Kobanê Davası: Halkların özgürlüğü için uğraş ettik

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Kobanê Davası: Halkların özgürlüğü için uğraş ettik IŞİD’in Kobanê’ye yönelik taarruzlarına karşı 6-8 Ekim 2014’te yapılan hareketler münasebet gösterilerek ortalarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel liderleri ile Merkez Yürütme Heyeti (MYK) üyelerinin de bulunduğu 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 12’nci duruşması 8’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor.

Duruşmaya HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Ankara vilayet ve ilçe yöneticileri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının yanı sıra İstanbul’dan hayli sayıda feminist bayan katıldı.

‘MAHKEME BİZİMLE İNATLAŞMIŞ GİBİ’

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Kürt siyasetçi Aynur Aşan kelam alarak Kürtçe savunma yaptı. Aşan, “Savcı Muş’taki iddianameden kopyala-yapıştır yaparak tutuk devam sonucu yapmış. Bu metottan artık vazgeçilmesi gerekiyor. Tutuk devam münasebetimde, saklı ve açık şahitler kanıt olarak gösteriliyor. Tüm şahitleri da dinledim lakin aleyhimize tek cümle kurmadılar. Hukuksuz ve adaletsiz bir biçimde yargılanıyorum. Tutuk devam kararlarından bu münasebetlerin çıkarılmasını istiyorum. Artık sıhhatimiz duruşma dönemlerini kaldırmıyor. Buraya gelip 2 hafta bekliyoruz. Bize savunmadan kaçtığımızı söylüyorlar fakat savunmaya hazırlanmak için müddet verilmiyor. Mahkeme bizimle inatlaşmış üzere. Duruşma dönemlerinin bir daha gözden geçirilmesini talep ediyorum. 2 ayda bir duruşmanın görülmesini istiyorum” diye belirtti.

‘TARİHİ SORUMLULUĞUMUZDUR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, Kürt, Süryani, Arap, Ermeni halkına karşı sorumlulukları olduğunu tabir eden Aşan, “Savunma yapmak sorumluluğumuzdur. Zira hayli önemli ithamlarla yargılanıyoruz. İddianamede cami yaktığımız söyleniyor, buna karşı tüm inançlar için savunma yapmam gerek. bir daha kamu kurumlarına ziyan verdiğimiz söyleniyor. Kamu benim, niye kendime ziyan vereyim? 37 kişinin hayatını yitirmesinin talimatını verdiğimiz söyleniyor. Bu beşerler bizim üyelerimiz, insanlarımız, halkımız. Ben nasıl bu biçimde bir talimat verebilirim? Ben insanların katledilmesine karşıyım. Ömrünü insan hayatına adayan biri nasıl insan katledebilir” diye sordu.

‘SİYASİ BİR DAVA…’

Mahkeme heyetinin cesaretli davranması gerektiğinin altını çizen Aşan, “Eğer mahkeme yürekli bir karar verirse 85 milyon onların gerisinde duracak. İktidardan korkmasınlar. İktidar bugün var yarın yok. Temel olan adalettir. Ardınızda da ‘Adalet mülkün temelidir’ yazıyor. Mahkemeden yalnızca adil ve vicdanlı davranmasını istiyorum. Mahkemenin sorduğu kimi sorulara hayret ediyorum. Sanki mahkeme sahiden inandığı için mi soruyor bu soruları yoksa birilerinin gönlünü beğenilen tutmak için mi soruyor? Lehimize olan her şey aleyhimize kullanılıyor. O niçinle başından beri bunun siyasi bir dava olduğunu söylüyoruz. Biz burada hakikatin açığa çıkması için konuşuyoruz. Maalesef mahkeme heyeti ve savcının sorumluluğu bizim omzumuzda kalmış. Kanıtları biz topluyoruz. Bu dava tarihe mührünü vuracak. O niçinle buradaki duruşumuz, sözlerimiz tarihe geçecek. Bu siyasi bir davadır ve bu davanın karşılığını layıkıyla vermek istiyoruz” sözlerini kullandı.

‘İKTİDAR ÜLKEYİ UÇURUMUN EŞİĞİNE GETİRMİŞTİR’

HDP MYK üyesi İsmail Şengül ise, AYM ve AİHM kararlarına dikkati çekti. Şengül, “Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, Avrupa Kurulu (AK) kararlarının uygulanması gerektiğini söz etmişti. Tıpkı siyasi iktidar bugün AK’yi ve kararlarını tanımıyor ve aksi davranışlarda bulunuyor. Demokrasinin, adaletin olmadığı, insan haklarının bu kadar baskı altına alındığı ülkelerde önemli makro ekonomik problemler da yaşanıyor. Bunlar da ülkeyi toplumsal ve ekonomik açıdan çöküşe gdolayıyor. Açlık hududun altında yaşayan yaklaşık 35 milyon insan var Türkiye’de. Bu beşerler temel muhtaçlıklarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu tablo ortadayken iktidar probleme epey farklı açıdan yaklaşıyor. İktidar ülkeyi bir uçurumun eşiğine getirmiştir” biçiminde konuştu.

‘TANIK BEYANLARIYLA OYNANMIŞ’

HDP eski Sözcüsü Günay Kubilay da, kelamlarına Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen sonucu kınayarak başladı. Şahit beyanlarının kurgulanarak, çarpıtıldığını söz eden Kubilay, “Hukuksal destek olmadığı için şahit beyanlarıyla oynanmış ve kanıt türetme durumuna gidilmiştir. Bu bir ceza yargılaması için dehşet bir durumdur. Sanki MYK üyelerine dair tutuk devam münasebetlerini heyet olarak siz mi yazıyorsunuz? Mahkemenin kanıt üretmek üzere bir yola başvurmasının sebebi, şahit beyanlarının olanaksız olduğunu görmüş olmasıdır. Kapalı şahit Yetenekli, 4 Aralık 2019’daki sözünde ‘HDP MYK’sına KCK Türkiye Sözcüsü katıldı’ demiş akabinde ise 2020’de bu ibarede geçen ‘sözcü’ yerine ‘temsilcilik’ kavramını kullanmıştır. Açık şahit Kerem Gökalp ise 5 Nisan 2022’de duruşmada dinlendiğinde MYK toplantısına kimin katıldığını bilmediğini söylemiş oldu” diye belirtti.

‘KORKMUYORUZ ÇABAYA DEVAM’

HDP eski MYK üyesi Pervin Oduncu, kelamlarına salonda bulunan bayanları selamlayarak başladı. Tutuk devam münasebetlerine reaksiyon gösteren Oduncu, “Ülke yanıyor. Biz akaryakıt dökmedik, söndürmeye çalıştık. Halkların, bayanların özgürlüğü için, barış için uğraş ettik. Sırayla bütün ülkenin süratle bu yangının içine çekildiğini görüyoruz. Kürtlerin ateşinde tüm ülke yanıyor. Belediyelere kayyım atandığında, eşbaşkanlarımız gözaltına alındığında ses çıkarmayanlara yöneldiler. Bize dönük verilecek cezaların toplumun vereceği iletiyle şimdiden hazırlanıyor. Biz bu cürmü yapanların açığa çıkması için çalıştık. Geçersiz zaferlerle ülke yangın yerine çevriliyor. ‘Terör’ ve ‘terörist’ demek o kadar kolay ki artık. Ancak asıl terörist ülkeyi yönetenlerdir. Irkçılık siyaseti, yoksulluk, bayan katliamları bir terördür. Biz korkmayacağız ve uğraş etmeye devam edeceğiz. Bizi yargı sopasıyla burada tutmaya çalışıyorsunuz lakin yılmayacağız. Sizden yalnızca adalet istiyoruz, adalet herkese lazım” diye aktardı.

Siyasetçilerin konuşmalarının akabinde duruşmaya bir saat orta verildi.

KADINLAR ORTADA AÇIKLAMA YAPTI

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen Kobanê Davası’na katılan bayanlar, verilen ortada açıklama yaptı. Açıklamada Bağımsız Feministler ismine konuşan Özgül Saki, “Biz burada bir küme feminist olarak patriyarkaya karşı birlikte uğraş ettiğimiz, gece yürüyüşlerine, 8 Mart’ta birlikte olduğumuz bayan arkadaşlarımızla dayanışmak için buradayız. Son devirlerde epeyce daha besbelli biçimde AKP ve MHP iktidarı tarafınca HDP’ye, Kürt özgürlük hareketine, bayan hareketine yönelik hücum cereyan ediyor. Bu taarruzlardan en epeyce bayanların etkilendiğini nazarannleriz. Dayanışmanın değerinin farkında olan feministleriz biz. Ve bir daha diyoruz ki, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.

Kadın hareketi olarak AK Parti’ye karşı birlikte gayret etmenin değerini belirtmek üzere duruşmaya katıldıklarını belirten Saki, “Arkadaşlarımızın isyan dolu coşkusuyla buradayız. Bu yargılanmaların hukuken hiç bir karşılığı olmadığını biliyoruz. Siyasal bir özne olarak çabamıza devam edeceğiz. Bir sefer daha beyan etmek için buradayız” biçiminde konuştu.

Açıklama “Jin jiyan azadî” sloganıyla son buldu. (HABER MERKEZİ)