OĞUZ EREL’DEN TARZ TÜYOLARI

Bilgin

Global Mod
Global Mod
18 Eki 2020
558
0
16
OĞUZ EREL’DEN TARZ TÜYOLARI Eski grup arkadaşımız ve şu an Dry Clean Only mecmuası Yayın Yöneticisi, ünlü isimlerin, markaların tarz danışmanı Oğuz Erel ile ilham kaynakları, meslek tavsiyeleri ve ELLE Style Awards gecesi hakkında sohbet ettik.

Bir stylist olarak hazırladığın/tasarladığın görünümlerde hem kendi şeklini, birebir vakitte iş yaptığın marka yahut ünlülerin kişiliğini ve üslubunu yansıtabilmenin sırrı nedir?

Her şeydilk evvel başarılı bir iş çıkarabilmek için empati kurma yeteneğine sahip olmalısınız. Karşınızdaki sanatçı yahut markanın DNA’sı üzerine düzgün çalışmak, yıllar içerisinde yarattıkları marka pahalarını göz gerisi etmeden, bir adım öteye bir arada nasıl gidebiliriz diye yola çıkmak muvaffakiyete giden yolu kısaltıyor.

Ünlü bir isim ile çalışırken en düzgün sonuçları elde etmenin püf noktaları sence nelerdir?

Çalıştığınız sanatkarın kendini ne usul kıyafetler içerisinde düzgün hissedeceğini sorgulamak, fikirlerine hürmet duymak ve orta yol bulma konusunda ısrarcı olmak. Kimi ünlüler size büsbütün teslim olur. Kimileri ise sizin teslim olmanızı bekler. En güzel kararı elde etmenin püf noktası ise katiyen ortada buluşmaktır.

ELLE Style Awards gecesine Dilan Deniz, Hazar Erkuvvetli, Afra Saraçoğlu ve Mina Ceran’ı hazırladın. Bu heybetli geceye dört büyük isim giydirmek nasıl bir his? Tıpkı anda birden çok ünlünün görünümlerini kusursuzca tamamlamaya çalışırken ne tıp zorluklarla karşılaşılabiliyor?

ELLE Style Awards pandemiden beri düzenlenen birinci büyük etkinlikti ve ünlüler bu gecenin hakkını vermek için farklı bir heyecan yaşıyorlardı. Bu muhakkak yaptığım işte beni motive eden faktörlerden biri. Tek gece için 4 büyük isimle çalışmak zorlayıcıydı, ama yıllardır disiplinli, dikkatli, motivasyonu yüksek, kalabalık bir takımla çalışıyorum, ötürüsıyla yanılgı hissemiz az oluyor.

Ödül törenimize hazırladığın bu isimlerin görünümlerinin gerisinde ne üzere referanslar vardı? Kimlerden, nelerden ilham aldın?

Dilan Deniz için ilhamımı tüm vakit içinderın cazibe abidesi, moda ikonu, Amerikalı müzikçi Cher’den aldım. Dilan’ın ortasındaki “glam” dünyayı dışarıya sofistike bir biçimde yansıtabildiğimize inanıyorum. Hazar Erkuvvetli ile ne vakit çalışsam aslında Hazar’ın karakterinden ilham alıyorum. Ne giyse âlâ taşıma özelliğine sahip olduğu için oyun alanımız bir çok geniş oluyor.

Dilan Çiçek Deniz Hazar Erkuvvetli

Afra Saraçoğlu’nun duru hoşluğu, kahkülleri ve üzerine oturan elbiseleri üst taşıyan fiziği yardımıyla kırmızı halıda parizyen bir rüzgar esti diyebilirim. Son olarak Mina Ceran için ilhamımızı kıyafetini hazırlayan dizayncı Bahtım Adalı’nın sahip olduğu Barbie koleksiyonundan aldık. Kırmızı halıda pembe ile kontrast yaratıp bir çok dikkat çekmeyi başardık.

Mina Ceran Afra Saraçoğlu

Genelde nerelerde ilham ararsın? Yeni markaları, dizayncıları keşfetmenin, yeni fikirler bulmanın en güzel yolu senin için nedir?

Instagram’da takip ettiğim 6522 adet hesap var. Akışa düşen gönderiler, moda dünyasında ne olup bittiği konusunda şimdiki kalmama yardımcı oluyor. Bu bence değerli bir öge. Ayrıyeten seyahatlerimi işime katkıda bulunacak biçimde ayarlıyorum. Bienaller, stantlar, konferanslar ve defileler mutlaka kaçırılmaması gereken aktiviteler içinde. Sanata ilgi ve hakimiyet bu meslekte başarıyı direkt etkiliyor. Tüm bunların yanında, akışta olan hayatı gözlemleyip, ona içimden gelerek eşlik etmek en gerçek ilhamları almama katkıda bulunuyor.

Son vakit içinderda izlediğin yahut okuduğun, seni kreatif manada besleyen bir eser oldu mu?

Luis Buñuel, Jean-Luc Godard, Federico Fellini, Stanley Kubrick üzere dünyaca ünlü direktörlerin sinemalarını daha evvel izlemiş olmama karşın sahne sanatları açısından incelemeye çalışıyorum. Bir stylist için dekor ve kostüm odaklı sinemalar izlemek katiyen öylece sinema izlemekten epeyce daha farklı bir tecrübe oluyor. Kostümlerin ve dekorların, verilmek istenilen bildirisi seyirciye geçirmek için azımsanamayacak bir kıymete sahip olduğunu nazaranbiliyorsunuz. Bunu görmek beni yaptığım iş konusunda motive ediyor ve kreatif manada besliyor.

Stylist olmak ve ünlü isimlerle çalışmak isteyen, lakin çabucak hemen tecrübesi olmayan birine tavsiyelerin neler olur?

Dünyada olan bitenleri takip etmeniz ve bir usul yaratıp, ona sıkı sıkıya tutunup tüm işlerinize yansıtmanız gerekli. Aksi biçimde dünyadaki biroldukça stylist içinden sıyrılma imkanınız olmayacaktır.

Son olarak, çalıştığın isimlerden biriyle enteresan bir tanışma öykün var ise bizimle paylaşabilir misin? Nasıl birlikte çalışmaya başladınız?

Aslında en enteresan tanışma öyküm bu meslekte birinci asistanlığını yaptığım moda yöneticisi Melis Ağazat’la. Kendisine tekraren mail atarak asistanlığını yapma konusunda onu ikna etmeye çalışıyordum, ancak benim üzere onlarca insan bu konuma başvurduğu için kabul edilme talihim biraz düşüktü. Ortadan haftalar geçtikten daha sonra bir tweet’ine denk geldim. Türkiye’de aradığı bir ayakkabı modelini bulamıyor ve takipçilerinden yardım istiyordu. İstediği ayakkabıyı Paris’ten getirebileceğimi ve haftaya ona teslim edebileceğimi söylemiş olduğim bir yorum attım ve bu türlü onunla bağlantı kurmayı başardım. daha sonrasında buluştuk ve gücümüz o denli hoş tuttu ki, moda mesleğim bu sayede başladı diyebilirim.