İkinci el oto pazarında alıcılar da satıcılar da memnun değil

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Geçtiğimiz haftalarda sıfır arabalara gelen ÖTV indirimi daha sonrası gözler ikinci el pazarına çevrildi. Lakin kelam konudu değişiklik, ikinci elde fiyatlara yansımadı.

Alıcılar, arabaların hayli kıymetli olduğunu söz ederken, satıcılar ise vatandaşların fiyat sorup gittiğinden sıkıntı yakındı.

Samsun 2. el araba pazarında da durum farklı değil. Pazarda otomobil meblağlarının çok yüksek olduğunu tabir eden Hükümran Arslan, “Araba meblağları bize yüksek geldi. Minimum fiyatla çalışıyoruz. 80-90 bin TL aşağısına âlâ bir otomobil yok. Bu piyasa ne olacak biz de bilmiyoruz.

“40 BİNLİK OTOMOBİL 80 BİN OLDU”

Yalnızca baktık ve elimiz boş dönüyoruz. Piyasa düşecek mi diye bakacağız. Satılan otomobil var lakin fiyatlar epey uçuk. Daha düne kadar 40 bin TL olan otomobil bugün 80 bin TL. Biz maaş olarak birebir yerde sayıyoruz lakin otomobil piyasası durmadan yükseliyor.” dedi.

Manuel vites otomobilini satıp otomatik vites otomobil almak için pazara geldiğini lisana getiren Serkan Kutlu, “Ben aracımı yükseltmeyi düşünüyorum. Otomobil meblağları epey uçmuş. Her yeri değişen boyalı otomobillere yüksek fiyat istiyorlar. Şu anda biz de otomobil alma işini askıya aldık. İstediğimiz araçlar bütçeyi aşıyor. Galerilerde de durum birebir.

“FİYATLARIN DÜŞECEĞİNE İNANMIYORUM”

Ben de manuel vites bir otomobil var. Otomatik vites bir otomobil arıyorum. Onu almak için de üstüne 60-70 bin TL koymam gerekiyor. O da şu koşullarda sıkıntı. ÖTV indirimi geldi lakin bayilerde otomobil olmadığından ikinci el araba fiyatları da düşmüyor. Çıkan meblağların da düşeceğine inanmıyorum” diye konuştu.

Pazardan alt segment bir otomobil alan Ufuk Kaçak ise şunları söylemiş oldu:

“Biz, uygun ya da bütçemize göre araçlar olursa alıyoruz. daha sonrasında paklık ve bakım yapıp, satışa sunuyoruz. Bugün de alt segment bir otomobil aldım. Piyasa kıymeti 25-30 bin TL bedelindeki bir arabayı aldım.

Aldığım arabayı da 30 bin TL’ye satmaya çalışacağım. Şu anda otomobil bulmak güç. Fiyatlar yüksek olduğundan otomobil bulmakta zorlanılıyor.”

Cumartesi günleri kurulan 2. el oto pazarında vatandaşlar daha hayli otomobil meblağlarını sorup, elleri boş bir biçimde pazardan ayrıldılar.