Paramount Hotel’in birinci sahibi: Otelimize devletin tankıyla girdiler

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Paramount Hotel’in birinci sahibi: Otelimize devletin tankıyla girdiler Organize cürüm örgütü önderi olmak suçlamasıyla hakkında yakalama sonucu çıkartılan Sedat Peker’in dokuzuncu görüntüsünde Bodrum’daki Paramount Hotel ve Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili yeni tezler lisana getirdi. Paramount Hotel’in birinci sahibi olan Atilla Uras’ın kızı Victoria Yasemin Uras, Youtube’de yayın yapan Zanka TV’de Ferit Atay’ın sorularını yanıtladı. Victoria Yasemin Uras, Özbek asıllı Botır Rakhimov’un otele ‘çöktüğünü’ ve babasının öldüğü gün askeri kışlalar inşa eden Cihan Ekşioğlu’nun otele devletin tankıyla girdiğini ileri sürdü.

Victoria Yasemin Uras, birtakım yargı mensuplarının ve gazetecilerin geceliği 100 bin TL olan özel odalarda tatil yaptıklarına dair argümanların akabinde gündeme gelen otelle ilgili olarak babasına ait şu ayrıntıları verdi:

“Palmira’yı yaptık, 1 sene ben işlettim daha sonra Koç’lara sattık. Paramount’un yan yeri Rixos bizimdi. Onu da bir mühlet daha sonra sattı, Paramount’u yaptı. Paramount’un birinci ismi Golden Savoy’du. Arsayı Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 50 seneliğine kiraladı. Lakin üstündeki binalar bizimdi, biz inşa ettik. Jumeirah sanırım 2 sene kadar işletti. Ama orada oğlunun başına bahtsız bir olay geldi, otelin önünde teknede kalp krizi geçirdi 27 yaşında. O yüzden, oğlunu da fazlaca sevdiği için orada işletmeci olmak istemedi ve kendi yerine bir kiracı buldu.”

Uras, bulunan yeni kiracının İspanya ve FBI tarafınca kırmızı bültenle aranan, ondan sonrasında kendisine Türk vatandaşlığı verilen ve Bahtiyar İkramoğlu ismini alan Özbek asıllı Botır Rakhimov olduğunu söylemiş oldu. Uras, Rakhimov’un bir süre daha sonra “Otel iş yapmıyor, para kazanamıyorum” üzere münasebetlerle babası Atilla Uras’ı sıkıştırmaya başladığını belirterek, “Bu kişi otelimizin üstüne çöktü” tabirini kullandı.

Yaşanan olaylar üzerine babasının oteli satmak istediğini, Turan Avcı’nın otele talip olduğunu belirten Uras şöyleki konuştu:

“Turan Avcı ‘Aldım’ dedi ancak daha sonra çeke bakılınca Andrey Ravyoric diye bir adam çıkıyor. Andrey, Turan Avcı’nın yanında çalışan çaycı, sürücü üzere bir adam. 47 milyon dolarlık bir çek var. Babama ben vasi atamaya çalışınca, hakimin karşısına çıktı dedi ki ‘Ben bu oteli 100 milyon dolara satıyorum’. 100 milydaha sonrasında bir muahede çıktı 90, daha sonra bir muahede 67, daha sonra çek çıktı 47, daha sonra çıktı ki çek karşılıksız. aslına bakarsan Rus sürücü ismine, sürücü nasıl alıyorsa”

Babası hastanede komadayken şirket paylarının çalındığını öne süren Victoria Yasemin Uras, “Anlaşmanın günü gelmeden bir ay evvelce, kasaya girmişler. Kasadan paylar alınmış, Çekoslovakya’ya kaçırılmış. 100 milyon dolarlık, artık 127 diyor Sezgin Baran Korkmaz, otelin paylarını 2 bin 500 TL’ye kurulmuş bir şirket açıp Çekoslovakya’da kaçırdılar. Otelin bedeli ödenmemiştir bugüne kadar. Elden ele, el değiştiriyor” diye konuştu.

‘OTELİMİZE DEVLETİN TANKIYLA GİRDİ’

Otelin çabucak sonrasında bir kere daha el değiştirdiğini ve Botır Rakhimov’a geçtiğini söyleyen Uras, “Bir de Botır’ın yanında Cihan Ekşioğlu diye bir kişi türedi. Cihan Ekşioğlu, babamın vefat ettiği gün otelimize devletin tankıyla girdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin tankıyla otelimize girdi. Cihan Ekşioğlu, o orta devletin kışlalarına tadilat yapıyordu. Oteli fethetti. Ben dünyanın hiç bir yerinde bu biçimde bir şey görmedim, bir devletin tankını alıyorsunuz ve o tankla yollardan gelip otele giriyorsunuz” dedi.

Kendilerine bugüne kadar otel için bir ödeme yapılmadığını belirten Yasemin Uras, otelin Sezgin Baran Korkmaz’a geçtiğini Korkmaz’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımla öğrendiğini söylemiş oldu:

“Bana birkaç kişi aracılığıyla telefon açıldı ve ‘Ben Kazaklardan 42 milyon euroya aldım’ dedi. Benle yalıda oturup konuşmak istediğini söylemiş oldu. Ben de ‘Öyle bir şey olamaz fakat ödenmemiş bedeli var siz de biliyorsunuz, istek ederseniz avukatınızla ofisime gelirsiniz, oturup konuşuruz’ dedim. Gelmedi”
“Botır Rakhimov’un Sezgin Baran Korkmaz’a 30 milyon dolar kadar borcu vardı.”

Otelin şu anda Sezgin Baran Korkmaz üzerine olmadığını belirten Uras, “Şöyle bir öykü de var; Sezgin Baran Korkmaz’a bildiğim kadarıyla Botır Rakhimov’un 30 milyon dolar kadar borcu vardı. Sanki o borç karşılığında mı devretti onu bilmiyoruz, öğreneceğiz. Hisse defterlerini istedik. Kanıtları istedik, hakim de istedi. Şu biçimde Ufuk Turizm’in hisse defterinde hala Botır gözüküyor, Sezgin değil” diye konuştu.

CİHAN EKŞİOĞLU KİMDİR?

Yasemin Uras’ın otele tankla girmekle itham ettiği Cihan Ekşioğlu EKBA Holding’in İdare Şurası Lideri. Ekşioğlu, İstanbul Yapı, CEMD Defence, CEMD Technology, ICE Defence Savunma Teknolojileri ve Martebd INC şirketlerinin sahibi. İnşaat bölümünde faaliyet gösteren ve şirket tanıtımlarında hem yurt ortasında hem yurt haricinde büyük projelere imza atıldığı anlatılan holding Bodrum’un yanı sıra İstanbul Kağıthane’de ve Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projelerine devam ediyor.

ATİLLA URAS KİMDİR?

Paramount otelin birinci sahibi Atilla Uras 1937 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. Robert Koleji’ni bitirdikten daha sonra eğitimini Amerika’da tamamladı. Bobson Üniversitesi’nde iktisat kısmından mezun olan Atilla Uras, Sovyetler Birliği devrinde Sovyetler’e birinci ticaret yapan kişi olarak biliniyor. 36 yıllık çalışma müddeti ortasında ihracat, ithalat ve mümesillik yapan Atilla Uras, Marmarabank’ın eski İdare Şurası Lideri. Türkiye’de kiralardan en çok gelir elde eden listesinde birinci 100 içinde yer alan Atilla Uras, müteahhitlik yaptığı devirde İstanbul Boğazı ve Etiler üzere yerlerde biroldukca villası bulunuyor. Paramount Hotel’in sahibi birinci Atilla Uras, 26 Haziran 2018 tarihinde 81 yaşındayken öldü. Uras’ın 4 çocuğu var.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker 9. görüntüsünde şu argümanları lisana getirmişti:

“Bodrum’da Paramount Hotel var. Sahibi kim? Sezgin Baran Korkmaz. Bu arkadaş Türkiye’de aranıyor, Amerika’da da. Türkiye farklı arıyor, Amerika farklı arıyor. Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde kimler var? Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu, hani İçişleri Bakanlığı’nın koyduğu yasakları kaldıran var ya o. Veysi Ateş tatil grubunda. Bunlar tatili de birlikte yapıyorlar, kesmeyi de birlikte yapıyorlar. Resul olaya daha sonradan dahil olacak bunlar artık tatil grubu. Artık bunlar, bir de Muğla Emniyet Müdürü, Marina Yalıkavak vardı ya el konulan tıpkı yer. Dikkat edin daima el koyma operasyonları Muğla’da oluyor, artık de otele el koyuyorlar. Sizin aranan adamın otelinde ne işiniz var? Hani faturalarınız? Suit odalarda kalıyorsunuz, hani fatura?” (HABER MERKEZİ)