LGBTQ tırmanma topluluğunun tanıtımına yardımcı olan Robbi Mecus 52 yaşında öldü

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,923
0
0
LGBTQ tırmanma topluluğunun tanıtımına yardımcı olan Robbi Mecus 52 yaşında öldü
Arama ve kurtarma görevlerine liderlik eden ve LGBTQ tırmanma topluluğu içinde öne çıkan bir ses haline gelen New York eyaleti orman bekçisi Robbi Mecus, Perşembe günü Alaska'nın Denali Ulusal Parkı ve Koruma Alanı'ndaki bir zirveden yaklaşık 300 metre yükseklikte düştükten sonra öldü. 52 yaşındaydı.

Ölümü, 25 yıl boyunca çalıştığı New York Eyaleti Çevre Koruma Departmanı tarafından doğrulandı.

Esas olarak Adirondacks'ta çalışan Bayan Mecus, vahşi doğada hipotermi ve diğer tehditlerle karşı karşıya kalan kayıp ve yaralı dağcıları aradı ve kurtardı. Geçen ay, Adirondack Dağları'nda bir gecede kaybolan donmuş bir yürüyüşçünün kurtarılmasına yardım etti.

2019'da New York Şehri Trans Sözlü Tarih projesiyle yaptığı röportajda, 44 yaşındayken transseksüel olduğunu açıkladığını söyledi. Daha sonra Upstate New York'taki lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel, queer ve sorgulayıcı dağcılar için destekleyici bir topluluk oluşturmak için çalıştı.

Tırmanma sitesi goEast'e 2022'de verdiği bir röportajda, “İnsanların trans insanların harika şeyler yapabildiğini görmesini istiyorum” dedi. “Genç transların diğer transların bir şeyler başardığını görmelerinin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bence bu onlara hayatlarının olumsuzluklarla dolu olmak zorunda olmadığını ve aslında gerçekten radikal olabileceğini gösteriyor.”

New York Şehri Çevre Koruma Departmanı'nın eski komiseri Basil Seggos, Bayan Mecus'u “güç sütunu” ve LGBTQ+ hakları konusunda olağanüstü bir lider olarak nitelendirerek, en zorlu kurtarma ve krizlerde “her zaman orada” olduğunu vurguladı.

“Onu tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum” sosyal medyada söyledi. “Huzur içinde yat, Korucu.”

Bayan Mecus, Ekim 1971'de New York'ta doğdu ve ebeveynleri ve bir ağabeyi ve kız kardeşiyle birlikte Greenpoint, Brooklyn'de işçi sınıfı Katolik bir ailede büyüdü.

2019 röportajında ”New York'ta büyüdüğüm için her zaman bir dağ kızı olduğumu biliyordum” dedi ve orman ve dağ resimlerini kesip duvara sabitlediğini hatırladı.

New York tırmanma camiasına dahil oldu ve 2008'de Carolyn Riccardi ile tanıştı. Riccardi, Brooklyn'de büyüdükleri ortak deneyimler ve ağır metal müziğine olan sevgileri sayesinde birbirlerine bağlandıklarını söyledi.

Bayan Riccardi Pazar günü şunları söyledi: “Tırmanma camiası çok çeşitli olsa da Brooklyn'den işçi sınıfından çok fazla çocukla tanışmıyorsunuz ve ağır metalle ilgilenen çok fazla çocukla tanışmıyorsunuz.”

Bayan Mecus, genç yaştan itibaren kendisini bir kadın olarak tanımladığını, ancak onlarca yıldır kimliğiyle uzlaşmakta zorlandığını söyledi. Bir kadınla evlendi ve birlikte bir çocukları oldu.

İnternette kendini ifade edebileceği bir çıkış noktası olduğunu hissettiği bir topluluk bulduktan sonra transseksüel olduğunu açıkladı. LGBTQ tırmanma topluluğunda lider oldu ve kendi deneyimlerini paylaşmaya ve başkalarına rol model olmaya hevesliydi.

Bayan Riccardi, “On beş yıl önce LGBT tırmanma topluluğu yoktu” dedi. “Ben çıktığımda böyle bir topluluk yoktu. Ama Robbi bunun kurulmasına yardımcı oldu.”

Bayan Mecus, 8.400 metrelik bir zirve olan Johnson Dağı'na, zirvenin güneydoğu yüzünde dik ve zorlu bir dağ tırmanışı olan Yürüyen Merdiven olarak bilinen bir rota üzerinden tırmanırken öldü. 5.000 metrelik rota dik kaya, buz ve karla mücadele etmeyi gerektiriyor.

İsmi açıklanmayan Kaliforniyalı 30 yaşındaki Mecus Bayan'a halatla bağlanan bir başka tırmanıcı ise düşme sırasında ağır yaralandı.

Bayan Riccardi, Bayan Mecus hakkında “Bunlar onun gerçekten sevdiği tırmanışlar” dedi. “Bu onun özel şeyiydi. Oldukça karmaşık olan bu tür karışık tırmanışları seviyordu.”

Hayatta kalanlar arasında kızı da var.

New York Şehri Trans Sözlü Tarih Projesi ile yapılan röportajda Bayan Mecus, kim olduğunu düşündüğü stereotiplerin ötesinde bir kimlik geliştirme mücadelesini anlattı.

Ancak açıldıktan sonra kendi cinsiyet tanımını, “kendi kadınlık versiyonunu” geliştirdiğini söyledi.

“Bir kadın olarak kabul edilebilmek için, gördüğüm diğer tüm kadınlara rol model olarak kendimi modellemem gerektiğini düşündüm” dedi. “Ve sanırım son üç yılda öğrendiğim en büyük derslerden biri de kendimden başka kimseye bakmak zorunda olmadığımdır.”