Milas’taki yangın termik santraline ilerlemeye devam ediyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Milas’taki yangın termik santraline ilerlemeye devam ediyor Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bu sabah saatlerinde çıkan ve rüzgarın da tesiriyle yayılan orman yangını denetim altına alındı. Bölgede soğutma çalışmalarına başladı.

Milas’taki yangın ise 11 gündür tam olarak denetim altına alınamadı. Yangın, Kemerköy Termik Santrali’ni de tehdit ediyor.

RÜZGAR ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR

Muğla’nın Milas ilçesinin kırsal Beyciler Mahallesi’nde 31 Temmuz’da çıkan orman yangını, Bodrum’un Mazı ve Gökpınar mahallelerine sıçradı. Takımların müdahalesiyle yangın kısmi olarak denetim altına alındı. Fakat rüzgarın taraf değiştirmesiyle Mazı Mahallesi, bir daha tehlikeye girdi. Evvel Aşağı Mazı, akabinde Üst Mazı mevkilerindeki konutlar, alevlere teslim oldu. Her iki bölge de tahliye edildi. Daima istikamet değiştiren rüzgar niçiniyle alevler Çökertme Koyu ve Gökbel Mahallesi’nde tesirli oldu. Buradaki mahalleler tahliye edilirken, bu defa alevler Türkevleri Mahallesi’ne yöneldi. Dağınık yerleşimin olduğu mahalledeki 3 mesken kullanılmaz hale geldi. Havadan müdahalenin başlamasıyla Çökertme’deki yangın, denetim altına alındı. Ören Mahallesi istikametinde ilerleyen alevler, Kemerköy Termik Santrali’ne yöneldi. Santralin ana binasına dayanan alevler, grupların müdahalesi kararı denetim altına alındı. Akabinde Gürceğiz ve Bayırköy mahallelerinde tesirli olan yangında onlarca konut küle döndü.

SANTRALİN ETRAFINA 2 KİLOMETRELİK ÇİZGİ

Bayırköy Mahallesi’ndeki yangında ise alevler Yeniköy Termik Santrali’ne 5 kilometre yaklaşınca santral etrafında tedbirler arttırıldı. Santralin etrafına çekilen 2 kilometrelik hatta su tankerleri, arazöz ve iş makineleriyle yüzlerce işçi hazır bekletildi. Santral etrafındaki çizginin sağ ve solundaki makilik alan tırpanlandı, hendekler kazıldı, birtakım ağaçlar da alevlerin önüne geçebilmek için zarurî olarak kesildi. Toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) da santral etrafında muhtemel yangın tehlikesine karşı bekletildi. Orman grupları yangına set çekerken, alevlerin yüksek bölümlerden aşağılara inmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

Yangında 11’inci güne girilirken, Fesleğen Mahallesi ve Yeniköy Termik Santrali sınırında devam eden alevlere havadan 2 uçak, 5 helikopter, karadan da 55 arazöz, 40 itfaiye aracı ve fazlaca sayıda orman personeli ve itfaiye nazaranvlisiyle müdahale sürüyor. (DHA)