Milyonlara satılabilecek küçük bir pul

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Milyonlara satılabilecek küçük bir pul
Günaydın Bugün Pazartesi. 1 sentlik pulun neden şimdiye kadar satılan en pahalı ABD pulu olabileceğini öğreneceğiz. Ayrıca Vali Kathy Hochul'un, Ulusal Muhafız askerlerinin metroda görev yaparken uzun silah taşımasını yasaklayan idari emrinin ayrıntılarını da öğreneceğiz..

William Gross, her şeyi satacağını söyledi; bu, büyük tahvil portföyünden bahsetmiş olsaydı Wall Street'i titretirdi.

Ancak geniş pul portföyünden bahsediyordu ve Gross'un koleksiyonunu kendisi için oluşturan pul satıcısı Charles Shreve, satış siparişini yerine getirmek için yıllarını harcadı.

Satış, New York'ta, 1868'den kalma, 1 sentlik küçük bir pulun (posta damgasının kıvrımı nedeniyle kısmen gizlenen Benjamin Franklin'in silüetinin yer aldığı kullanılmış bir pul) içeren bir indirimle sona eriyor. Koleksiyonerler tarafından “Z-Grill” olarak bilinir.

14 Haziran'da satacak müzayede evi, 4 ila 5 milyon dolar arasında bir fiyat öngörüyor. Bu onu ABD'nin en değerli posta pulu yapacaktır. Halen 2021'de 8,3 milyon dolara satılan İngiliz Guyanası'ndaki 1 sentlik macentanın gerisinde kalacak.

Z-Grill'i bu kadar değerli kılan şeyin, yanlış basılmış Ters Jennies sayfasındaki ters çift kanatlı uçakların aksine, görülmesi kolay değil. Shreve, “Herkes Ters Jenny'yi tanıyor” dedi. Ancak Z-Grill'i ve ona neden böyle denildiğini açıklamaya çalıştığında “gözleri parlıyor” dedi.

Koleksiyonerlerin ağzını her zaman sulandıran daha basit bir açıklama var: nadirlik. Z-Grill bu türden bilinen iki puldan biri, diğeri ise 1920'lerden bu yana New York Halk Kütüphanesi'nin elinde bulunuyor. Görünüşe göre basılan binlerce kopya arasında hayatta kalan tek kişiler onlardı. Satışı gerçekleştiren Robert A. Siegel Auction Gallery'nin başkanı Scott Trepel'e göre diğerleri, “Mart 1868'de gelir vergisi formlarını postalayan vergi memurları” ve sirküler postalayan yayıncılar tarafından postalandıktan sonra atıldı.

Gross, Z-Grill'i 2005 yılında Shreve tarafından rekor bir Inverted Jennies bloğu için düzenlenen takasın bir parçası olarak satın aldı. Yaklaşık 3 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen anlaşma, Gross'un 1990'larda, Gross'un her 19. yüzyıl ABD pulunu, ardından da pul koleksiyoncusunun İncil'i olan Scott kataloğunda satın almaya karar vermesiyle başlayan koleksiyonunu tamamladı.

Shreve pul müzayedelerinde çok para harcadı. Gross, 2016 yılında koleksiyonu oluşturmak için 100 milyon dolardan fazla harcadığını söyledi.

Ancak Shreve, Gross'un “sadece 'Elinizi kaldırın ve satın alın' demedi” dedi. Gross araştırmasını yaptı. Pazar öğleden sonraları “49ers'ı giyer, kataloğa bakar, arar ve 'Bu pul nerede?' der.” Ben de 'Bilmiyorum ama ararım' derdim. “

Gross, pulların kendisine “çocukluğumla yeniden bağlantı kurma” fırsatı verdiğini söyledi. Shreve, Gross'un annesinin kendisi büyürken pul satın aldığını ve Gross'a bunların değerinin artacağını ve “seni bu şekilde üniversiteye göndereceğimizi” söylediğini söyledi. Shreve, “'Pulların iyi bir yatırım olduğunu kanıtlayacağım, sadece yanlış pulları almış' dedi” dedi.

Gross'un 1990'larda ilk pul müzayedesinde 1 milyon dolardan fazla harcama yapmasının ardından Gross'la temasa geçtikten sonra doğru pulları satın almak Shreve'in işi haline geldi.

Z-Grill kurcalanmaya karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. İç Savaş'tan sonra Postane, insanların mürekkepteki boyaları parçalayacak ve pulları yeniden kullanacak kimyasallar kullanarak pulları silmesinden korkuyordu.

Postane yazıcıları, kağıda girinti koymanın yollarını denemeye başladı; esasen, pulların basıldığı sayfaları, posta pullarındaki mürekkebi emen ve silinmesini zorlaştıran küçük şekillerle kabartıyordu. Yazıcılar, daha sonra farklı harflerle atanan birkaç ızgara deseni geliştirdi.

Gross' Z Grill, 1977'de 90.000 $'a, 1986'da ise alıcı primi dahil 418.000 $'a satışa sunuldu. Bu, filateli tutkusuna sahip eski bir finansör olan Robert Zoellner'in koleksiyonunu tamamladı. 1998'de tekrar 935.000 dolara satıldı.

Shreve, Gross'un koleksiyonunu tamamladığını ve satın alacak hiçbir şeyi kalmadığı için “ilgisini kaybettiğini” söyledi.

Shreve, “Bir gün 'Gel ve her şeyi al' dedi” dedi ve 2007'de Gross'un uluslararası koleksiyonundaki pulları satmaya başladılar. Siegel'in ilk partiyi açık artırmaya çıkardığı 2018 yılına kadar ABD pullarını sakladı. Shreve, o tarihten bu yana Siegel şirketi aracılığıyla 24 milyon dolardan fazla değerde pul sattığını ve elde edilen tüm geliri hayır kurumlarına bağışladığını söyledi.

Gross, bir sözcü aracılığıyla şunları söyledi: “Tüm nadir pulları almak sabır gerektirdi, ama işin işin eğlenceli kısmıydı.” Z Grill satılırsa “kesinlikle üzülecektir”, dedi, “ama onu satın alan kişi kimsenin sahip olamayacağı bir şeye sahip olacak.”

Hava durumu

Çoğunlukla bulutlu, güneşli, sıcaklıkların 40'lara varacağı ve akşam saatlerine kadar şiddetli rüzgarların etkili olacağı bir gün bekleniyor. Bu gece çoğunlukla açık olacak ve sıcaklık 40°C civarında olacak.

ALTERNATİF OTOPARK

24 Mart'a (Purim) kadar geçerlidir.

New York'tan son haberler
Ulusal Muhafız askerleri metroda uzun silah taşımıyor

Vali Kathy Hochul'un ofisi, Ulusal Muhafız askerlerinin metro sisteminde devriye gezmek ve yolcuların çantalarını kontrol etmek için görevlendirileceğini duyurduktan sonra hızlı bir düzenleme yaptı: Askerler çanta kontrol istasyonlarında uzun silah taşımayacaklardı.

Vali sözcüsüne göre değişiklik Çarşamba günü emredildi ve Perşembe günü uygulandı. Meslektaşım Hurubie Meko, operasyonun ilk görüntülerinde askerlerin turnikelerin yanında durduğunu ve uzun silahlar tuttuğunu bildirdi.

Demokrat Hochul, metro sistemini 750 New York Ulusal Muhafız askeri ve 250 eyalet polisi ve Metropolitan Ulaşım Otoritesi personeli ile takviye etme hareketinin, işe gidip gelenlerin ve ziyaretçilerin kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacağını söyledi.

New York Sivil Özgürlükler Birliği'nin genel müdürü Donna Lieberman bu fikre karşı çıktı ancak çanta kontrol istasyonlarında uzun silah yasağını “rahatlama” olarak nitelendirdi. Muhafızların yeraltındaki varlığının “gerçeklere değil korkuya dayalı gereksiz bir aşırı tepki” olduğunu söyledi. Operasyonun “ne yazık ki gerilimler, tırmanma ve Siyah ve kahverengi New Yorkluların daha fazla kriminalize edilmesi için mükemmel bir fırtına yaratacağını” ekledi.

Ocak ayında metrodaki ciddi suçlarda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45 artış yaşandı. Bu artış, Belediye Başkanı Eric Adams'ı metro sistemine 1000 polis memuru daha göndermeye yöneltti. Şehre göre, sistemdeki rapor edilen suç oranları Şubat ayında düştü.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

“Bunu fazla düşünme.”

Sevgili günlük:

Bir pazar günü köpeğimi Carroll Gardens'ta sokakta gezdiriyordum. Köşeye geldiğimde büyük kahverengi bir spor çantası taşıyan bir adam aceleyle yanıma yaklaştı.

“Gerçekten özür dilerim!” diye bağırdı köşede dururken.

Köpeğim ve ben ona baktık ama o başını kaldırdı.

“Onu üstüme at” diye bağırdı. “Bunu fazla düşünme.”

Bakışlarını, önünde durduğumuz binanın en üst katındaki köşe daireye kadar takip ettim. Kırmızı spor ayakkabılı bir kadın pencerenin önünde duruyordu.

“Sadece beklemek istiyorum…” dedi, sesi azalarak. Beni işaret etti.

Gülümseyip ona el salladım ve köşeden devam ettim. Biraz uzaklaştığımızda durdum ve arkamı döndüm.

Köpeğime baktım. Köpeğim bana baktı. Kırmızı bir spor ayakkabı havada uçarken ikimiz de daireye baktık.

Adamı artık göremiyordum ama spor ayakkabısını yakaladığını anlayabiliyordum.

Harika, diye bağırdı. “Şimdi diğeri!”