Lisan eğitimi okul öncesinde taklitle başlıyor

Glavrone

New member
23 May 2021
148
0
1
Çocukların okul öncesi devirde yabancı lisan öğrenmeye daha yatkın olduğu görüşü pek yaygın olsa da bilimsel araştırmalar bu teze yeni bir yaklaşım getiriyor. İsrail’de yapılan bir araştırma, erken çocukluk devrinin akabinde yabancı lisan öğrenmeye başlayan çocukların daha avantajlı olduğunu ortaya koyuyor. Genç yetişkinler olarak tanımlanan 14-21 yaş içindekilerin yabancı lisan öğrenme maharetlerinin 12 yaşındaki çocuklardan daha ileri düzeyde olduğunun tespit edildiği araştırmaya bakılırsa, okul öncesi periyotta taklit ederek başlayan lisan öğrenme hüneri yaş ilerledikçe olgunluk düzeyine ulaşıyor.

hayatın farklı periyotlarında verilen yabancı lisan eğitiminin avantajlarının da yaşa bağlı değişiklik gösterdiğine değinen UP İngilizce Kampları Yöneticisi Kubilay Güler, “Sanıldığının tersine çocuklar büyüdükçe, lisan öğrenme yetenekleri azalmıyor, bilakis öğrenme marifetleri gelişiyor. Okul öncesi çocuklarda konsantrasyon düzeyi daha düşük olduğu için, lisan eğitimi taklit etmenin ötesine gidemiyor, ötürüsıyla kalıcı olmuyor. Yaşın yanı sıra ailede verilen eğitim, toplumsal etraf, entelektüel düzey üzere ögeler da lisan eğitimini etkiliyor” dedi.

Farklı yaş kümelerine özel epey istikametli eğitim metodolojisi

Yaş kümelerine özel geliştirdikleri kamplarla farklı bir İngilizce öğrenme tecrübesi sunduklarını söyleyen Kubilay Güler, “Sosyal yaşama entegre, dinamik ve etkileşim temelli İngilizce eğitim modelimiz, fazlaca yönlülüğüyle klâsik eğitim metodolojilerinden ayrışıyor. Öğrencilerin kendi yaş kümelerine uygun toplumsal bir etrafta yabancı lisan öğrenme hünerlerini geliştirmeye odaklanıyoruz. Türkiye’de daha evvel hiç uygulanmamış olan konseptimizle öğrencilerin lisan eğitiminden en yüksek randımanı elde etmelerini imkanlı kılıyoruz” dedi.

Her şey dahil İngilizce öğrenme kampı

Bu sene 3 Temmuz- 28 Ağustos tarihleri içinde Uludağ’da gerçekleştirecekleri UP Memleketler arası İngilizce Kampı’nda fazlaca sayıda ülkeden gelen 9-17 yaş içindeki öğrenciyi bir ortaya getireceklerini kaydeden UP İngilizce Kampları Yöneticisi Kubilay Güler, “Her şey dahil konseptine sahip kampımıza katılanlara, ana lisanı İngilizce olan öğretmenlerimizin rehberliğinde eğitici ve eğlendirici etkinliklerle farklı bir lisan öğrenme tecrübesi yaşatacağız. Çocuk ve gençlerin birer ya da ikişer hafta olarak katılabilecekleri kampımızda, çokça konuşma pratiği yapma avantajı sunarken, kültürler ortası bir etkileşim yaratacağız. İştirakçiler İngilizce öğrenmenin yanı sıra toplumsal bağlantılarında deneyim ve özgüven kazanacaklar” dedi.

Yüzlerce öğrenciyi Türkiyede buluşturacağız

Memleketler arası eğitim bölümünde edindikleri 12 yılık tecrübeyle binlerce öğrencinin eğitim hayatına taraf verdiklerine değinen Kubilay Güler, “12 yılda biriktirdiğimiz tecrübeyi yenilikçi bakış açısıyla buluşturarak hizmetlerimizi UP markası bünyesinde birleştirdik. Malta’da elde ettiğimiz birikimi Türkiye’ye kazandırmak için faaliyetlerimizi genişletme sonucu aldık. Geliştirdiğimiz İngilizce kamplarıyla dünyanın farklı noktalarından yüzlerce öğrenciyi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ülkemizde buluşturmayı hedefliyoruz” diye tabir etti.