Kıyma Soslu El Üretimi Makarna

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,887
0
0
Kıyma Soslu El Üretimi Makarna Tanımı İçin Materyaller

Hamur için;

• 400 gram un (tartıda tartarak ölçüm yaptım) (standart su bardağı ölçüsü ile yaklaşık 4 bardağa yakın)
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 4 adet yumurta
  • Tuz
Sos için;

• 3-4 yemek kaşığı kıyma
  • 2 adet küp küp doğranmış domates
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 avuç kadar maydanoz
  • 3 diş sarımsak
  • Tuz-karabiber-kimyon-acı pul biber-kekik(damak zevkinize bakılırsa ekleme çıkarma yapabilirsiniz.)
  • Kaşar peyniri
Kıyma Soslu El İmali Makarna Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle unu eleyerek yoğurma kabına koyun ve ortasını havuz üzere açın.
  2. Kenarlara tuz serpin ve yumurtaları yağı ekleyerek ortadan dışa hakikat çatal ile yavaş yavaş unu kenardan alarak yumurtaya yedirin.
  3. Bir anda unu karıştırıp yoğurmayın toparlayamazsınız.
  4. Yavaş yavaş çırpa çırpa yedirin.
  5. Un ve yumurta birbirine uygunca karışınca tezgaha biraz un serpip hamuru tezgahta yoğurun unutmayın sert bir hamur elde edeceğiz.
  6. Hamurun epeyce güzel yoğrulması gerekiyor.
  7. Yaklaşık 10 dakika dıştan içe ekmek hamuru yapar üzere yoğurun.
  8. Asla toparlanmıyor diye ek bir un ya da su eklemesi yapmayın.Yoğurma süreci ne kadar uzun olursa hamurunuz o kadar hoş toparlanır.
  9. çabucak sonrasında hamuru 4 modüle bölün açması daha kolay oluyor bu türlü.
  10. daha sonra tezgaha epeyce yavaşça bir un serpip merdane yardımı ile ince olacak biçimde hamuru açın.
  11. Ben hamurun inceliğini altına yazı koyarak denetim ettim hafifçeten siyah yazılar gölge üzere görünecek inceliğe getirmemiz gerekiyor.
  12. Hamuru istediğiniz boyuta getirince altına ve üstüne hafifçeten unu elimizle yaydıktan daha sonra hamuru fotoğrafta göründüğü biçimde 2 ya da 3 sefer rulo üzere sıkmadan katlıyoruz.
  13. Keskin bir bıçak yardımı ile ince olacak biçimde kenarlardan kesiyoruz.
  14. sonrasındasında unlu bir kaseye koyup şerit şerit dikkatlice açıyoruz. (una buluyoruz).
  15. sonrasındasında fırın tepsisine pişirme kağıdı serip üzerine hamurları undan nazikçe arındırıp tepsiye serpiştiriyoruz.
  16. Başka kalan hamurlara da birebir süreci yapıp tepsiyi fırına veriyoruz.
  17. Bu sayede makarna sıcak suda pişerken birbirine yapışmayacaktır.
  18. Fırını altlı üstlü yakıp yaklaşık 6-7 dakika 120 derecede hamuru hafifçeten kurutuyoruz.
  19. Denetimli yapın kıtır olmayacak yalnızca hafifçeten kuruyacak.
  20. Kaynamış suya fazlaca az yağ ve tuz ekleyin.
  21. Fırından çıkan hamuru ellerinizle yavaşça bir harmanlayarak hava aldırın ve suya ekleyin.
  22. Bir 10-15 dakika denetimli olarak pişirin tadına bakmayı ihmal etmeyin.
  23. Benim ocağım elektrikli başka ocaklarda pişirme müddeti değişebilir.
  24. Pişirme sırasında kesinlikle tadına bakın.
  25. Evvel kıymayı kavuruyoruz sonrasındasında domates ve salçayı da birlikte kavurduktan daha sonra baharatları ekleyerek pişiriyoruz.
  26. En sonda da makarnanın hoşlanan suyundan 3-4 yemek kaşığı kadar sosumuza ek ediyoruz ve servise hazır.
  27. Sosuda pişirdikten daha sonra makarnayı süzüp biraz tuz ve tereyağı ekleyerek dilediğiniz sunum ile servis yapabilirsiniz.
Şimdiden hepimize afiyet olsun ellerinize sıhhat hoş beşerler????????????????????????‍
♀
.

Kıyma Soslu El Üretimi Makarna Tanımı Fotoğraflı Yapılışı