Kılıçdaroğlu Muğla’da limon hasadına katıldı: Sabredin, göndereceğiz

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Kılıçdaroğlu Muğla’da limon hasadına katıldı: Sabredin, göndereceğiz Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’da narenciye üreticilerini ziyaret etti. Limon hasadına katılan Kılıçdaroğlu, burada emekçi ve çiftçilerle sohbet etti.

Kılıçdaroğlu’na sıkıntılarını anlatan limon üreticisi, maliyetlerdeki yüzde 83’lük artışa rağmen limon meblağlarının geçen seneye nazaran neredeyse yarı yarıya azaldığını söylemiş oldu. Bir öbür üretici ise “Şu an hükümetten birinin bana dayanağı hiç yok. Yalnızım. Elimizden tutsa, devlet bize dayanak verse. Teşviklerini bize verse ne olur, her şey düzelir. Seneye epeyce kötüyüz” dedi.

‘MANDALİNAYI 2 LİRAYA SATACAĞIM ALICI YOK’

Kılıçdaroğlu çabucak sonrasında Köyceğiz’de Beyobası Ziraî Kalkınma Kooperatifini ziyaret ederek burada üreticilerle birlikte, çiçek ekti. Akabinde üreticilerle bir toplantı yaptı.

görüşmede konuşan bir narenciye üreticisi, “Maliyeti 2 lira, 1 liraya Türkiye Cumhuriyeti’nde limon süreç görmüyor. Ben bu limonu ellerimle, uğraş göstererek ürettim. Bu gördüğünüz limon Muğla piyasasında 1 liraya süreç görmüyor. Mandalinanın şu anda piyasada ismi yok. 2 liraya satacağım alıcı yok. Geçen sene aldığım, tonu 2 bin 400 lira olan gübrenin (fiyatı) 5 bin 400 lira, 3 bin 200 lira olan 7 bin 800 lira. Tonu 15 milyara gübre var. Birinci okulda ben de matematik dersi gördüm, bu TÜİK’te hesaplayanlar, ilkokulda ben de matematik gördüm, bu hesap nasıl yüzde 21 çıkıyor? Bir çiftçi olarak bana bunu bir anlatsınlar. Birebir okulu okumadık mı birebir hesabı görmedik mi?”

Çiftçiye cevap veren Kılıçdaroğlu ise, “Onlar farklı fakülteden mezun. Onlar Saray’ın okulundan mezun olmuşlar” dedi.

‘BENİM PARAMI DEMİRÖREN’E VERDİLER’

Ziraat Bankası’nın Demirören’lere verdiği krediği eleştiren bir üretici şu biçimde devam etti: “Efendim biz limonumuzu, mandalinamızı, portakalımızı, narımızı satamazsak devlete yükümlü olduğumuz vergimizi nasıl yatıracağız? İki tane çocuğu nasıl okutacağız Sayın Genel Liderim? Konutuma ekmeği nasıl götüreceğim bankaya borcumu nasıl ödeyeceğim? Ziraat Bankası çiftçinin bankası dediler. Demirören’e 750 milyar dolar, bu benim paramı, çiftçinin parasını gittiler oraya verdiler” diye konuştu.

‘TARLA BOŞ YATIYOR’

Bir dönüm yerin 850 milyar artı KDV olduğunu söyleyen üretici kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“850 milyar kazanan var mı içinizde? Bunu çiftçi alabilir mi? Biz ne yapalım? Ya fabrika yapsınlar işe girelim ya da bizi Rodos’a bağlasınlar Avrupa vatandaşı olalım. Biz ne yapacağız genel liderim? Traktörüm konutumun önünde. Gemiciye veriyor 3,5 liraya mazotu, bize veriyor 8 bin 500 liraya (8 buçuk liraya). Traktör, tarla boş yatıyor. Buğday dikemiyorum. Ben bu buğdayı bu sene dikmezsem haziranda, temmuzda nerede hasat yapacağım? Maliyetten de yapamıyorum. 6 liraya tohum alacağım 3 liraya buğday satacağım. Biz ne iş yapacağız? İliğimize kadar her gün vergi veriyoruz. Artık mezardakilere kalk biz yatalım diyecek hale geldik. Bu çiftçinin sahibi yok.”

KILIÇDAROĞLU: SABREDİN, AZ KALDI GÖNDERECEĞİZ

Çiftçilerin meselelerini dinleyen Kılıçdaroğlu ise, şu biçimde konuştu:

“Biz isteriz ki üreten, alın teri döken herkes kazansın. Herkes konutuna rahmetle ekmek götürsün. Huzur ortasında yaşasın. her insanın kazandığı bir toplumda herkes keyifli olur. Her konutta memnunluk olur. Bizim umudumuz bu. fiyatların olağanüstü artmış olması ötürüsıyla büyük bir sorun var.

Biraz sabredeceksiniz. Sandığa kadar… Altı ay ortasında çiftçiye nefes aldıracağız. Bilhassa bayan kooperatiflerinin sayısının artmasını istiyoruz. Bekleyin. Moralinizi bozmayın, umudunuzu kaybetmeyin, az kaldı. Göndereceğiz. Geliyor gelmekte olan” diye konuştu.

ondan sonrasında Muğla Merkez’e geçen Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma merasimine katıldı. (ANKA/HABER MERKEZİ)