Muz yiyen 11 Suriyeli için hudut dışı sonucu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Muz yiyen 11 Suriyeli için hudut dışı sonucu Toplumsal medyada yayımlanan bir sokak röportajında Suriyeli sığınmacıları amaç gösteren bir kişi “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz” sözünü kullandı. Ayrımcı tabirlere reaksiyon gösteren birtakım Suriyeliler muz yerken ki imgelerini toplumsal medyadan paylaştı.

Paylaşımlar üzerine harekete geçen polis, toplumsal medyada paylaşım yapan 31 kişiyi tespit etti. Gruplar, şüphelilerin Arnavutköy, Günbakılırsan, Bakırköy, Esenyurt, Bahçelievler, Esenler, Bağcılar ve Sultangazi ilçelerinde bulunan adreslerine dün ve bugün operasyon yaptı. 11 Suriyeli gözaltına alındı. 2 şüphelinin 26 Ekim’de Hollanda’ya gittiği, 7 şüphelinin İstanbul haricinde ikamet ettiği belirlenirken 11 şüphelinin ise yakalama çalışmalarının sürdüğü bilgisi verildi. 11 Suriyeli hakkında Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme yahut Aşağılama” hatasında süreç yapılmasının akabinde İstanbul Vilayet Göç Yönetimine teslim edildikleri belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü de hususla ilgili olarak dün şu açıklamayı yapmıştı:

“Bir sokak röportajında yer alan “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…” söylemi daha sonrası yabancı asıllı olduğu bedellendirilen şahıslarca türlü toplumsal medya platformlarından provokatif hedefli “muz yeme” hareketi içerikli görüntü ve paylaşımın sirkülasyona sokulduğu görülmüştür.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili üniteleri tarafınca bahse mevzu provokatif paylaşımlara ait yürütülen çalışmalar kararında elde edilen birinci bulgular doğrultusunda yabancı asıllı 7 şahıs yakalanmış olup isimli süreçlerinin tamamlanmasının akabinde haklarında hudut dışı etme süreçleri başlatılacaktır. (DHA-HABER MERKEZİ)