İkinci defa hudut dışı sonucu verilen Somalili Abdullah: Hudut dışı edilirsem hayatım tehlikede olacak

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
İkinci defa hudut dışı sonucu verilen Somalili Abdullah: Hudut dışı edilirsem hayatım tehlikede olacak ANKARA – Uzun vakittir ırkçı baskılara maruz kalan ve son olarak gözaltına alındıktan daha sonra Akyurt Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edilen Somalili Muhammed İsa Abdullah için ikinci sefer hudut dışı sonucu verildi. Abdullah’ın avukatları ikinci karar için yönetim mahkemesinde iptal davası açacak.

Ankara Kızılay’da Somalililer tarafınca işletilen ve daha evvel polis baskısı niçiniyle tabelasını tekraren değiştiren SAAB Cafe’nin işletme sahibi Muhammed İsa Abdullah, evvelki gün polis denetimi sırasında gözaltına alındı.

Önce Çankaya Karakolu’na, daha sonrasında Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şubesi’ne gdolayılen Abdullah, burada gerekli evrak süreçlerinin yapılmasının akabinde Ankara’nın Akyurt ilçesinde bulunan Akyurt Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

Hakkında bulunan ‘sınır dışı’ sonucu kapsamında gözaltına alınan Abdullah’ın Türkiye’de kalması için harekete geçen avukatları birinci hudut dışı sonucunı kaldırmak için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) önlem başvurusu yaptı. AYM’ye yapılan bu müracaatın akabinde Abdullah için ikinci kere hudut dışı edilmesi tarafında karar verildi.

GEREKÇE KAMU TERTİBİNİ TEHDİT SUÇU

Bu sonucun iptali için de yönetim mahkemesinde dava açacaklarını tabir eden avukat Salih Efe, “İkinci hudut dışı sonucu ‘kamu sistemini tehdit oluşturmak’ hatasından alınmış. Yeni bir münasebet eklemişler. Durum önemli. Artık biz sonucun durdurulması için bir daha iptal davası açacağız. Açılacak iptal davası ile karar durdurulur muhtemelen” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN GİTMEK İSTEMİYOR’

İkinci hudut dışı sonucu ile birlikte Abdullah’ın epey endişelendiğini ve korktuğunu söyleyen Efe, müvekkili ile yaptığı görüşmeyi söyle anlattı: “Abdullah ile konuştum. Yeni münasebetlerle alınmış ikinci hudut dışı sonucunı duyar duymaz fazlaca üzüldü ve fazlaca korktu. ‘Türkiye’den hudut dışı edilmem halinde hayati tehlikem var’ dedi. Telaşlıydı lakin eski evrakı hala AYM’de ve bu yeni hudut dışı kararları ortasında bir daha iptal davası açacağız. Yeni iptal davası açılınca hudut dışı sonucu yasa gereği otomatik durur. aslına bakarsanız Muhammet kaçırılma, vefat riski üzere niçinler yüzünden uzun vakittir ailesini dahi gidip bakılırsamiyor. Ailesi de Muhammet’in topraklarına dönmesini bu sebepler yüzünden istemiyor. O yüzden Türkiye’den gitmek istemiyor.”