Sandro Mazzola: “Babamın dolabının önünde ağladım, hayranlar bana kötü tavsiyelerde bulundu ve yemek yemedim. Rivera ve ben birlikte oynamak için doğ

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
701
0
0
VEDANO AL LAMBRO (MONZA) – Kırılgan ve nazik bir adam 75 yıldır babasının gölgesinin peşinde koşuyor. Sandro Mazzola bizi Monza'nın iç kesimlerinde alçak ve hafif bir bina olan evinin eşiğinde karşılıyor. Dudaklarının arasında kaçınılmaz olarak yanmamış bir puro. El sıkışma okşamadan biraz daha fazlasıdır. Bugün Mazzola başka dünyalardan gelen bir yaratıktır.

Sandro, büyük Valentino'nun Superga'da öldüğü zamana dair ne hatırlıyorsun?

“Altı buçuk yaşındaydım. Annem beni korumak için Cassano d'Adda'daki büyükannem ve büyükbabamın yanına götürdü. Diğer çocuklarla futbol oynadığım spor sahasının yakınında yaşıyorduk. Beni okşamaya gelen ve benimle lehçeyle konuşan insanlar vardı; bana babamın öldüğünü söylediklerini anlamam uzun zaman aldı.”

Çok ünlü bir fotoğrafta, Grande Torino'nun kaptanı, el bombası üniforması giymiş bir çocuğun çoraplarını bağlıyor: sen, Sandro.

“O fotoğrafın orjinali bende. Babam beni antrenmana götürdü, ben de soyunma odasında top sürmeye devam ettim ve şampiyonları izledim. Bazen kaleci Bacigalupo bana penaltı attırdı: Tekme attım, o da diğer tarafa atladı. Goller attım ve kendimi gerçek bir oyuncu gibi hissettim. Grande Torino tüm zamanların en güçlü takımıydı.”

Siz ve kendisi gibi oyuncu olan kardeşiniz Ferruccio hiç babam hakkında konuştunuz mu?

“Hayır, çünkü Ferruccio bunu hatırlayamayacak kadar gençti: 4 Mayıs, trajedinin üzerinden 75. yıl geçecek. Ancak onun ve benim Coca Cola şapkalarıyla oyunlar oynadığımız ve babamın el bombası gömleğini yanımıza koyduğumuz zamanları düşünüyorum.”

O el bombasının maskotuydu.

“Juventus derbisi öncesinde babamın elini tutarak sahaya girdim, Juventuslu Depetrini de aynısını çocuğuyla yaptı. Biz küçükler birbirimize yan gözle baktık.”

Sandro Mazzola'nın kitabının kapağı

Bir efsanenin oğlu olmak bir yük müydü?

“Evet. Başlangıçta Inter taraftarları 'Asla babası gibi olmayacak, adı Mazzola değil de Brambilla olsaydı burada olmazdı' dediler. Ben de bundan acı çektim. Eve gelip yemek yemiyordum. doğruca yatağa giderim. Sonra gerçekten oyuncu olduğumda, Torino'ya her döndüğümde sersemlemiş hissederdim: Tepedeki bazilikaya baktım ve bacaklarım titriyordu. Kendimi bir çocuk olarak gördüm. Tarihi depocu Zoso beni götürdüğünde Babamın dolabını bana göstermek için Philadelphia soyunma odasına gittiğimde ağlamaya başladım. Benim için Valentino Mazzola annemin mezarlığı, çiçekleri ve gözyaşlarıydı.”

Efsanevi Puskas'ın 1964 Avrupa Kupası finalinden sonra sizinle kendisinden bahsettiği doğru mu?

“Real Madrid'i Viyana'da yendik ve iki gol attım. Maçtan sonra Puskas'ı büyük salonun kapısının önünde bekledim; dışarı çıktı, yanıma geldi ve “Aferin, babanla oynadım ve şunu söyleyebilirim ki belki sen ona layıksındır” dedi. . Artık sevinçten hiçbir şey anlamadım.”

Sana Valentino'dan bahseden çok kişi oldu mu?

“Gianni Brera bana tarihteki en iyi İtalyan oyuncu olduğunu söyledi. Boniperti için de durum böyleydi. Juve beni almak için iki ya da üç kez denedi ama o formayı asla giyemezdim. Benimle babam hakkında konuşan bir başka kişi de Milano'daki Via Olmetto'da onun oyun ayakkabılarını diken zanaatkar kunduracıydı. Ben de oraya gittim: Ben sadece bir çocuktum ve sonra mesele onlara ödeme yapma meselesiydi. Inter'in bana ödediği tramvay yolculuklarından haftada 25 lira tasarruf ettim, yürüyerek gittim ve ayakkabılarımı bu şekilde aldım. Ya da daha yaşlı bir oyuncudan bana bir çift verirdim ama her zaman bana çok büyük geliyor. Sonunda ayakkabının sahibi olduğumda, o usta benim için bedavaya ayakkabı yaptı.”

Yıllarca Valentino Mazzola hakkında konuşmak istemediniz: neden?

“Değerli olmadığımı hissettim, sonuçta bununla ne ilgim vardı ki? Kendime saklamayı tercih ettiğim büyük bir acı. Sonra yaşlanıyor ve işler değişiyor”.

Büyük Meazza koçlarınızdan biriydi: Valentino hakkında size ne anlattı?

“Onu dinlemekten çok Pepp'in oyununu izlerken büyülendim. Zaten yaşlanmıştı ama tişört ve şortla sahaya çıktığında bu bir kutlamaydı. Topu geçti ve yine de harika bir şut attı.”

Bunun yerine Pelé ile ilgili hangi anılarınız var?

“Onunla ilk kez 1963'te San Siro'da karşılaştım. Hala ona hayranlıkla bakıyordum, öyle ki o bana yaklaştı ve “oğlum, eğer uyanmazsan sana üç gol atacağım” dedi.” .

Unutulmaz bir tanesi, 70 finalinde İtalya'ya karşı attığı goldü.

“Almanlara karşı kazandığımız destansı yarı final galibiyetinden sonra çok yorulmuştuk. Sadece önceki gece Brezilya'ya karşı başlayacağımı biliyordum ve uykusuz bir geceydi.”

Rivera'yla olan meşhur bayrak yarışı.

“Böyle bir saçmalık yalnızca İtalya'da icat edilebilirdi. Gianni ve ben birlikte oynamak için doğduk: Ben de onunla çok az kişi gibi eğlendim. Sola baktı ve sonra topu sağa doğru attı. Büyük Meazza gibi. Ama Gianni'den daha çok koştum.”

Bu devlerden bir diğeri Gigi Riva kısa süre önce aramızdan ayrıldı.

“Muhteşem Gigione! Her zaman kazanmak ve gol atmak istiyordu. Sol kanattan şimşek gibi fırladı ve mükemmel pas istedi: Eğer topu ona iyi vermezsen, hamlenin sonunda sana yaklaşır, alnının ortasına parmağını işaret eder ve sana şunu söylerdi: “Eğer bir dahaki sefere bunu bana vermen gerektiği gibi vermezsen, seni ikiye bölerim ve tribüne gönderirim.” Sonra gülmeye başladı. Ah anne…”.

Mazzola, bugün nasılsın?

“Geçiniyorum, arada sırada bazı anılar kayboluyor ama en uzaktakiler değil: Onları yakınımda tutuyorum. Diyelim ki oldukça formdayım ve son on dakikayı oynayabiliyorum. Ama Rivera'nın yerinde değil, eh: o ve ben o on dakikayı birlikte oynuyoruz! Sekseninci dakikada içeri giriyorum ve golü atıyorum.”