Kuraklık Gülbahar Barajı’nı besleyen su kaynağını kuruttu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Kuraklık Gülbahar Barajı’nı besleyen su kaynağını kuruttu Bingöl’de yağışların azalması yaklaşık 1666 hektarlık tarım yerine su sağlayan Gülbahar Barajı’nı besleyen kaynağı kuruttu.

Merkeze bağlı Ağaçeli köyü sonlarında bulunan ve bölgede 1666 hektarlık arazinin sulamasında kullanılan Gülbahar Barajı’nda kuraklığın tesiriyle su kaynağı çekildi. Barajı besleyen kaynaktaki kuraklık tesirleri bariz biçimde gözleniyor. Drone ile çekilen manzaralarda de su kaynağının kilometrelerce akmadığı görülüyor. Yer yer suyun çekildiği barajda birtakım yıkılmış eski yapılar da ortaya çıktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son 6 ay içerisindeki yağış ölçüsüne nazaran hazırladığı kuraklık haritasında da Bingöl, şiddetli kuraklığın yaşandığı kategoride yer alıyor.

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Vedat Avcı, Bingöl’de arıcılığın dağılışıyla ilgili yaptıkları araştırma kapsamında meteorolojik parametrelerindeki eğilimlerini tahlil ettiklerini söylemiş oldu.

Bu tahlilde kentteki ortalama sıcaklık ve yağış toplamında kimi değişik sonuçlara ulaştıklarını aktaran Avcı, 2040 yılına kadar sıcak havanın artış göstereceğini ve yağışların da azalacağını tespit ettiklerini belirtti.

‘YER ALTI SULARININ DEPOLANMASI ÇALIŞMALARINA SÜRAT VERMEK LAZIM’

Yakın vakitte mevsimlere nazaran de tahlil yaptıklarını kaydeden Avcı, şöyleki konuştu:

“Bingöl’de ziraî hayat için değerli olan iki mevsim var, yaz aylarında sıcaklıklarda artış eğiliminde olduğu ve yağış ölçüsünün ise azalacağı belirlendi. Bu da Bingöl’deki ziraî faaliyetleri olumsuz istikamette etkileyecek. Arazi çalışmasında da kuraklığa dair ipuçlarını gördük. Yakın etrafımızda Özlüce Barajı ve Gülbahar Barajı’nda su düzeyinde değerli düşüşler var. Bu düşüşler de bize Bingöl’de kuraklığın boyutları hakkında bilgiler sunuyor. Kuraklığın bu olumsuz tesirlerini azaltmak için su kaynaklarının kullanması yolunda bilinçlendirme çalışması yapmak gerekiyor. Yer altı sularının da depolanması konusunda çalışmalara sürat vermek lazım.”

‘KURAKLIK HARİTASINDA RİSKİN YÜKSEK OLDUĞU GÖRÜLÜYOR’

Yeraltı ve yer üstü sularının azalmasıyla zincirleme biçimde ekonomik faaliyetlerinin etkilendiğine işaret eden Avcı, “Elimizdeki bulgulara göre 2040 yılına kadar yağışlarının azalması ve sıcakların artması istikametinde bir eğilim var. Yeraltındaki sular, yer üzerindeki sulardan daha az etkileniyor. Yeraltı sulama depolamasına kıymet vermemiz gerekiyor. Bingöl, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kuraklık haritasında riskin yüksek olduğu görülüyor” sözlerini kullandı.

‘İLK KEZ BU TÜRLÜ BİR KURAKLIK GÖRDÜM’

Ağaçeli köyünde yaşayan İhsan Kızılaslan da yörede en son bu yılın nisan ayında yağış olduğunu anımsatarak, “2002 yılından beri burada yaşıyorum, birinci kere bu biçimde bir kuraklık gördüm. Bu sene hayli kurak geçti. Barajın halini görür görmez insan endişeleniyor.” diye konuştu.

Cevdet Kaygan da yaklaşık 10 yıldır yapılan Gülbahar Barajı’nda birinci kere su düzeyinin bu kadar azaldığını aktardı. (AA)