New York Botanik Bahçesi'nde bir “Harikalar Diyarı”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,132
0
0
New York Botanik Bahçesi'nde bir “Harikalar Diyarı”
Günaydın Cuma. Bugün ve bu yaz her cuma, hafta sonu New York'ta yapılacak şeylere odaklanıyoruz.

New York Botanik Bahçesi'nde işler giderek tuhaflaşıyor.

Bir tavşan deliğinden aşağı inebilirsin.

Çok önemli bir randevuya geç kalan, geç kalan, geç kalan Beyaz Tavşan ile karşılaşabilirsiniz. (O her zaman oradadır ve muhtemelen ilk göreceğiniz şey olacaktır. 12 metre boyunda olduğundan onu gözden kaçırmak zordur.)

Ve belki “Alice Harikalar Diyarında” filminde de Kupa Kraliçesi ve onun aradığı oyun kartına rastlarsınız. Ama endişelenme. “Kafanı kaldır” demiyor.

Alice'in maceralarıyla ilgili bu ve diğer bağlantılar, Lewis Carroll'un kitaplarından ilham alan bir iç ve dış mekan bahçe gösterisi olan “Harikalar Diyarı: Meraklı Doğa”da bulunabilir. Gösteri, edebiyat ve botanik tarihini, Yoko Ono'nun hazırladığı büyük ölçekli interaktif satranç seti “Play It by Trust” da dahil olmak üzere çağdaş sanatla birleştiriyor. “Alice Aynanın İçinden” adlı romandaki canlı satranç taşlarını anımsatıyor.

Wonderland haftanın altı günü sabah 10'dan akşam 6'ya kadar açıktır (resmi tatiller hariç pazartesi günleri kapalıdır). Ve yarın, bahçe akşam 7'den akşam 22'ye kadar “Harikalar Diyarı Geceleri” için açıldığında, akşam bitkileri ve sanat enstalasyonlarını görebilir ve sürükleyici deneyimler konusunda uzmanlaşmış bir topluluk olan Thistle Dance tarafından sahnelenen Çılgın Şapkacı'nın Çay Partisine katılabilirsiniz. The Garden, “Alice”ten favori karakteriniz olarak gelebileceğinizi söylüyor.

Veya resimli Harikalar Diyarı şekerli kurabiyeleri ve Mad Hatter brownie'lerinin de servis edildiği bahçedeki Pine Tree Café'den “Beni İç” lavantalı latte sipariş edin.

Carroll, Oxford Üniversitesi'nde matematik dersleri verdi (Charles Lutwidge Dodgson adı altında – Lewis Carroll'u takma ad olarak kullandı) ve geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan yerel botanik bahçesinden ilham aldı. Ancak New York Botanik Bahçesi'nin başkanı ve CEO'su Jennifer Bernstein'ın dediği gibi, “Alice'in doğadaki deneyimlerinden çok onunkinden çok ilham aldık.”

Bu, kürkü krem rengi sedum yapraklarından ve ceketi Alternanthera yapraklarından oluşan dev beyaz tavşanı açıklamaktadır.

Bernstein bana, “Alice'in doğayla, insanlara vermek istediğimiz deneyimlerle bağlantılı tüm bu farklı karşılaşmaları var; gerçeklik ve aynı zamanda güzellik algınızı zorlayan deneyimler” dedi. “Hikayelerde vurgulamak istediğimiz bir tür ilginçlik var.”

Bahçenin başkan yardımcısı Brian Sullivan, fikrin, seraların ve fotoğrafçılığın yeni olduğu ve ithalatçıların Amazon nilüferleri gibi İngilizlerin daha önce hiç görmediği egzotik bitkileri getirdiği o dönemde Carroll'un görmüş olabileceği Viktorya dönemi bitkilerini vurgulamak olduğunu söyledi.

Sera bahçeciliği müdürü ve bahçedeki orkidelerin kıdemli küratörü Marc Hachadourian, “Onlar zamanlarının bahçıvanlık ustalarıydı” diyor.

Bahçedeki Enid A. Haupt Konservatuarı'ndaki tavşan deliği ise sedirden yapılmış ve bromeliadlar ve diğer bitkilerle süslenmiş. Ve herkes Alice'in gittiğini bilse de aşağı tavşan deliği. Bu portal diktir ve Harikalar Diyarı denilen yere giderken onun içinden geçersiniz.

Yol boyunca çiçek demetleri var, küçük çiçek demetleri, çünkü “Alice'in Macerası”nın bir noktasında Alice kız kardeşiyle oturuyor ve nasıl bir papatya zinciri yapabileceklerini düşünüyor. Hachadourian'ın “Harikalar Diyarı”ndaki tuhaf ve daha meraklı çiçeklerden biri olduğunu söylediği bir yarasa çiçeği var. Ve Carroll'un Charles Darwin'e olan ilgisine ve Darwin'in Carroll üzerindeki etkisine işaret eden açıklamalar var.

New York merkezli bir turne bale dansçıları topluluğu olan American Circus Theatre'dan sanatçılar ve Cirque du Soleil'in eski üyelerinden oluşan Kupa Kraliçesi ve Oyun Kağıdı, Cumartesi ve Pazar öğleden sonraları öğle saatlerinden itibaren Bahçede sergilenecek. öğleden sonra 3'e kadar

“Harikalar Diyarı Geceleri” için özel bir giriş bileti gerekmektedir (üyeler için 29$, üye olmayanlar için 39$). “Harikalar Diyarı Geceleri” önümüzdeki cumartesi tekrarlanıyor.

Hafta sonu hava durumu

Bu hafta sonu hava değişken olacak ve çoğunlukla güneşli bir gün olacak CumaGece boyunca sağanak yağış ihtimali Cumartesiparçalı bulutlu ve sağanak yağış ihtimali olan bir gün Pazar. Sıcaklıklar genellikle gündüzleri 27°C, geceleri ise 16°C civarındadır.

DİĞER TARAFTA OTOPARK

12 Haziran'a (Şavuot) kadar geçerlidir.

Bu hafta sonu başka ne yapabilirsiniz?
Şehirdeki kalıcı etkinlikler

• Yılın “Que Bonita Bandera” deme zamanı geldi.: 67. yıllık Ulusal Porto Riko Günü Geçit Töreni Pazar günü saat 11.00'de gerçekleşiyor. Rota Manhattan'daki Beşinci Cadde boyunca 44. Cadde'den 79. Cadde'ye kadar uzanıyor.

• Caz Çağına Dönüş: Caz Çağı Çim Partisi bu hafta sonu 19. kez Governors Adası'na dönüyor.
Bir veya iki film festivaline katılın

• Brooklyn Film Festivali'nde bir gala: Festivalin kapanışı için Pazar günü saat 17:30'da Brooklyn'de “Ovid, New York” gösterimini izleyin.

• “Toplulukla gurur duyun”.: Queens Dünya Film Festivali, LGBTQ topluluğu hakkında bir dizi hikaye sunuyor. Festival, Cuma günü saat 19.00'da Queens'te bir panel tartışmasına ve gösteri sonrası resepsiyona ev sahipliği yapacak.
Daha fazla yerel etkinlik

New York'ta daha fazla etkinliği burada bulabilirsiniz. bu ay.

UBS Arena'da kısa ve öz bir komedyen

Nate Bargatze, 11 yıl önce Jimmy Fallon'da göründüğünden beri favori olan Nashville'den sade bir komedyen. Bargatze toplam 15 kez “Jimmy Fallon Başrollü The Tonight Show”da ve ondan önce de NBC'deki “Jimmy Fallon ile Geç Gece” programında yer aldı. 2015 yılında Bargatze'nin ilk Komedi Merkezi özel programı komedi albüm listelerinde 1 numaradan giriş yaptı.

Yazarımız Sean L. McCarthy, Bargatze'nin duyarlılığı ve aile dostu mizah anlayışının kendisine 2022 Grammy Ödülleri'ne ev sahipliği yapma daveti kazandırdığını ve aynı zamanda komedi albümü “The Greatest Average American”la aday gösterildiğini söylüyor. Ekim ayında “Saturday Night Live”a ev sahipliği yaptığında da aynı yaklaşımı sergiledi. Seyircilere, “Eğer evdeyseniz, burada olduğum için ben de sizin kadar şok oldum” dedi. “Saturday Night Live” sezonuna dönüp baktığında The Times'tan Dave Itzkoff, Bargatze'nin monologunu “kuru komik” olarak nitelendirdi. (“Ben 20. yüzyıldan geliyorum” diye açıkladı Bargatze. “Ve artık dünya gelecekten çok uzakta ve bu yoldaymışım gibi hissediyorum.”)

Geçen ay Bargatze, her yıl milyonlarca dolar bağış sağlayan yoksullukla mücadele kuruluşu Robin Hood Vakfı'nın yıllık galasında kısa bir süre göründü. Ancak onun için yılın en önemli anı, Hollywood Bowl'da Jerry Seinfeld, Jim Gaffigan ve Sebastian Maniscalco'yla birlikte geçen ay Netflix Is a Joke Festival'de geçirdiği iki geceydi. Aynı zamanda YouTube kanalı Nateland Entertainment aracılığıyla diğer komedyenler için özel programların yapımına ve dağıtımına yardımcı oluyor.

Şimdi Bargatze, Pazar günü saat 19.00'da Elmont, NY'deki UBS Arena'da duran “The Funny Tour”un başrolünü üstleniyor. Biletler Ticketmaster'da 33,75 dolardan (ücretler hariç) başlıyor.

BÜYÜKŞEHİR Günlüğü

Deniz köpüğü yeşili

Sevgili günlük:

Bir yaz başında cumartesi günü Grand Central'a gittim. Deniz köpüğü yeşili pantolon giydim çünkü deniz köpüğü yeşili pantolonla plaj günü olması gerekiyordu.

Sokağın karşısında bazı adamların mobilyaları boşalttığı hareketli bir kamyonun yanından geçtim.

İçlerinden biri bana “Doktor musun?” diye bağırdı.

“Hayır efendim” diye cevap verdim.

Kafasını salladı.

“Yeni pantolon alman lazım” dedi.

—Geddes Johnson

Agnes Lee tarafından resimlenmiştir. Katkılarınızı buraya gönderin Ve Metropolitan Günlüğü hakkında daha fazlasını buradan okuyun.