Nissan: Türkiye üretim yapmak için güzel bir aday

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Nissan Avrupa Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Bölge Lider Yardımcısı Jordi Vila, Nissan’ın yeni X-Trail ve Qashqai modellerinin Türkiye lansmanının gerçekleştiği Sapanca’da, Nissan’ın Türkiye’deki durumu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de agresif olarak elektrikli araç satışına yönelmelerinin 2030 yaklaşımlarının bir kararı olduğunu lisana getiren Vila, Türkiye’yi artık bir Avrupa pazarı olarak kategorize ettiklerini vurguladı.

AA’da yer alan habere göre, Avrupa pazarının birtakım sac ayakları olduğunu lisana getiren Vila, “Bunlardan biri artık emisyonunun azaltılması, sıfıra indirilmesi… İkincisi, inançlı araçlar. Avrupa pazarı, vefat oranlarının az olması üzere sac ayaklarının üzerinde duruyor ve Türkiye de Avrupa pazarıyla paydaşlık gösteriyor.

bir hayli emsal özellikleri var. örneğin Türkiye’deki yönetmelikler çoklukla Avrupa ve AB temelli olarak geliştiriliyor. Bunun haricinde müşteri talebi de benzeri.”
sözlerini kullandı.

“Türkiye pazarı hareketli”

Türkiye otomotiv pazarının hala hareketli olduğuna dikkati çeken Vila, “Türkiye’ninbir avantajı mevcut. Yani hem pazar durmuyor tıpkı vakitte Türkiye’de araç sahipliği yani bin kişi başına düşen araç sayısı az. Bunu geliştirebiliriz, bu bir fırsat.

bir daha araç parkı da eski, bu da bir avantaj. Bunun üzerine de oynanabilir. Nissan’ın da bunların farkında olduğunu söylemem gerekiyor.”
diye konuştu.

“Türkiye üretim için yeterli bir aday”

Türkiye’de yatırım planları olup olmadığı istikametinde bir soruyu yanıtlayan Jordi Vila, “Bugün için bu biçimde bir planımız yok. Natürel ki biz hiç bir vakit asla demiyoruz. Türkiye, şayet üretimi öbür bir yere taşımak istersek âlâ bir aday. Zira rekabetçi fiyatları var.

Daha düşük fiyatlarla üretim mümkün. Tedarik zincirine erişim nispeten daha kolay ve lojistik manada avantajları var Türkiye’nin. ötürüsıyla Türkiye aslında üretim için uygun bir aday.

Şu an için bir planımız olmasa bile gelecekte düşünülebilir. Üretimi bir yerden diğer bir yere taşımak fazlaca büyük bir ek yatırım oluyor.

bu biçimde bir arayışa girilirse Türkiye düşünülebilir. Fakat bir nokta daha var. Türkiye esasen bu paydaşlık ortasında ittifak markalarının üretim yaptığı bir ülke. ötürüsıyla Nissan’ın bağımsız olarak, münferit olarak Türkiye’ye girmesi epeyce mümkün üzere değil.”
dedi.