KRALİÇE II. ELIZABETH DÜNYANIN İKLİM KRİZİNE DEĞİNDİ

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,324
0
0
KRALİÇE II. ELIZABETH DÜNYANIN İKLİM KRİZİNE DEĞİNDİ Glasgow’daki ‘COP26 Birleşmiş Milletler İklim Değişimi Konferansı’ için bir görüntü paylaşan Kraliçe II. Elizabeth’i beraberinde geçtiğimiz Nisan ayında 99 yaşında ömrünü kaybeden eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’i de andı. Kayır sırasında konferans iştirakçileri “siyasetin üzerine çıkmaya ve gerçek devlet adamlığını elde etmeye” çağıran Kraliçe, parlak yeşil elbisesine 1947’de Prens Philip ile düğününde Onslow’un Dowager Kontesi tarafınca kendisine armağan edilen kelebek halinde elmas ve yakut bir broş taktı.

Görüntü için Prens Philip’in 1988’de Meksika’da tehdit altında olan kraliyet kelebek habitatını ziyaret ettiği bir fotoğrafının yanında oturan Kraliçe, eşinin hayatı boyunca yırtıcı doğayı muhafaza gayretlerini vurgulamış oldu.

“Çevrenin insan gelişimi üstündeki tesiri, sevgili merhum kocam, Edinburgh Dükü Prens Philip’in kalbine hayli yakın bir konuydu” diyen Kraliçe, “1969’da bir akademik görüşmede şöyleki söylemiş olduğini fazlaca âlâ hatırlıyorum ‘Şu anda dünyadaki kirlilik durumu kritik değilse, durumun fazlaca kısa bir süre ortasında giderek daha fazla katlanılmaz hale geleceği olabileceği kadar nihaidir. Bu zorlukla başa çıkmak için başarısız olursak, öbür tüm problemler değersizleşecek.” diye ekledi.

Doksan beş yaşında bulunmasına karşın gelecek jenerasyonlar için uğraş etmekten kaçınmayan Kraliçe, ”hiç birimiz önümüzdeki zorlukları hafifçee almıyoruz, lakin tarih göstermiştir ki uluslar ortak bir maksat için bir ortaya geldiğinde, her vakit bir umut için yer vardır. Ben, bu konferansın o ender olaylardan biri olacağını umuyorum. her insanın o andaki siyasetin üzerine çıkma ve gerçek devlet adamlığını elde etme talihine sahip olacağı bir yer…” diye ekledi.