Konya’daki meslek lisesi savunma endüstrisine seri üretim yapıyor

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Konya’daki meslek lisesi savunma endüstrisine seri üretim yapıyor Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde özel program ve proje uygulayan eğitim kurumu olarak 2011 yılında açılan okul, biroldukça alanda tasarım ve üretim hünerleriyle dikkati çekiyor.

Okulun Makine Teknolojileri Alanı Savunma Mekanik Sistemleri Kolu’nda da, özel mutabakatlarla birtakım insansız hava araçlarının (İHA) paraşüt sistemlerinin ve kalekolların görüntüleme sistemlerinin mekanik modülleri üretiliyor.

Lise müdürü Tayyip Sarı, AA muhabirine, okulun savunma endüstrisiyle münasebetinin 2019 yılında, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Makine Teknolojileri Alanı altında Savunma Mekanik Sistemleri Kolu’nu açılmasıyla başladığını söylemiş oldu.

Zımnilik sonucu bulunan özel mutabakatlarla Ankara merkezli bir savunma endüstrisi firmasına üretim yaptıklarını belirten Sarı, “Öncelikli amacımız öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle düzgün bir Ar-Ge takımı oluşturmaktı. daha sonrasında savunma endüstrisi ortasında nasıl yer alabiliriz, neler yapabiliriz diye düşündük. Ankara’dan aldığımız siparişleri üreterek ülkemizin savunma sanayi atılımına dahil olduk.” diye konuştu.

“Selçuk Bayraktar üzere öğrencilerimizin ufkunu açıp, kalbinde iz bırakma gayretindeyiz”

Öğrencilerin üst seviye marifetler ve deneyimler edindiğini vurgulayan Sarı, şu biçimde devam etti: “Savunma endüstrisine üretim yapmak fazlaca hoş lakin biz öğrencilerimizin asıl, Selçuk Bayraktar üzere ufkunu ve önünü açıp, kalbinde iz bırakarak, yerli ve ulusal savunma endüstrisi atılımının ortasında olmalarını epeyce dilek ediyoruz. Bu gençlerimiz tertemiz, pırıl pırıl. Çok yüksek puan dilimleriyle okulumuza geliyorlar. Öğrencilerimizin güzel bir akademik eğitimden daha sonra epey hoş yerlerde olacaklarından eminiz. Öğrencilerimize en uygun imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Savunma mekanik sistemleri atölyelerimizi geliştirmeye de devam ediyoruz. Projeyle oluşturduğumuz 1 milyonluk bütçemizle atölyemizi daha da geliştireceğiz.”

Savunma mekanik sistemleri atölyesinin kurucu şefi ve makine alan öğretmeni Ali Demir de CNC makinelerde işleyerek irili ufaklı 250 çeşit mekanik modül ürettiklerini aktardı.

Faal olarak alanda bakılırsav yapan birtakım İHA’ların mekanik kesimlerinin birçoğunu öğrencileriyle birlikte ürettiklerine dikkati çeken Demir, şöyleki devam etti:

“Hepimizin bildiği bir fazlaca insansız hava aracının modüllerini burada tek tek üretiyoruz. Şu an isimlere girmem kelam konusu değil ancak bunlar hepimizin bildiği uçan, bakılırsav yapan uçaklar. Üretim yelpazemiz epey geniş. Üretim kalemlerimizi üç kümede toplayabiliriz. İHA’ların iç mekanik aksamlarını, İHA’lar için kullanılan paraşüt bırakma ve fırlatma sistemlerinin mekanik aksamlarını, bir de kalekolların uzaktan algılama ve görüntüleme sistemlerinin modüllerini üretiyoruz.”

“Dört eksende üretemeyeceğimiz mekanik modül yok”

Üretmeleri gereken kesimlerden kimilerinin hazır tasarım olarak geldiğini belirten Demir, birtakım modülleri da muhtaçlığa göre çizimleriyle tasarlayıp onayını aldıktan daha sonra üretip testlere tabi tutarak montajı yapılmak üzere gönderdiklerini tabir etti.

Demir, bu çalışmaların öğrencilere hayli büyük bir misyon kazandırdığını lisana getirerek, “Öğrencilerimiz yapılan modüllerin nerelerde kullanıldığını gördükleri vakit bizim burada sağlamaya çalıştığımız aidiyet duygusu epey gelişiyor. Biz şu uçağı yapan okulun öğrencisiyiz diyorlar. Bu en kıymetlisi. Bir de yapılan işlerin niteliğinden dolayı öğrencilerin teknik kapasiteleri de yükseliyor.” dedi.

Dört eksende mekanik olarak üretemeyecekleri kesim olmadığını anımsatan Demir, mutabakatları bulunan firmanın insansız helikopter projesi için kesim üretmeye hazırlandıklarını söylemiş oldu.

Alanın son sınıf öğrencisi Ahmet Menderes Kardaş ise yaptıkları üretimler yardımıyla hayli büyük deneyimler edindiklerini aktardı.

Eğitim hayatını savunma endüstrisi üzerine devam ettireceğine dikkati çeken Kardaş, “Kendi elinle, emeğinle yaptığın bir şeyi gökyüzünde görüyorsun ve kullanıldığını biliyorsun. Bu nitekim insanın gururunu şahlandıran bir durum. Gelecekteki hayalim, akademik eğitimimi tamamlayıp bu alanda bilhassa havacılık üzerine ağırlaşmak.” diye konuştu.