Okul kesintilerine duyulan öfke, belediye başkanlığı kontrolüne ilişkin tartışmayı nasıl alevlendiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,889
0
0
Okul kesintilerine duyulan öfke, belediye başkanlığı kontrolüne ilişkin tartışmayı nasıl alevlendiriyor?
Günaydın Bugün Salı. Bugün Belediye Başkanı Eric Adams'ın New York şehrinin devlet okulu sisteminin kontrolünü elinde tutması gerekip gerekmediği sorusunu ele alacağız.

Belediye Başkanı Eric Adams'ın New York City'nin okul sistemi üzerindeki kontrolü Haziran ayında yenilenecek. Ülkenin en büyük devlet okulu sistemi üzerinde belediye başkanlığı yetkisinin genişletilip genişletilmeyeceğine karar verecek olan eyalet yasama organı, 20 yıl önce New York'ta uygulamaya konulan ve o zamandan beri geçerli olan okul yönetimi modelini yeniden düşünmeye hazır görünüyor. Belediye başkanlığı kontrolünün sistemi iyileştirip iyileştirmediği o zamandan beri önemli bir tartışma konusu olmuştur.

Metro departmanının eğitimini denetleyen Troy Closson'a belediye başkanlığı denetiminin geleceğini sordum.

Okulların belediye başkanlığı tarafından kontrol edilmesi, selefleri için olduğu gibi Adams için de siyasi bir risk teşkil ediyor: Rolünü eğitimi şehrin gündeminin en üst sıralarına koymak için kullanabilir, ancak muhtemelen sınav puanlarını iyileştiremez, değil mi?

Hayır, ama daha detaylı bir göz atalım.

Bu anın farklı hissettirmesinin bir nedeni, Adams'ın belediye başkanlığı kontrolünü elinde bulunduran üçüncü belediye başkanı olmasıdır.

Durumu değerlendirmenin zamanı geldiğine inanan ebeveynler ve eğitimciler var. Bazı şehirlerin belediye başkanlığı kontrolünden kurtulduğunun çok iyi farkındalar. Chicago bunu yapma sürecinde.

Bu, New York'taki bazı ailelerin, birkaç yıl önce söylemedikleri şeyleri söylemelerine yol açtı; burada belki farklı bir modelin olması mümkün olabilir.

Belediye Başkanı Adams kontrolü sürdürmek için büyük çaba harcıyor. Ayrıca ilk kez siyahi bir belediye başkanı ve şansölyenin kontrolü elinde bulunduracağından ve bunu akılda tutmanın önemli olduğuna inandığından da bahsetti.

Adams hükümetine yönelik eleştiriler ebeveynlerin görüşlerini etkiliyor mu?

Kesinlikle ebeveynlerin yanından.

Albany'deki politika yapıcılar muhtemelen New York'un bu sisteme sahip olduğu 20 yılın tamamına bakacak ve sistemin nerede çalıştığını ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğini değerlendirecek.

Adams ve okulun rektörü David Banks ne kadar yakın?

Belediye başkanı ve şansölye uzun süredir aile dostları olduğundan bu rolü üstlenmek Banks'i diğer bazı yeni şansölyelerden farklı bir konuma getiriyor.

Adams'ın görevdeki ilk iki yılına baktığımızda belediye başkanı, siyahi ve Latin kökenli çocukların okuma becerilerini geliştirmenin yanı sıra disleksinin de bir öncelik olması gerektiğini ve şansölyenin odaklandığı şeyin de bu olduğunu söyledi.

Bu, belediye başkanının, şansölye seçiminde tam söz sahibi olarak sahip olduğu güce işaret ediyor.

Banks, belediye başkanlığı kontrolünden önce New York'ta eğitimci olarak görev yaptı ve önceki sistemdeki sorunları gördükten sonra belediye başkanlığı kontrolünün daha iyi bir model olduğunu savundu.

Ayrıca belediye başkanının kontrolüne ilişkin mevcut hayal kırıklıklarını sanki diğer yönetimlerle ilgiliymiş gibi göstermeye çalıştı. Michael Bloomberg'in belediye başkanı olduğu dönemde okulların kapatılacağı, hayal kırıklığına uğramış ebeveynler ve öğretmenlerle yapılan görüşmelerde dile getirildi, ancak Adams'ın eğitim kesintilerine karşı da derin bir öfke var.

Belediye başkanının eyalet mevzuatı üzerindeki kontrolüne ne dersiniz?

Kontrolü belediye başkanından alıp tamamen farklı bir sisteme geçmekle ilgilenen büyük bir yasa koyucu dalgası olmadı, ancak birçok yasa koyucu düzenlemelerin gerekli olup olmadığı konusunda konuşmaya istekli görünüyor.

Adams, 2022'de belediye başkanlığı kontrolünün süresi dolmak üzere olan iki yıllık uzatmasını aldığında, bu, yeni bir sınıf büyüklüğü yasasına bağlıydı. Şehir, bazı yasa koyucuları hayal kırıklığına uğrattığını düşündüğüm zorunlu kesintiler fikrine bir şekilde direndi.

Bloomberg ve Bill de Blasio Belediye Binasındayken öğretmenler sendikasının belediye başkanlığı kontrolüne ilişkin tartışmaya hiçbir zaman tam olarak katılmadığını da belirtmekte fayda var. Sendikanın başkanı Michael Mulgrew geçen hafta Albany'deydi ve milletvekillerine belediye başkanının kontrolüne karşı olmadığını söyledi. Ancak Boston ve Cleveland gibi kontrol ve dengelerin olduğu yerlere işaret etti. Mulgrew aslında gitmek istediği yerin burası olduğunu söyledi.

Sendika ne diyor?

Mulgrew, belediye başkanının okul finansmanı ve birleşme gibi konularda oy kullanan eğitim politikası kurulunun çoğunluğunu kontrol etmemesi gerektiğini savunuyor.

Milletvekillerine, belediye başkanının yetkilerinin sınırlandırılmasının evrensel anaokulu öncesi girişimleri veya şansölyenin okumanın öğretilme şeklini elden geçirme planı gibi girişimleri durdurmayacağını ancak belediye başkanının bunu yapmasını engelleyebileceğini söyledi. yaptı. Sendikanın kararlılığını görmek ilginç olacak. Mulgrew'un teklifi Adams için büyük bir kayıp olacaktır.

Ebeveynler ne kadar kızgın?

Tüm sistemin ruh halini değerlendirmek her zaman zordur.

Ancak büyük bir ebeveyn grubu, Adams'ın görevdeki ilk yılının en çok eğitimdeki kesintiler ve kesintilerle damgasını vurduğunu düşünüyordu. Bu konu, yüzlerce ebeveynin belediye başkanının kontrolüne karşı konuştuğu son kamuya açık duruşmalarda tekrar tekrar gündeme geldi.

Ayrıca bu sistem için zor bir an. Pandemi sırasında kayıtlar düştü ve sistem, okul binalarındaki bütçe ve alan konusunda zorlu sorularla karşı karşıya. Bu nedenle aileler gelecekte olacaklar konusunda söz sahibi olmak istiyor.

Hava durumu

Yüksek sıcaklığın 40'lara varacağı güneşli bir güne hazırlanın. Geceleri hava parçalı bulutlu ve düşük sıcaklık 30°C civarında olacak.

ALTERNATİF OTOPARK

Cuma (Ay Yeni Yılı) tarihine kadar geçerlidir.

New York'tan son haberler

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Mutfak penceresi

Sevgili günlük:

Sabah 6:30'da beden eğitimi dersine gitmek için sıklıkla erken kalkıyorum. Pencerem yan binadaki mutfak pencerelerine bakacak şekilde mutfağımın ışığını açıyorum.

Termosuma kahve koyarken karşımda oturan adamın mutfağında olduğunu görüyorum. Ayrıca kahve de yapıyor.

Işıkları kapatıyoruz, kapıdan çıkıyoruz, asansöre biniyoruz ve aynı zamanda sokağa çıkıyoruz. İki teriyeri var. İkimiz de “Merhaba” diyoruz.

Geçen sonbahar bir sabah, “Bu aralar şehre geri dönmüşsün gibi görünüyor” dedi.

Evet, cevap verdim. Yazın çoğunu Long Island'da geçirmiştik ama kış için geri döndük.

Alt katta iki küçük çocuğu olan yeni komşuları olduğundan bahsetmiştim. (Bu mutfağı da görebiliyorum.)

Evet dedi, gerçekten çok hoşlar. Binanın birçok yeni ailenin ziyaretine tanık olduğunu ekledi.

Bizim de, dedim.

Köşeye geldik, birbirimize iyi günler diledik ve hemen spor salonuna doğru döndüm.

On beş yıldır bahçenin diğer tarafında yaşıyoruz ve hâlâ isimlerimizi değiştirmedik.

–Erica Doğru

Agnes Lee tarafından resimlenmiştir. Gönderimleri buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.