Özcan Vardar: Ders vermemin engellenmesi akademik özerkliğe müdahale

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Özcan Vardar: Ders vermemin engellenmesi akademik özerkliğe müdahale Boğaziçi Üniversitesi’nde yaklaşık 10 yıldır yarı vakitli öğretim üyesi olan Özcan Vardar’ın takımı, bu eğitim öğretim devrinde yenilenmedi. Sinema Çalışmaları Sertifika Programı kapsamında eğitim veren Vardar için münasebet olarak ise “sinema alanından mezun olmamış olması” gösterildi.

‘İKİ YIL BOYUNCA SERGİLEDİĞİMİZ DURUŞ BELLİ’

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuşan Vardar,
“Ders vermesi engellenen her hoca için farklı farklı kılıflar uyduruldu. Bizim iki yıl boyunca direnişte sergilediğimiz duruş da aşikâr. Bunları tespit edip kılıf uydurmaya çalışıyorlar” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi matematik kısmı mezunu olduğunu söyleyen Vardar, “Sanatsal alanlarda ders veren hocaların yaptıkları işler ve nasıl birikime sahip oldukları önemlidir” dedi. Vardar, hususla ilgili karşı davaların açıldığını ve kazanıldığını fakat kararların uygulanmadığını da ekledi.

Bölümün vermesi gereken kararlara rektörlüğün hukuksuz bir biçimde müdahil olduğunu söyleyen Vardar, “Bölüm benden bu dersi istiyor. Kısmın onayladığı kişinin ders verememesi demek, akademik özerkliğe müdahaledir. Benim yerime davayı fakülte açmak istedi zira bu hem de fakültenin akademik özerkliğine de bir müdahaleydi. sonrasındasında öğrendik ki mahkeme de fakülteyi kâfi yetkiye sahip olmadığı nedeni öne sürülerek reddetmiş” tabirlerini kullandı.

ALTIN PORTAKAL’DA ÇİĞDEM MATER’İ ANMIŞTI

Vardar, 8 Ekim’de Altın Portakal Sinema Festivali’nde kurgu kolunda ödül almıştı. Vardar ödül merasiminde de yaptığı konuşmada, Seyahat tutuklusu üretimci Çiğdem Mater’i anmış, ayrıyeten “Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik fazlaca büyük ataklar var. Bu zorbalıklara karşın boyun eğmeyen tüm dostlarıma bu mükafatı ithaf ediyorum” demişti. Merasimdeki konuşmasının akabinde Vardar’ın, mezun kartı iptal edilmişti.