Ritim bozukluklarının niçinleri 3 boyutlu görüntülenebiliyor

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
696
0
0
Ritim bozukluklarının niçinleri 3 boyutlu görüntülenebiliyor Uzun yıllardır kullanılan Ablasyon usulü ile hastaya dışardan hiç bir müdahalede bulunmadan, tek seferde ritim bozukluğunu tedavi etmenin mümkün olabildiğini hatırlatan Doç. Dr. Tolga Aksu, 3 Boyutlu Haritalama yolunun de istenilen sonuçlara ulaşmak manasında epey kıymetli katkı sağladığının altını çizdi. Klasik ablasyon uygulamasında kalbin lakin iki boyutlu görülebildiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu, “Bu sistemin sağladığı 3 boyutlu görüntüleme imkanıyla birlikte hem hastaya sorunun niçinlerine ait kesin sonuçlar verebiliyoruz, birebir vakitte tedavide istediğimiz sonuçlara ulaşabiliyoruz.” diye konuştu.

KALBİN TÜM NOKTALARI GÖRÜLÜYOR, ANOTOMİSİ ÇIKARILABİLİYOR

3 Boyutlu Haritalama ve ablasyon uygulamasının bilhassa ritim bozukluğunun kaynaklandığı birden çok alanın ya da kalpte yarattığı tesirin daha fazla olduğu olaylarda tercih edildiğini söyleyen Doç. Dr. Tolga Aksu hususla ilgili şu ayrıntıları verdi: Daha sıradan olarak tanımlayabileceğimiz ritim bozukluğu tedavisinde skopi aygıtlarıyla sıradan ablasyon formları tercih ediliyor. Fakat, yapısal kalp hastalıklarının da eşlik ettiği taşikardiler üzere hastalarda 3 Boyutlu Haritalamayla birlikte ablasyon tekniğini kullanıyoruz. 3 Boyutlu Haritalama Usulü ile hasta kalbini güya ameliyatta görüyormuş üzere tüm noktalarına ulaşabiliyor ve anatomisini rahatlıkla çıkarabiliyoruz. bu biçimdelikle fazlaca daha karmaşık aritmi odaklarını görmek ve tedavi etmek mümkün olabiliyor.”

RİTİM BOZUKLUĞUNUN KAYNAĞI MİLİMETRİK OLARAK TESPİT EDİLEBİLİYOR

Kalbin kendine has, elektriksel sistemi olduğunu ve tedavi sırasında bu sisteme hasar verilmesi durumunda hastanın kalp piline bağımlı kalabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Tolga Aksu, “ötürüsıyla ablasyon sırasında kusur hissesini sıfıra indirmeye çalışıyoruz. Bu sistem milimetrik olarak ritim bozukluğunun nereden kaynaklandığını bulabilmemize yardımcı oluyor. Ablasyon ile kalpte nereye, ne kadar güç verildiğini denetim etme bahtımız oluyor. ötürüsıyla bize istediğimiz sonuçlara ulaşmada epeyce değerli katkı sağlıyor” diye konuştu.

“SADECE SİSTEM YETMEZ, MULTİDİSİPLİNER TAKIM DE GEREKİR”

Haritalama tekniğini kullanmak içim ekipman ve çalışan teknik takımın âlâ olmasının hayli kıymetli olduğunu söz eden Doç. Dr. Tolga Aksu, “Bu metot, kesinlikle multidisipliner bir grup ile gerçekleştirilmeli. Yani yalnızca bir aygıtın olması olayı çözmüyor. Tabip ve grup epeyce âlâ organize edilmelidir” dedİ.

NE VAKİT ABLASYON TEDAVİSİ?

Ritim bozukluğunda da gerçek teşhis ve tedavinin fazlaca değerli olduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aksu, kalp çarpıntısı şikâyeti olanların kesinlikle bir kardiyoloğa başvurması gerektiğinin altını çizdi. Kişinin ablasyon tedavisine uygun olup olmayacağını fakat uzmanların belirleyebileceğini tabir eden Doç. Dr. Tolga Aksu, “Ritim bozukluğunda genel olarak hastaların en hayli yarar gördüğü ve hastaların hayatına en hayli dokunan prosedür ablasyondur. Ablasyonla hastaya dışardan hiç bir müdahalede bulunmadan, kalp pili üzere dışardan kalıcı bir şey yerleştirmeden, tek seferde ritim bozukluğunu tedavi etmek mümkün olabilmektedir” diye konuştu.