İmamoğlu’na davet: T4 tramvayı gece de çalışsın

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
İmamoğlu’na davet: T4 tramvayı gece de çalışsın Topkapı Tramvay çizgisi gece saat 00.05’te son seferini yapıyor. Topkapı-Mescid-i Selam çizgisi, bir milyonu aşkın bir nüfusa hizmet ediyor. Sınır boyunca 22 istasyonda yolcu bindirip indiriyor. Saatte 25 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip hatta gece yarısı seferler son bulduğu için geç saatte konuta dönmek zorunda olan yüzlerce kişi mağdur oluyor. Vatandaşlar Edirnekapı durağında saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

Tıpkı tarafa gidenler kendi ortalarında anlaşarak taksiye binip fiyatını ortaklaşa ödeyebiliyor. Lakin farklı güzergahlarda oturanlar ve bilhassa de bayanlar yol arkadaşı bulmakta kuvvetlik çekiyor. Meskenlerine geç dönmek zorunda kalan bayanlar durakta dolmuş bekliyor. Lakin dolmuş seferleri de 01.00’de bittiği için taksiye binmek zorunda kalıyorlar.

İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu, 24 saat ulaşım hizmeti kelamı verdi. Bu ulaşım T4 tramvay çizgisini da kapsıyordu. İmamoğlu seçildikten daha sonra kelamını tuttu ve 24 saat ulaşım hizmetini sağladı. Lakin T4 tramvay çizgisi bu hizmetin haricinde tutuldu. Münasebet olarak ise ray siteminden çıkan gürültü niçiniyle güzergaha yakın konutlarda oturan mahalle sakinlerini rahatsız etmemek gösterildi.

Biroldukca kişi ise tramvayın gürültü çıkarmasının mazeret olmadığını, en azından yarım saatte bir sefer konulabileceğini savunuyor.

‘HAYAT ARTIK 12’DE BİTMİYOR’

Cebeci’de oturan Murat Kır, “Çalışan beşerler var. Hayat artık 00.00’da bitmiyor. Tramvay seferinin gece yarısı bitmesi saçma. Mescid-i Selam’a kadar olması lazım. Arnavutköy’e kadar da otobüs seferleri koymaları gerekiyor. 7-24 çalışan beşerler var bu ilçelerde. Havaalanından, otogardan buraya gelenler var. Kafelerde, restoranlarda çalışıp geç saatlerde çıkanlar var. 3 vardiya diye bir sistem var. 3 vardiya çalışan binlerce insan var. Güvenlik vazifelileri var. Beşerler maaşın yarısını taksiye mi versinler? Bu yüzden 24 saat olması gerekiyor” diye konuştu.

‘SIKINTI YAŞIYORUZ’

Rami’de oturan Muhammet Dahan, “Bu saatlerde konutumuza gitmeye çalıştığımızda zahmet yaşıyoruz. Araç bulamıyoruz. esasen İstanbul’un trafiği malum… Biz farklı ilçelerden gelmeye çalıştığımızda aslına bakarsanız bir saatimiz yolda geçiyor. Geldiğimizde araçlar bitmiş oluyor. Aktarma da yapmamız gerekiyor. Ben Kabataş’tan tramvaya bindim, Topkapı’ya geçtim, saat 12’yi geçmişti. Tramvay seferi bitmişti. Artık ne yapabiliriz? Otobüs de bitmiş. Buna bir tahlil bulunması gerekiyor. Biz bu hususta hayli uğraştık” dedi.

‘İNŞALLAH GENÇLERE YARDIMLARI DOKUNUR’

Ali Fuat Başgil’de oturan Sevda Sümer ise şunları söylemiş oldu: “Bu saatte işten dönüyorum. 25 yaşında genç bir kızım. Otobüsün ya da tramvayın olması bizim için doğal ki daha kolay. Şu an burada ya taksi bekliyoruz ya da münibüsün gelmesini bekliyoruz. Bu mevzuda en azından İBB’nin yardımcı olmasını istiyoruz. İnşallah gençlere yardımları dokunur. Her vakit bu durumu yaşıyorum. Görüyorsunuz bu saatlerde buradayım. Mecburen taksiye biniyorum.”

‘LÜTFEN MAĞDURİYETİMİZİ GİDERİN’

Bir barda çalışan üniversite öğrencisi Şeyma Taha, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu’na davet yaparak şunları dedi: “Ben üniversite öğrencisiyim. Pandemide aslına bakarsan işsiz kaldık. Artık bir barda çalışıyorum fakat biliyorsunuz, barlar geç saatlerde kapanıyor. Karadeniz Mahallesi’nde oturuyorum. Bunu her seferinde yaşıyorum. Buradaki erkekler bizden daha şanslı. Zira onlar çabucak anlaşıp bir taksi tutuyorlar. Gittikleri yer 50-60 lira tutuyor. Bunu bölüşüyorlar. Kişi başı 15-20 lira ödüyor fakat biz bunu yapamıyoruz. Burada fazla bekleyemiyoruz. Çabucak bir taksiye binip gitmek zorunda kalıyoruz. Birden fazla vakit yarım saat bir saat bekliyoruz. Lütfen buna bir deva bulsunlar. Madem tramvay ses çıkarıyor bari otobüs koysunlar. Gürültü mazeret olmamalı. İsteseler yapabilirler.”