Öğretmenler bugün iş bırakıyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Öğretmenler bugün iş bırakıyor Eğitim sendikaları, 19 Kasım’da düzenlenecek Meslek Basamakları Sınavı’na karşı birleşti. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kaldırılmasını isteyen Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, Ülkü Eğitim Sen, Eğitim Kelam Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, Töb-Sen ve Manisiz Eğitim Sen’den oluşan 14 öğretmen sendikası, bugün iş bırakıyor.

Sendikaların İstanbul’daki iş bırakma programı aşikâr oldu. Buna göre sendikalar saat 12.00’de Cemberlitaş Meydanı’nda buluşacak. 12.30’da ise İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacak.

Sendikalar, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını, ekonomik sıkıntılarına tahlil üretmediğini, eşit işe eşit fiyat prensibini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler içindeki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik ağır yansılara karşın, MEB’in ısrarla somut bir adım atmadığına belirtilen ortak bildiride, “senelerdır ekonomik, toplumsal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca hayat ve insan onuruna yakışır fiyat taleplerimiz yok sayılıyor” tabirlerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)