“MASKESİZ YÜZLER” STANDI NG MÜZE’DE AÇILDI

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,323
0
0
“MASKESİZ YÜZLER” STANDI NG MÜZE’DE AÇILDI 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü’nün mana ve kıymetini de gözler önüne seren eserler birinci sefer Kütahya’daki NG Müze’de sergileniyor. Birebir kalıptan çıkan bayan ve erkek figürleri, bireylerin yaratılışındaki ortak noktayı vurguluyor. Birinci bakışta bayan ve erkek ayrımının fark edilmediği maske dizaynları, bayanlar ve adamların yaratılış bakımından birebir olduğunu anlatırken; biraz daha dikkatli bakıldığında gözler önüne serilen ayrıntılar bayan ve adamların aslında bir o kadar da farklı olduğunu gösteriyor.

Bayan ile erkeğin hayattaki gayretinin eşitliğine vurgu…

Maskelerin baş kısımlarında yer alan sivri noktalar, bayan ile erkek aklı içindeki karmaşıklığı ve içgüdüsel olarak da farklı özelliklere sahip olduklarını simgeliyor. Yapıtlarda yer alan yapraklar ise bir daha doğuşu ve çabayı vurguluyor. Bireyler de tabiattaki yapraklar üzere ömrün ortasında döngüler yaşıyor, yaprak figürü ömür döngüsünde her insanın farklı kademelerden ve çabalardan geçtiğini tabir ediyor. Öteki bir deyişle her insanın hem toplumsal birebir vakitte iş hayatındaki gayretinin özel olduğu ve bu yüzden bireyleri kıyaslamanın, birbirinden üstün tutmanın yanlışsız olmadığı aktarılıyor. Maskelerde yer alan yaprakların, pozisyonları ve misal olmaları da bayan ile erkeğin hayattaki gayretinin eşitliğini vurguluyor.

Sema Güral Sürmeli yapıtlarıyla, Konfüçyüs’ün “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” lafına de atıfta bulunuyor ve hanımın iş hayatındaki varlığını, gücünü ve çalışma azmini görmeyenler, duymayanlar ve bilmezlikten gelenler için bayanın ne kadar değerli olduğunu kendine has yorumuyla ve çarpıcı bir gerçeklikle sunuyor.

Türkiye’nin Birinci Porselen Müzesi…

Porselenin geçmişten günümüze seyahatine şahit olacağınız NG Müze, Türkiye’nin birinci porselen müzesi olma özelliği taşıyor. Kütahya’daki NG Müze’de Türk ve dünya tarihinden izler taşıyan binlerce eser sergileniyor. 16. ve 18. yüzyıl içinde üretilmiş ve yepyenileri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen Avrupa porselenleri, Kütahya çinileri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri ile çini panoları da müzede yer alıyor. Stant yıl boyunca farklı kentlerde yer alan NG Kütahya Seramik showroomlarında, Kütahya Porselen mağazalarında ve NG otellerinde de sergilenecek.