İkinci iade sonucuna karşın üç defa üniversiteden atıldı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
İkinci iade sonucuna karşın üç defa üniversiteden atıldı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde akademisyen olan Barış Işık’ın bakılırsavine iki yıl evvel son verildi. Münasebet olarak, ‘Masonik – FETÖ’cü – Marksist cephe isminde bir yapılanma ortasında…’ denilerek yüz kızartıcı faaliyetlerde bulunduğu tez edildi. Işık hakkında mahkeme iki sefer nazaranve iade sonucu vermesine karşın üniversite üçüncü defa Işık’ı ihraç etti.

MAHKEME YÖNTEME UYGUN BULMADI

Işık’ın 2019 Eylül ayında, ‘terör örgütleriyle aksiyon birliği içerisinde olduğu’ ve ‘yüz kızartıcı faaliyetlerde bulunduğu’ sebebi öne sürülerek ataması yenilenmedi. Işık sonrasındasında hakkında bir soruşturma başlatıldığını öğrendi. İdari soruşturmada ‘Masonik-FETÖ’cü-Marksist cephe’ isminde bir örgüt olduğu ve biroldukça akademisyenin bu örgüte üye olduğu argüman edildi. Üniversite idaresine nazaran Işık da bu örgüte üye olan akademisyenlerden bir tanesiydi. Bu gelişmelerin üzerine Işık, mahkemeye başvurdu. Eskişehir 1’nci Yönetim Mahkemesi fakülte idare şurasının görüşünün alınmadığı, tarza ters süreç yapıldığı nedeni öne sürülerek bir yıl daha sonra bu süreci iptal etti.

İKİNCİ İADE KARARI

Üniversite ise 2020 yılının Aralık ayında bu sefer fakülte idare konseyinden karar alarak ikinci sefer atamayı yenilemedi. bu biçimdece Işık ikinci sefer üniversiteden atılmış oldu. Işık üniversiteden ikinci sefer atılmasına karşı yönetim mahkemesinde iptal davası açtı. Eskişehir 2’nci Yönetim Mahkemesi, Işık için, ‘nazaranvinde başarısız olduğu, akademik olarak yetersiz ve disiplinsiz’ argümanlarının somut ve objektif olmadığına vurgu yaparak ikinci kere iade sonucu verdi. Mahkeme sonucundan daha sonra Işık vazifesine iade edildi. Lakin Işık bu defa mobbing’e maruz kaldı. 30 Eylül 2022’de ‘kürsüde muhtaçlık olmadığı’ nedeni öne sürülerek Işık’ın ataması 10 ay daha sonra üçüncü kere yenilenmedi.

Işık, üçüncü defa işten atılmasının hukuka karşıt olduğunu söyleyerek, “bakılırsave iade edilince güya ben onları üniversiten atmışım üzere davrandılar. Hukuk Fakültesi’nde vazife yapan bir akademisyen olarak yapılan bu hukuksuzluğu anlayamıyorum. Mahkeme lehime karar vermiş üniversite ise birebir münasebetlerde işime son veriyor. Bu durum hayli üzücü ve epeyce trajikomik bir hal aldı. Şaşkınlık arasındayim” sözlerini kullandı.