KÜLTÜRLERARASI BİR DİYALOG

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,323
0
0
KÜLTÜRLERARASI BİR DİYALOG Wes Anderson’un Pedro Almodovar’ın kendilerine has dokularını, renk dünyalarını keşfetmek üzere Anim House’ta keşfe çıkmak. Akaretler’de Sıraevler’de No.6’dan içeri girip merdivenlerden üste çıktığımda nasıl bir dünyanın beni karşılayacağından habersizim, yani aslında bir modül hayal edebiliyorum Instagram’da karşıma çıkan paylaşımlar niçiniyle. Yalnızca Anim House değil bir marka olarak Anim kendine has renk paletiyle, biraz vakit içinder ve yerler biraz da kültürler ortası bir seyahate çıkarıyor. 1970’lerde Los Angeles, tahminen Meksika kıyılarında bir yaz günü…

Mina Dilber Temo, burayı, showroom ve mağazayı bir Anim bayanının ömür alanı üzere kurgulamış. Tahminen bir genç kızın hayatına dokunan her şeyi, onun dünyasının bir yansımasını görüyoruz. Buraya geldiğinizde de markanın tüm farklı taraflarıyla karşılaşabilme fırsatı yakalıyorsunuz. Katman katman yeni bir ayrıntı yakalayıp zenginliği içinde şaşırıyorsunuz.

Lakin Alice üzere mükemmeller diyarına geçmedilk evvel biraz geriye gidelim. Anim Latince’de “yaşam” manasına geliyor (beraberinde Mina’nın da tersten okunuşu) ötürüsıyla bu ömür ya da devam etmek üzere kavramları da bir hayalin çıkış noktası olarak gösteriyor Temo. “Marka olmaktan epeyce, marka kalabilmekle ilgileniyorum. Bu kalma aksiyonu kapsamında da hem ana kıymetlerine sadık kalabilen k klü bir öykü, birebir vakitte odağında sürekli değişim ve dönüşüm olan bir öykü yaratmanın peşindeyim.”

Anim her şeydilk evvel bir hayat tarzı markası. Senede yalnızca iki koleksiyon  çıkararak gündelik ömrümüze değinmek isteyen, bir kıssa anlatmak isteyen bir marka. Hem giysi, tıpkı vakitte mesken dokumasında her daim Türkiye’nin farklı bölgelerinde el işçilikleri ile hayata geçen kesimler var. “Kole siyonlarda yer alan desenler ve nakışlar da kesinlikle lokal referanslara sahip oluyor tıpkı biçimde, ama modernize edilmiş versiyonlarıyla.”

ANIM HOUSE’A BEĞENİLEN GELDİNİZ

Mina Dilber Temo, burayı iç mimar Enis Karavil’le bir arada tasarlamış hatta daha doğrusu bir hayali gerçeğe dönüştürmüşler diyelim. (Mina, tasarım ve mimari alanlarda tecrübeli olan eşi Sinan’la da bir ekip çalışması yürütmüş).

İki kata yayılmış alanda mesken dokumacılık ürünlerini, aksesuarları ve kıyafetleri görüyorsunuz. “Normalde alışık olduğumuz düzen markaların evvel giysi ile başlayıp sonrasındasında mesken dokumacılığı alanına girmeleri, bizde ise tam aksisi oldu” diyor Mina. Geçen kış konut dokumacılığına ek olarak 12 modüllük kapsül bir loungewear koleksiyonun akabinde, 30 modüllük bir resort wear koleksiyonu gelmişti bu yaz. “Tüm bu süreçlerde ise yeri geldi konut dokumacılığı ürünlerinin bile kıyafet olarak kullanıldığına şahit olduk ve natürel yer geldi tam aksine . Tüm Anim modüllerinin, farklı bağlamlarda hayal edip hayata entegre edilebilmesi bizi epeyce keyifli ediyor.”

Pek alışılmış burayı bir sanat galerisine benzetmek de mümkün, galerilerin beyaz küp alanları üzere sürekli kendini yenileyebilen, değişebilen fakat her daim karakterine de sahip çıkan bir yer üzere. Ürünler ve renk skalaları değişebiliyor, bu atmosferi büsbütün yeniliyor. Lakin ruh daima birebir. Bu ortada, yalnızca Anim’e ilişkin ürünler bulunmuyor burada, Mina ve eşi Sinan Temo’nun şahsi sanat koleksiyonundan eserler, kendi dünyasını anlatan coffee table book’lar da kütüphanede, vintage mobilyalar içinde. Anim’in bir marka olarak pozisyonunu, Sıraevler’in geçmişini, tarihi bir yapılar zincirinin çağdaş dünyaya nasıl da adapte olduğunu gördükçe Anim’in ruhuna epey uygun olduğunu fark ediyorsunuz.

Çağdaş tasarım, sanat ve modanın buluştuğu bir yer burası. Renkler ve geometrik nesnelerin sayesinde bir anda boyut atlayarak Miro, Mondrian ya da Matisse tablosuna giriyorsunuz. Anim House tam da bu biçimde. Giriş katı biraz da markanın hayal dünyasına ge işi üzere. Koleksiyonlarda yer alan kumaşlar ve Pierre Chapo imzalı bir sandalye karşılıyor bizi. “Farklı vintage mobilyaları Anim’in renkli ve canlı dünyası içerisinde pozisyonlandırmaya alıştık. Çeşitli ve ayrıntılı referansları daima bu çerçevede düşünerek gerçek bir ya��am alanı kurgulamak istedik.” Anim’in dünyasındaki kumaşlar ve dokular ziyadesiyle yumuşak lakin bir anda buna kontrast olarak salonda bizi kireç taşından inşa edilen bir masa karşılıyor. Antik Yunan heykelleri üzere. Mutfakta da farklı sanatkarların seramik işleri, Mina’nın Tokyo’dan Puglia’ya uzanan bir coğrafyada farklı vakit içinderda topladığı aksesuarlarla her daim değişen, dönüşen bir öykü anlatılıyor.

Üst katta ise hazır giysi koleksiyonu ve yatak odası grupları karşılıyor bizi. “Sıcak ve samimi hissi yatak odası bölümünde de yakalayabilmek için elde örülmüş rattan bir yatak hayal etmiştik. Eskiyle yeniyi her daim karıştırmanın ötesinde, eskiyi bugünün lisanıyla yorumlamak ismine.” Ve daha sonra kapı, bir terasa açılıyor. Açılan tek yer teras değil, hayal dünyamızda farklı vakit diliminde, farklı bir coğrafyaya ışınlanmış üzereyiz. Burası için tahminen de İstanbul’un en “instagramlanabilir” köşesi de diyebiliriz. Terastaki seramik duvarı Antoni Bonet Castellana’nın 1960’lı senelerında yaptığı murallarından ilhamla Enis Karavil tasarlamış, uygulamasını ise Gorbon yapmış. Duvarın önünde de vintage Knoll lounge chair görüyoruz.

Buranın hazırlanması yaklaşık sekiz ay sürmüş, pandemi niçiniyle süre uzamış olağan. Bir sinema sineması tadında, set ortamlarını anımsatıyor. Referansları ise bir ok yerden geliyor, 1970’li yılların mimari pratiklerinden, Mina’nın “evim olarak görüyorum” dediği ve uzun yıllar yaşadığı Los Angeles’tan. Olağan, İstanbul’a dair sevdiği her şeyin tesirini de bir biçimde görüyoruz. (Bu ortada Anim’in Los Angeles’ta da bir ofisi bulunuyor.) “Enis Karavil’le çalışmak olağandışı keyifli bir tecrübe. Eski arkadaş olmamız sebebiyle de ekstra keyifli vakit geçirdik. Gözü, vizyonu, yeteneği ile benim hayalimdeki bu alanı farklı bir boyuta taşıdı. Anim’in dünyasını birinci günden beri fazlaca yeterli anlayıp, hayalimden de güzel yorumladı. Her ayrıntıya ziyadesiyle özendik, bir showroom’dan öte sahiden yaşanacak bir mesken üzere hayal ettik burayı. Hakikaten ileride Anim House’u bir Airbnb konutu yahut bir artist residency alanı olarak bile gorebilirsiniz, ileriye dönük heyecan verici projelerimiz var.”

BİR KISSA ANLATMAK

Bugün Mina Dilber Temo, bir dizayncı, teşebbüsçü kimliğiyle karşımızda. Bize bu kadar rahat hayal kurdurabilmesi ve sinematik bir cihan yaratıp öykü anlatabilmesinde en büyük etken de University of Southern California’da siyaset okurken birlikteinde sinema eğitimi de alması. daha sonraki devirde yaklaşık üç sene CNN Türk’te üretimci, editör ve muhabir olarak  alışmış. “Hikaye anlatma sanatını hem üniversitede tıpkı vakitte iş ömründe  oldukca kıymetli insanlardan öğrenme talihi elde ettim ve bu vakit diliminde fazlaca şey öğrendim.”

daha sonrasında aile işi olan dokumaya geri dönerek birinci günden beri Türkiye’nin sahip olduğu kumaşların kıssalarını anlatmak ve onları Anim’in renkli ve heyecan verici dünyası kapsamında öbür kıssalara dönüştürebilmek istemiş. “Her şeydilk evvel yaptığım işi ömrümün öteki modüllerinden ayırmıyorum. ötürüsıyla Anim’i kültürlerarası bir diyalog olarak görüyorum. Bu diyalog kapsamında da farklı öyküleri Anim üzerinden anlatmayı epeyce seviyorum.”

Yaptığı işi tek boyutlu olarak görmek yerine, daha büyük bir kıssanın bir modülü olarak ele alıyor. Tahminen de bu yüzden son vakit içinderda bu topraklardan çıkan en heyecan verici ve bir manası olan markaların en başında geliyor. “Anim odağında dokumacılık olan bir ömür markası olmakla birlikte, yarın değişik formatlara da dönüşebilir, hatta bu sinematik bir proje bile olabilir. örneğin Sonbahar/Kış 2020-21 dönemi kapsamında yıllar evvel üniversitede okuduğum Henry Thoreau’nun “Walden” isimli kitabı bir manada hayatıma tekrar girdi, kampanya çekimi dahil tüm koleksiyonu bu çerçevede hayal ettim. Bu dönem ise pandemi devrinde izlediğim Willem Baptist’in polaroid’in tarihini anlatan “Instant Dreams” isimli belgeseli hem koleksiyona birebir vakitte kampanya çekimine ilham oldu.” (Aşağıda yeni dönem kampanyasına süratli bir bakış atıyoruz. Polaroid’leri kampanyanın kreatif prodüktörü ve imalcisi Barış Çetin çekmiş.)

ANIMFESTO

Markanın, bir manifestosu var. “Jenerasyon olarak elimizden geleni değil, fazlaca daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyorum.” Her şeydilk evvel bugüne ilişkin, vaktin ruhunu yakalayan ‘new age’ bir marka. Kültürel kıymetlere hürmet göstermek, etik üretim yapmak, el işçiliğini desteklemek üzere. “Hakiki ve samimi bir lisan yaratma kapsamında şeffaf olmak da değerli. Odağında dokuma olan bir marka olarak büsbütün ‘sürdürülebilir’ olabileceğimizi düşünmüyorum, yalnızca elimizden gelenin en uygununu ve daha da uygununu yapmaya alıştığımızı biliyorum. Lokal bedelleri sahiplenmek, Anim’den bağımsız olarak her daim beni hayli heyecanlandıran bir his aslına bakarsan. Bu hissi her koleksiyonda farklı çalışmalarla zenginleştirebilmek ise sahiden çok heyecan verici. En dikkat ettiğim şey sanırım ger ekten her manada kendimi yansıtabildiğim bir dünya olması. Dizaynlarıyla, lisanıyla, görsel dünyası ve renkleriyle, heyecanıyla, tutkusuyla, derinlerden gelen karmaşıklığı ve karmaşıklık ortasından çıkan sadeliğiyle.”

YAZI: Aykun Taşdöner
FOTOĞRAFLAR: Sinan Çırak

ELLE Türkiye Kasım 2021 sayısından alınmıştır.