prototip tesisinde 3 ay üzere bir müddetde bir daha kurmayı planlıyoruz. Alışılmış ki buradaki farklı metal alaşımları savunma endüstrimizdeki farklı gereksinimlere yönelik bir AR-GE çalışmalarını içerecek. Burada natürel ki fazlaca istikametli kara ve hava araçlarında bu özellikli materyallerin farklı gereksinimlere yönelik olarak bilhassa magnezyum plakaların farklı kompozisyonlarının üretilmesini bu tesiste gerçekleştireceğiz” dedi.

“Çok özellikli alaşımların ülkemizde yerli ve ulusal olarak üretilmesini gerçekleştireceğiz”

Magnezyum plakalar ve farklı alaşımlardan oluşan plakaları Türkiye’nin yüklü olarak ithal ettiğini aktaran Yozgatlıgil, “Biz burada çeşitli gereçlerin özelliklerine yönelik olarak gerçekleştireceğimiz AR-GE çalışmalarıyla bu ithalatın önünü kesmeyi ve muhtaçlık duyduğumuz bu epey özellikli alaşımların ülkemizde yerli ve ulusal olarak üretilmesini gerçekleştireceğiz. İnşallah dışa bağımlılığı bitirme tarafında hayli kıymetli bir adım olacak. Alışılmış ki bu bir AR-GE çalışması ve bir farklı prototiplerin burada üretilmesini sağlayacağız. Burada kazandığımız tecrübeyle, burada muhtaçlık duyduğumuz üretim tesislerinde ülkemizde kurulmasında katkı sağlayacak bir çalışma olacak” diye konuştu.

“Teknolojimizi ilerilere, üstlere taşımaya uğraş ediyoruz”

İmza merasiminde konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ise “Bizim bünyemizdeki materyal şekillendirme komitemizde husus olan, projelendirilen ve bunun ete kemiğe büründürülen bir konuyla karşınızdayız. Bizim temel motivasyonumuz ülkenin dışa bağımlı olduğu konularda bu bağımlılığı ortadan kaldırmak. Bu da o somut projelerden birisi. Adım adım bu tip somut projelerle teknolojimizi ilerilere, üstlere taşımaya çaba ediyoruz. Hayırlara vesile olur inşallah ve sayıları artar inşallah” sözlerini kullandı.