OHAL Komitesi sessiz: Belgem niye bekletiliyor?

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
OHAL Komitesi sessiz: Belgem niye bekletiliyor? 15 Temmuz darbe teşebbüsü daha sonrası kanun kararında kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen eski kamu çalışanlarının belgelerini inceleyen olağanüstü Hal Süreçleri İnceleme Kurulu’nun önünde yalnızca 2 bin 895 evrak kaldı. Belgesinin akıbetini merak eden KHK’lilerin ise gözü kulağı kurulun yapacağı açıklamada.

KOMİSYONUN ÖNÜNDE SON BELGELER…

Komisyon en son 27 Mayıs’ta son sürece dair açıklamalarda bulundu. Açıklamaya nazaran, bugüne kadar toplam 127 bin 130 kişi komiteye başvurdu. Kurul 124 bin 235 belgeyi karara bağladı. Şu an komitenin önünde inceleme bekleyen evrak sayısı ise 2 bin 895.

OHAL Komitesi’ne başvuran ve yıllardır belgesi karara bağlanmayan KHK’lilerden biri de eski öğretmen İsmet Akyol.

Akyol Eğitim-Sen Zonguldak Şube sekreteriyken 7 Şubat 2017’de, 686 sayılı OHAL KHK’si ile ihraç edildi. Kendisiyle birebir gün ve birebir sayılı KHK’yle ihraç edilen isimlerin belgelerinin karara bağlandığını söyleyen Akyol, “5 yıl 8 ay evvel ihraç edildim. Şu an Zonguldak’ta ihraç edilen Eğitim-Sen ve KESK üyelerinden yalnızca benim müracaatım sonuçlanmadı” sözlerini kullandı.

İNSANLAR SORUYOR: niye BEKLETİLİYOR?

Çevresindeki fazlaca sayıda insanın kendisine, “Başvurun niye hala sonuçlanmadı?” üzere sorular sorduğunu belirten Akyol şunları söylemiş oldu: “Ben de soru soranlara şunu soruyorum: Sizce niye bekletiliyor olabilir benim belgem? Oysaki evrakım hakkında karar verilmemiş bulunmasına reaksiyon gösteriyorlarmış. Beni yıllardır tanıdıklarını, uygun bir öğretmen olduğumu öğrencilerimden ve velilerimden duyduklarını, Çaycuma’nın kültürel ve toplumsal hayatına değerli katkılar sunduğumu, sınıfımda olmam gerektiğini belirtiyorlar. Bir meslektaşımla ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde yönetici olduğu devirde bir öğretmenimizle ilgili sorun hayatıştık. Şu an emekli olan bu öğretmenimiz, ‘Öğretmenlerin haklarını savunduğun için seni ihraç ettiler’ diyor.”

‘RET’ KARARI ELEŞTİRİSİ…

Komisyonun verdiği ‘ret’ kararlarını eleştiren Akyol, “Komisyonca son periyotlarda verilen ret kararlarının birçoklarında, ‘Kurumunca Komiteye intikal ettirilen kurum işçi bilgi dosyasında… örgütü ile iltisaklı, irtibatlı olduğuna dair valilik/kurum kanaati bulunmaktadır’ formunda bir tabir var. Komite ret sonucunı başvurucuyu ihraç eden kurumdan aldığı kanaate dayanarak veriyor. Bu kanaatin kimler tarafınca, ne cins fiil, davranış, doküman ve bilgilere dayalı olarak oluşturulduğu bilinmemekte. Ayrıyeten bugüne kadar haklarında hiç bir soruşturma yürütülmeyen, soruşturma yürütülüp savcılıklar tarafınca takipsizlik sonucu verilen ortalarında Eğitim Sen ve KESK’e bağlı sendikalara üye olanların da bulunduğu kamu işçilerinin bakılırsavlerine geri dönmeleri önünde rastgele bir yasal mahzur olmamasına karşın belgeleri bekletilmekte” diye konuştu.

Akyol son olarak şunları söylemiş oldu: “Yaptığı tüm açıklamalarda, ‘etkili iç hukuk yolu olarak süratli ve hem de kapsamlı inceleme sonucunda müracaatlar hakkında kişiselleştirilmiş ve gerekçeli karar verilmektedir’ diyen OHAL Kurulu’nun haklarında kabul ya da ret istikametinde net bir kanaat oluşmayanların evraklarını beklemeye almasının hiç bir yasal desteği olmadığı üzere üniversal hukukta da yeri yoktur. Yapılması gereken ‘kanaat oluşmayan evrakların bekletilmesi’ değil rastgele bir yargı sonucu bulunmayan, hukuken kabahat olmayan münasebetlerle ihraç edilmiş kamu işçileri bütün haklarıyla birlikte derhal bakılırsavlerine iade edilmesidir.”