New York’ta insanlar şu an ne için sıraya giriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,870
0
0
New York’ta insanlar şu an ne için sıraya giriyor?
Bir Cumartesi sabahı Brooklyn Heights’taki Montague Caddesi’nde birkaç kar tanesi dönüp eridiğinde, 13 kişi sıraya girmişti. Kirpi ceketler, örgü şapkalar ve eldivenler giydiler. Saat 07:54 ve 34 dereceydi ve lapa lapa kruvasanlarıyla tanınan bir fırın olan L’Appartement 4F altı dakika içinde açılacaktı.

34 yaşındaki Gianni D’Ovidio, alarmını sabah 5:15’e kurmuş ve Yukarı Doğu Yakası’ndan metroyla sabah 7’de gelmişti. Sosyal medyada fırınla ilgili bir video görmüş ve bir arkadaşının evinde brunch için ikramlar almayı planlıyordu. İlk sıradaydı.

“Özel bir şey yapmak istedim” dedi ve “bir maceraya hazırdım.”

Buna dışarıda bir saat soğukta beklemek de dahildi. Sabah 8:05’te iki düzine insan ona katıldı.

New York, usta kaldırım slalom becerilerine sahip tempolu yürüyüşçülere ev sahipliği yapan bir yaya metropolü. Herkesin çok önemli bir randevuya her zaman geç kaldığı, saat izleyen beyaz tavşanlarla dolu bir şehirde, bir kalabalığın öylece ayakta durduğunu görmek yürek burkan olabilir.

Hatta New Yorkluların kuyruklardan bahsetmek için kendi yöntemleri var; Beklememiz gerektiğinde, sanki binmeyi tercih etmeyeceğimiz bir araca biniyormuş gibi sırada değil, sırada bekleriz. Kışın çizgileri özel bir ağırlık taşıyor: Her ne ise, uyuşmuş ayak parmaklarının acısını göze alacak kadar önemli olmalı.

Yine de şehir genellikle hareketsiz durur.

2020’de pandemi, New Yorkluları Covid-19 testi yaptırmak için saatlerce sıra beklemeye zorladı. 2021’de – minnettar, asık suratlı – aşı sıralarında beklediler. Ancak şehir yavaş yavaş normale dönerken, eğlenceli hatlar – eğer böyle şeyler olabilirse – geri döndü.

Bazı kuyruklar tanıdık geliyor: Midtown’daki Joe’s Pizza’daki aç kalabalık; NoLIta’daki Supreme Store’un önünde kaykaylı genç erkekler; Rockefeller Plaza’daki American Girl oyuncak bebek dükkanının önünde küçük kızlar.

Bu günlerde karışımda çeşitli sorulara yol açan yeni ve olası olmayan satırlar da var: neden bekliyorlar? Ne kadar bekledin? Ne kadar bekleyecekler? Ve hepsinden önemlisi: Benim bilmediğim ne biliyorsun?

Brooklyn Heights, sabah 7: Kruvasan

L’Appartement 4F geçen Mayıs ayında açıldı ve bazı ürünlerin çoğu zaman tükendiği ve teslim alma, teslimat veya nakliye hizmeti sunulmadığı için sıra alıyor. Kruvasanları denemek istiyorsanız orada olmalısınız. Ve beklemeye hazırlanın.

27 yaşındaki Emma Mikhailoff, köpeği Cleo ile doğum gününde kral pastası ve kruvasan için sıraya girerken “Ben Fransızım” dedi. İkramların beklemeye değer olduğunu anlatan pastanenin ailesinden de onay aldığını kaydeden Ayşe, “Babam bunun Fransa dışındaki en iyi kruvasan olduğunu söyledi.”

Ve L’Appartement 4F kruvasan kuyruğu şehirdeki tek kruvasan kuyruğu değil.

NoHo, 12:00: Yüce

NoHo’daki Lafayette Grand Cafe & Bakery’nin dışında, 38 kişi yağmurlu bir Cuma günü öğleden hemen sonra Lafayette Caddesi’nde sıraya girdi ve köşeyi Great Jones Caddesi’ne çevirdi. Hem yabancılar hem de yerel halk, sosyal medyada bir hit haline gelen benzersiz bir spiral şekle sahip muhallebi dolgulu bir hamur işi olan Suprême’yi izin gününde bekledi.

Suprême 9,50 dolara mal oluyor ve fıstık, çikolata ve ayın lezzetiyle geliyor; Ocak ayında Yuzu Coconut Mojito vardı. Lafayette’in kişi başına yalnızca bir hamur işi sattığını ve Suprême’nin dolgusunun domuz jelatini olduğunu bekleyenlere bildirmek için bir katip geldiğinde, en az beş şık genç kadın sıradaydı.

Diğerleri yılmadı.

Philadelphia’dan 22 yaşındaki bir ziyaretçi olan Mollie Garrell, “Bunu her zaman Instagram’da görüyorum” dedi. “Ben de neden denemiyorsun diye düşündüm.”

California, Oakland kasabasında yaşayan 21 yaşındaki Lula Desta, yemek bloglarının ve hoşgörü merkezli sosyal medyanın hevesli bir takipçisi ve kız kardeşi ile bir fırın turuna çıktı. Yakın geçmişte yaptırdığı tüm “stresli” Covid testlerinin aksine, bir Suprême için “mutlulukla” beklediğini söyledi.

33 yaşındaki kız kardeşi Mieraf Kahsai, “Bu önemliydi,” dedi.

Bayan Desta, “Benim için önemli,” diye yanıtladı.

Doğu Köyü, 10:00: Sondheim ve Radcliffe

East Village’daki New York Tiyatro Atölyesi’nin hemen aşağısında, geçtiğimiz Çarşamba günü, potansiyel konuklar Stephen Sondheim müzikali “Merrily We Roll Along”un Daniel başrollü yeniden dirilişi için olası iptal biletlerini beklerken, şafaktan önce bir kuyruk oluşmuştu. Radcliffe, Jonathan Groff ve Lindsay Mendez.

46 yaşındaki Tessa Deutch, “Bu yüzden harika performanslar izlemek için New York’ta yaşıyoruz” dedi ve aslında “daha çok bir Rodgers ve Hammerstein kızı” olduğunu ekledi.

Atina, Georgia’dan Sherry McCutcheon sabah 6’da geldi. Yanında atıştırmalıklar, su ve katlanır bir tabure vardı. 10 yaşında, morali hâlâ yerindeydi ve Daniel Radcliffe’i tekrar görmeyi düşünüyordu.

“Bütün oyunlarını izlemeye geldim” dedi. “Pek saplantılı değilim ama genellikle onun oyunlarını muhtemelen 20 kez izlerim.” Aslında, “Merrily”yi daha önce beş kez izlemişti.

Almanya’dan seyahat eden 39 yaşındaki arkadaşı Susanne Greuel ile birlikteydi. İkili yıllar önce bir Radcliffe fan Facebook sayfasında tanıştı.

Bayan McCutcheon, sonbaharda Broadway’de gösterime girdiğinde “Merrily”yi tekrar göreceğini söyledi. “Bütün paramı harcıyorum” dedi. “Ama buna değer. Sahnede çok iyi.”

Hell’s Kitchen’da oturan 65 yaşındaki Mimi Jefferson sabah 8:05 civarında yeğeniyle birlikte geldi. Ne kadar kalacağından emin değildi: “Biletleri alacağımızdan şüpheliyim.” Yine de şöyle dedi: “Bir repliğin tadını çıkarıyorum. Neredeyse her zaman insanlarla tanışırım.”

Saat 11’de gişe açıldığında 20’ye yakın kişi bekliyordu ve bir katip çıkıp tek bilet kaldığını duyurdu. Sabah 4:35’te geldiğini söyleyen 35 yaşındaki Derrick Siler’e gitti. Bazı insanlar uzaklaştı; diğerleri daha fazla iptal mümkün olduğu için oyalandı.

Bayan McCutcheon yerinde kaldı ve saat 12:30 civarında altı buçuk saatlik beklemenin karşılığını aldı: o ve Bayan Greuel biletleri aldı.

Yukarı Batı Yakası, 10:00: Yumurtalar

Bir Pazar günü sabah saat 10’da 10 Yukarı Batı Yakalı, Columbus Bulvarı’ndaki 79. Cadde Greenmarket’teki Knoll Krest Çiftliği çadırının dışında yumurta almak için bekliyordu. Çocuklar ve köpekler, yetişkinlere boş yumurta kartonları ve tekerlekli alışveriş arabalarıyla eşlik etti.

76 yaşındaki Geoffrey Dunbar, kısmen “Kimi desteklediğimi anlayabildiğim için” cesaretini bu şekilde toplamayı seviyor. Soğukta dışarıda beklediği tek şey çiftçi pazarıdır. “Bir balıkçı var,” dedi. “Bu benim ikinci repliğim.” Elmalı turta standını da ziyaret etmeyi planlıyordu.

Ancak yumurtalar, tiyatro biletleri ve kruvasanlar somut ödüller olsa da, bazı satırların daha az tutarlı amaçları vardır.

SoHo, 13:00: Sweatshirt?

SoHo’da, bir Cuma öğleden sonra Crosby Caddesi’nde Aimé Leon Dore giyim mağazasının önünde kısa bir kuyruk oluşmuştu, ancak içerisi alışveriş yapanlarla dolu değildi. Çalışanlar kapıyı açtı ve aynı anda yalnızca birkaç kişinin girmesine izin verdi.

Bir üniversite öğrencisi olan Joaquin Russell, neden bir bekleme olduğundan emin olmamalarına rağmen iki arkadaşı Nicolas Kasbo ve Daniel Michel ile bekledi. Günü Manhattan’da geçirmek için Summit, New Jersey’den trene binmişlerdi.

Bay Russell, yılanların kendisini korkuttuğunu, beklemekten nefret ettiğini ve dükkanın adını telaffuz edemediğini söyledi – “Denemeyeceğim bile” dedi. Ama arkadaşları kontrol etmek istedi.

İkisi de bir şey satın almayı planlamadı, ancak Bay Kasbo, “Alışveriş deneyiminin tadını çıkarmak için mutlaka bir şey satın almanız gerekmiyor” dedi.

Yaklaşık dört dakikalık beklemenin ardından 18 yaşındaki üç kişinin içeri girmesine izin verildi. Kısa bir süre sonra tekrar dışarıdaydılar. Bay Russell, “Orada olmaktan nefret ettim,” dedi. “Bilmiyorum. Güzel bir kapşonlu gördüm. Üzerinde fiyat etiketi bile yoktu. Sormak istemedim. Bu kadar uzun süre beklediğimiz için gerçekten üzüldüm.”

Neden beklemek?

TikTok’ta 100.000’den fazla takipçisi olan bir komedyen olan Benton McClintock, simit veya Jack’s Wife Freda on the Corner of Lafayette Street adlı restoran gibi farklı sıralarda bekleyen insanlardan şikayet etmek için küfürler ve aşağılayıcı bir ton kullandığı videolar yaptı. ve SoHo’nun eteklerindeki Spring Caddesi.

90.000’in üzerinde beğeni alan bir videoda yüzünde acı dolu bir ifadeyle retorik bir şekilde “İyi misin?” diye soruyor. “Jack’in karısı Freda’ya gitmek için sırada mı bekliyorsun?!”

Telefonla ulaşıldığında, Bay McClintock, Jack’in karısı Freda’nın evinde hiç yemek yemediğini itiraf etti, ancak bu tür şeyler için sırada beklemenin bir anlamı olmadığı konusunda ısrar etti.

Ona göre, TikTok’un şehir genelinde hatları yayma sorumluluğu var ve New York’un kontrol listesinin yenilenmesine katkıda bulundu: “Bu insanların, yapabilmeleri için herkesin yaptığı tüm bu çok özel şeyleri yapmak zorunda olduğu fikri. başardıklarını söylüyorlar ve ayrıldıklarında “Hepsini ben yaptım” diyebiliyorlar.”

Bay McClintock beklemekten, kalabalıktan veya insanlardan hoşlanmaz, ancak bir VIP buluşması ayarlayabilir ve Taylor Swift ile selamlaşabilirse New York’ta dışarıda bir saat beklemeye istekli olabileceğini söyledi.

Şehir merkezinde, 11:00: Brunch

Bu arada, bir Pazar sabahı saat 11 civarında, 6. tren Lafayette Sokağı’nın altından gürlerken, Jack’in karısının ev sahibi Freda, restoranın dışındaki kısa bir sırayı ele almak ve dışarıda bekleyenler için içeride masaları ayarlamakla meşguldü. Hat hareket etti ama aynı zamanda büyüdü, 17 kişi 35 derecelik havada bekliyor.

29 yaşındaki Nigisty Lulu da bekleyenler arasındaydı. Washington, DC’de doğup büyüdü, 10 yıldır New York’ta yaşıyor ve yemeğini dört gözle beklediğini söyledi.

“Kışın genellikle kanepe patatesidir” dedi gülümseyerek, ancak bir arkadaşıyla brunch’a gideceği için heyecanlıydı: “Sevdiğim şeyleri beklemeyi umursamıyorum.”