Mayın patlamasında yaralanan çoban elini kaybetti

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Mayın patlamasında yaralanan çoban elini kaybetti Şırnak ve Hakkari kırsalında yer alan Marûnis bölgesinde 20 yaşındaki Zekeriya Şengöz, dün koyunlarını otlatırken yerde bulduğu cismin patlaması kararı ağır yaralandı. Ailesi tarafınca Beytüşşebap İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Şengöz, durumunun ağırlaşması üzerine Şırnak Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Patlama niçiniyle sağ eli kopan Şengöz, dün ameliyata alındı. Şengöz’ün öteki eli, gözleri ve bedeninde önemli ziyanlar meydana geldi. Tedavisi devam eden Şengöz, yaşananları ajansımıza anlattı.

OLAY NASIL YAŞANDI?

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, yıllardır birebir bölgede koyunlarını otlattıklarını ve çobanlık yaptığını aktaran Şengöz, bölgede birinci kere bu biçimdesi bir olay yaşandığını söylemiş oldu. Olay günü yemek yediğini ve daha sonrasında kısa bir süre uyuduğunu belirten Şengöz, “2 saat uyuduktan daha sonra kalktık. Koyunlarımızı öbür bir noktada otlatmaya götürdük. Koyunları toplarken o esnada bir cisim gördüm. Mayın olduğunu bilmiyordum. O cismi kaldırdığım üzere elimde patladı. 2 tane vardı. Bir tanesi bantlıydı, bir adedinin etrafı da pilliydi. Ben yere düştükten daha sonra başkası de patladı. Benim yanımda bulunan başka çoban arkadaşım aileme haber verdi. Onlar yardıma geldi. sonrasındasında beni hastaneye getirdiler. Oradan da Şırnak’a sevkim yapıldı. 10 yıldır biz koçerler orada koyunları otlatıyoruz. Birinci kez bu biçimde bir olay yaşıyoruz” dedi.

SAĞ ELİ KOPTU

Şengöz, elini kaybettiği için gelecekte önemli zorluklarla karşı karşıya kalacağına işaret ederek, “Şimdi sağ elim yok ve oburu de yaralı. Bedenim ve gözlerim de ziyan görmüş. Daha Beytüşşebap Hastanesi’ndeyken askerler gelip sözümü aldılar. Onlara 2 mayının patladığını söylemiş oldum. Birinci patlamada elim koptu. Patlamada bir sürü koyunumuz da yaralandı. Ben koyunlarımı fazlaca seviyordum lakin onlar da elimden gitti” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)